"Milionerzy" - poniedziałek-czwartek, godz. 20:55 w TVN

Który program stanowi większą konkurencję dla "Faktów" TVN?

  • "Wydarzenia" Polsatu
  • "Wiadomości" TVP
  • żaden z nich
Bioline - zatrzymaj czas - naturalnie
Manufaktura kosmetyków naturalnych.
DomArtStyl - Piękno Twojego Wnętrza
Producent mebli tapicerowanych
Automatyka do bram
Kompleksowa obsługa instalatorów
Szkolenia - alarmy Satel
Praktyczne warsztaty dla instalatorów!
mapapit.pl
- pomoże rozliczyć podatki za 2016 rok
Mareo
Zakupy i Zabawa
Hotel Ventus Natural & Medical SPA ****
Majówka na Mazurach - na hasło TVNFAKTY 5% rabatu
Park Hotel**** KUR & SPA W. Buczyński
Komfortowy Hotel zaprasza do Świeradowa Zdroju
Hotel Buczyński
Medical & SPA

Nowo otwarty 4-gwiazdkowy hotel w górach
Power Love
Intymne zakupy online

15 lat TVN. Rok 1997

„Dobry wieczór Państwu. Nazywam się Mariusz Walter. Nasza stacja ruszyła. To jest właściwie Państwa stacja, nie nasza stacja” - tymi słowami  Mariusz Walter 3 października 1997 roku o godz. 19:00, po 5 latach starania się o uzyskanie koncesji na nadawanie zainaugurował działalność telewizji TVN, która powstała w ramach przekształcenia Telewizji Wisła.

Serwis tvnfakty.pl rozpoczyna cykl, w którym co kilka dni, będziemy przypominać poszczególne lata działalności TVN, związane z 15. rocznicą powstania TVN, którą będziemy obchodzić w październiku. Chcielibyśmy Wam przypomnieć wiele zapomnianych faktów i niektóre programy z historii TVN. Wielkie świętowanie czas zacząć!


A zaczęło się…

… już na początku lat 90, kiedy to Mariusz Walter chciał stworzyć  telewizję z ambitnym programem, rzetelnymi informacjami i dobrą rozrywką.  Niestety Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) w październiku 1993 roku przyznała koncesje na nadawanie, ale dla telewizji Zygmunta Solorza-Żaka, który stworzył telewizję Polsat, nadającą już od roku na holenderskiej koncesji.

Marzec 1997 - przełomowy moment w historii nieistniejącego jeszcze TVN. To wtedy, po 5 latach starania się o możliwość nadawania, KRRiT przyznała stacji koncesje na nadawanie na obszarze północnej i centralnej Polski. W związku z tym w październiku tego samego roku TVN połączył się z nadającą w południowej części kraju Telewizją Wisła, w której czołowymi gwiazdami byli m.in. Krzysztof Ibisz i Bogdan Rymanowski.

Telewizję czas zacząć

3 października 1997 - godz. 19:00 - rusza TVN, widzów podczas skromnej uroczystości otwarcia stacji wita prezes i założyciel stacji Mariusz Walter. 30 minut później pojawia się pierwsze wydanie „Faktów” TVN prowadzonych wtedy przez Tomasza Lisa. O 20:00 stacja pokazała amerykański film „Eksplozja”, a potem „Leona Zawodowca”. W momencie startu, stacja była dostępna w ok. 50 proc. gospodarstw domowych. O filmie „Eksplozja” pracownicy TVN żartowali, nawiązując do startu TVN.

W trakcie rozpoczęcia nadawania w TVN pracowało ok. 300 osób. W tym samym czasie Telewizja Publiczna zatrudniała 6000 osób. Od początku stacja chwaliła się, o swoim zaawansowanym poziomie technicznym. Mówiono, że „tak dobry sprzęt jest tylko za oceanem”. TVN wtedy posiadał dwa studia cyfrowe na poziomie nie spotykanym w Europie, dwa wozy transmisyjne i cztery przenośne zestawy satelitarne.

„Fakty” - droga do sukcesu TVN

 „Fakty” - program informacyjny TVN oparty na autorskim pomyśle Tomasza Lisa (Grzegorz Miecugow był współtwórcą programu) wzorowany według zachodnich wzorców szybko stał się wizytówką TVN, mimo, że program notował kiepskie wyniki oglądalności i oraz często zdarzały się dosyć poważne wpadki. To jednak nie zraziło twórców do rezygnacji z programu informacyjnego na swojej antenie.

Wtedy na antenie były emitowane również informacyjne programy regionalne. Były to „Fakty Północ” i „Fakty Południe”, a lokalnie były również „Fakty Warszawa” i „Fakty Łódź”.

