"Milionerzy" - poniedziałek-czwartek, godz. 20:55 w TVN

Który program stanowi większą konkurencję dla "Faktów" TVN?

  • "Wydarzenia" Polsatu
  • "Wiadomości" TVP
  • żaden z nich
Bioline - zatrzymaj czas - naturalnie
Manufaktura kosmetyków naturalnych.
DomArtStyl - Piękno Twojego Wnętrza
Producent mebli tapicerowanych
Automatyka do bram
Kompleksowa obsługa instalatorów
Szkolenia - alarmy Satel
Praktyczne warsztaty dla instalatorów!
mapapit.pl
- pomoże rozliczyć podatki za 2016 rok
Mareo
Zakupy i Zabawa
Hotel Ventus Natural & Medical SPA ****
na hasło TVNFAKTY 5% rabatu!
Park Hotel**** KUR & SPA W. Buczyński
Komfortowy Hotel zaprasza do Świeradowa Zdroju
Hotel Buczyński
Medical & SPA

Nowo otwarty 4-gwiazdkowy hotel w górach
Power Love
Intymne zakupy online

15 lat TVN. Rok 1998

Rok 1998 to konsekwentne podążanie linią programową z roku ubiegłego. Na antenie pojawiają się nowe programy, niektóre zmieniają pory nadawania, a jeszcze inne są kasowane. To w tym roku TVN stawia na sport, którego dziś próżno szukać. To właśnie jest czas TVN - czas w którym są najprężniej rozwijającą się stacją telewizyjną w Europie.

 

Najważniejsze wydarzenie roku 1998 to…

… „ewakuacja TVN”. Tak o decyzji zmiany godziny emisji „Faktów” mówili koledzy z „Wiadomości” TVP1. Od maja 1998 do dziś „Fakty” oglądamy o 19:00.  Mimo wielu niepowodzeń, ekipa Tomasza Lisa, codziennie szlifowała swój warsztat do perfekcji, wyznaczając nowe trendy dziennikarstwa, które próbuje naśladować konkurencja. Kilka miesięcy po zmianie pory emisji oglądalność "Faktów" podwoiła się i była większa niż oglądalność "Panoramy" TVP2. 

Sport, którego już na próżno szukać w TVN

Wprawdzie pojedyncze relacje pojawiły się już w roku 1997, ale dopiero w 1998 stacja na dobre postawiła na najbardziej prestiżową ligę koszykarską świata - NBA. Przez kolejne 3 lata w dni powszednie po południu mogliśmy oglądać mecze, skróty, analizy i wywiady z gwiazdami sportu w magazynie „NBA Action”.

Biznes też jest dla laików

Na antenie debiutuje magazyn „Fakty, ludzie, pieniądze”. Roman Młodkowski analizuje istotne wydarzenia finansowe, śledzi bieżące tendencje. W magazynie "Fakty, ludzie, pieniądze" biorą udział także goście ze świata biznesu, którzy komentują najnowsze doniesienia na tematy gospodarcze. Przeciętny widz, może się dowiedzieć, na czym to wszystko polega, dlaczego tak się dzieje. Do tej pory takiej szansy nie miał. Inne stacje telewizyjne podawały jedynie zdawkowe informacje.

Brian Scott- naczelny showman TVN

Brian Scott - czarnoskóry dziennikarz radiowy i telewizyjny na antenie TVN prowadził swój program rozrywkowy „Halo, tu Brian” oraz teleturniej „Bezpieczna kasa Briana”. Oba programy nie utrzymały się długo na antenie.

- Jestem zwolennikiem tezy, że Brianowi się nie udało przez lenistwo. Gdyby szybciej i dokładniej mówił po polsku to wierzę, że przy jego spostrzegawczości, znajomości polskiej duszy, to miałby karierę murowaną i powrót do pełnej świetności – powiedział w programie "Uwaga" Edward Miszczak, dyrektor programowy TVN.

Fani czterech kółek się cieszą

2 maja 1998 - startuje „Automaniak” - magazyn motoryzacyjny prowadzony przez Martynę Wojciechowską i Tomasza Sianeckiego, którego jeszcze w tym samym roku zastąpił Maciej Wisławski. Nowinki ze świata motoryzacji, relacje z wyścigów i rajdów, pokazy najnowszych modeli samochodów, testy aut i zmiany w kodeksie drogowym - to tylko niektóre tematy, poruszane w "Automaniaku".

Takiej plamy to jeszcze nie było

Janusz Rewiński i Krzysztof Piasecki w programie „Ale plama” w satyryczny sposób komentowali wydarzenia minionego tygodnia. Była to swego rodzaju odpowiedź na również satyryczny „Dziennik Telewizyjny” Jacka Federowicza, emitowany w TVP1.

Fryderyki - pierwsza ważna relacja TVN

W tym roku TVN po raz pierwszy transmitował galę rozdania muzycznych nagród - „Fryderyków” przyznawanych przez polskie środowisko muzyczne. W trakcie tej gali nagrodzeni byli m.in. Beata Kozidrak, Mietek Szcześniak, Kazik Staszewski, Reni Jusis czy zespół O.N.A. z Agnieszką Chylińską na czele.

Już wtedy programy talent-show stawały się popularne

Już w lutym 1998 wystartował nowy program „Zostań Gwiazdą” - piosenkarze-amatorzy zgłaszali się do programu, by pod okiem specjalistów przygotować się do profesjonalnego występu na scenie. W każdym odcinku występowało kilkoro uczestników, a najlepszego spośród nich wybierało jury składające się z osób związanych z muzyką i fonografią. Uczestnicy naśladowali oryginalnych wykonawców piosenek, zarówno wyglądem, jak i sposobem śpiewania. Program doczekał się trzech edycji. Program prowadził Krzysztof Ibisz.

Kinga Rusin nie zawsze prowadziła programy rozrywkowe

„Wizjer TVN” - codzienny program interwencyjny, początkowo jako „Telewizjer”. W każdym odcinku prezentowano kilka materiałów dotyczących życia codziennego. Poruszano różne, czasem bardzo kontrowersyjne tematy. Program