TVN gwiazdami stoi

Już na samym początku działalności TVN stawiał na ówczesne znane osoby m.in.: Tomasz Lis (TVP), Grzegorz Miecugow (TVP), Krzysztof Ibisz (TVP, TV Wisła), Bogdan Rymanowski (TV Wisła, TVP, RMF FM), Joanna Rusak (RTL7), Iwona Radziszewska (TVP), Tomasz Zubilewicz (TVP), Monika Olejnik (Program III PR).

Mocny start

Już od samego początku TVN zaczął stawiać na własne produkcje telewizyjne:

 

 „Nie do wiary” - program prowadzony przez Macieja Trojanowskiego, zajmował się zjawiskami nadprzyrodzonymi, niewyjaśnionymi historiami z przeszłości. Program wcześniej był nadawany przez Telewizję Wisła.

 

„Kropka nad i” - program publicystyczny prowadzony m.in. przez Monikę Olejnik i Bogdana Rymanowskiego, emitowany w ruchomych porach między 22:45 a północą, początkowo od poniedziałku do piątku. Potem zrezygnowano z wydań piątkowych ze względu na „Superkino”.

Zwabiony z TVP do TVN Tomasz Zubilewicz oprócz prezentowania prognoz pogody, prowadził teleturniej - „Pogodową Ruletkę” nadawaną w piątki przed prognozą pogody. Widzowie mogli zadzwonić do studia i przepowiedzieć aurę dla wybranego regionu Polski. Jeśli słowa widza pokrywały się z prognozą meteorologów, dostawał on nagrodę pieniężną.

„Wszystko albo nic” - teleturniej na podstawie pomysłu Mariusza Waltera, lecz pomysłodawcą konkurencji był gospodarz programu Krzysztof Ibisz. W odcinku udział brały 3 rodziny. Na początku grała tylko jedna rodzina. Po kolei musieli wykonywać zadania - dmuchając powietrzem, musieli doprowadzić statki do portu, dobrać rekwizyty do osób, czy też wypić sok z cytryny. Do wygrania było 60 000 tys. złotych. Można było zrezygnować wcześniej zabierając mniejszą nagrodę i ustępując kolejnej rodzinie, gdyż przegrana powodowała wyjście z programu z niczym, w końcu to było „Wszystko albo nic”. Program był kontynuacją z TV Wisła.

Małgorzata Domagalik, autorka „Męskiego striptizu” (nadawany kilka miesięcy wcześniej w Warszawskim Ośrodku Telewizyjnym), w TVN poruszała „zakazane tematy” w magazynie „Tabu”.

 

"Ciężko ranne pantofle" - codziennie o 6:00 rano, poranny morning show, o bardziej rozrywkowym charakterze niż nadawana w telewizji publicznej „Kawa czy Herbata”. Program prowadzili Monika Olejnik, Krzysztof Ibisz, Sandra Walter (córka prezesa TVN), Iwona i Piotr Radziszewscy oraz aktorka Elżbieta Jędrzejewska i muzyk Norbi (Norbert Dudziuk).

"Między kuchnią a salonem" - brzmi jakoś podobnie. Pewnie mało kto z nas pamięta, ale taki program był już na początku nadawania TVN. Przedpołudniowy program Edyty Wojtczak, skierowany głównie do gospodyń domowych był poradnikiem, dotyczącym głównie domu, pieniędzy i kuchni. W programie swój kącik kulinarny miał kucharz - Maciej Kuroń.

"W obronie własnej" - rady dla pań, jak obronić się przed gwałcicielem, domokrążcą, a nawet brutalnym mężem.

TVN stawiał na programy poradnikowe. W ambitny sposób chciał spełniać misję publiczną.

Również w tym czasie pojawiły się na antenie polskie seriale: fabularno-dokumentalny „Na ratunek” opowiadający o losach ratowników TOPR, strażaków i lekarzy oraz komediowy „Rodziców nie ma w domu”, oraz teleturniej „Dobra Cena” na podstawie amerykańskiej wersji programu z 1972 roku prowadzony przez aktora Grzegorza Wonsa.

TVN chciał również zdobyć serca młodej widowni - od samego początku na antenie ważnym punktem codziennej ramówki było „Bajkowe kino”, w którym nadawano takie kreskówki jak "Świat Bobby'ego", "Rodzina Pytalskich", "Kuba Guzik", "Homer", "Inspektor Gadget" czy "Łebski Harry". Oprócz tego "Twój problem - nasza głowa" - program przeznaczony dla dzieci trochę starszych, uczniów szkoły podstawowej prowadziła Agnieszka Wróblewska. Audycja bawiła i pomagała w rozwiązywaniu kłopotów młodych nastolatków.

 

"De De Reporter" - program dla dzieci emitowany w każdy sobotni poranek nawiązywał do nadawanego kilka lat wcześniej w telewizji publicznej "Małych wiadomościach De De". Wszak autorem obu tych programów był Adam Górczyński - ówczesny dyrektor programowy TVN.

"Mini Playback Show" - audycja podobna do „Od przedszkola do Opola” emitowanego w TVP1 - maluchy śpiewające przeboje znanych wykonawców oceniane były przez profesjonalistów.

W 1997 roku stacja dopiero co raczkowała, ale wystartowała z mocnym impetem. Swoją linię programową kontynuowała w latach kolejnych.

Ciąg dalszy nastąpi… Kolejne wspomienia już wkrótce.

Zapraszamy również na nasz fanpage na Facebooku, do klikania "lubię to", gdzie już wkrótce zamieścimy materiały specjalne, niedostępne w naszym serwisie. Na naszym fanpage'u specjalnie dla was fragmenty programów "Dobra Cena", "Mini Playback Show" i inne materiały filmowe. Odwiedzajcie nas i oglądajcie nowości na bieżąco.

W górę
Piotr Kraśko

Jak myślę o swoim drugim domu poza domem, to bez wątpienia jest nim...

17.08.2016
Czytaj całość
Katarzyna Werner

Słaby ze mnie celebryta [...] Jestem człowiekiem z lasu....

01.03.2014
Czytaj całość
Katarzyna Zdanowicz

Wyznaję zasadę, że rozwijać można się wtedy, kiedy pracuje się ...

20.07.2013
Czytaj całość
Igor Sokołowski

Myślałem o tym, aby wrócić do radia, ponieważ moją pierwszą dzi...

03.02.2013
Czytaj całość

Rok wyborczy

W 2015 roku odbywały się wybory prezydenckie, wybory parlamentarne oraz ogólnokrajowe referendum.czytaj więcej »

Euro 2012

W 2012 roku odbywały się mistrzostwa Europy organizowane przez Polskę i Ukrainę.czytaj więcej »

Wybory 2010

20 czerwca 2010 roku odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich, a dwa tygodnie później - 4 lipca - druga. czytaj więcej »

Pogrzeb pary prezydenckiej

18 kwietnia 2010 roku w Krakowie odbyły się uroczystości pogrzebowe pary prezydenckiej. Lech i Maria Kaczyńscy spoczęli na Wawelu.czytaj więcej »

Katastrofa smoleńska

10 kwietnia 2010 roku o 8:41 w pobliżu lotniska w Smoleńsku rozbił się samolot prezydencki. Zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński.czytaj więcej »

Mniej istotne relacje

Tragedia w Katowicach, pielgrzymka papieża, wybory samorządowe 2006, tragedia w kopalni Halemba, wypadek pod Grenoble, wybory w Ameryce, konklawe, referendum w Warszawie, zamachy terrorystyczne we Francji.czytaj więcej »

Wybory 2005

Jesienią 2005 roku odbyły się wybory parlamentarne oraz dwie tury wyborów prezydenckich. czytaj więcej »

Konklawe

19 kwietnia 2005 o 17:50 z komina nad Kaplicą Sykstyńską zaczął wydobywać się biały dym. Wybrano papieża.czytaj więcej »

Pogrzeb Jana Pawła II

8 kwietnia 2005 roku pożegnaliśmy papieża Jana Pawła II. Tego dnia padł rekord oglądalności "Faktów".czytaj więcej »

Śmierć papieża

2 kwietnia 2005 roku o 21:37 zmarł papież Jan Paweł II. Wydarzenie to zmieniło ramówki wszystkich stacji telewizyjnych.czytaj więcej »

Dramat w Osetii

3 września 2004 rosyjskie specsłużby rozpoczynają szturm na szkołę w Biesłanie, gdzie terroryści przetrzymują około 1000 zakładników.czytaj więcej »

Wybory do PE

13 czerwca 2004 odbyły się pierwsze w Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego. TVN24 zorganizowała wieczór wyborczy.czytaj więcej »

1 maja 2004

1 maja 2004 roku Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. "Fakty" i TVN24 przygotowały specjalne relacje.czytaj więcej »

Wieczór Wyborczy TVN

23 września 2001 roku po raz pierwszy w historii polskiej telewizji, stacja komercyjna zaproponowała swój Wieczór Wyborczy, który okazał się olbrzymim sukcesem.czytaj więcej »

Atak terrorystyczny na USA

11 września 2001 roku. Nowy Jork, Waszyngton i Pensylwania. Sceny, niczym z katastroficznego filmu albo czarnego snu.czytaj więcej »

Copyright ©  2001 - 2011 by www.tvnfakty.pl | Wszystkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności serwisu i polityka cookies
Design by: vandeurse.xin.pl
Created by: www.tomaszloska.pl

Zapisz się / Wypisz się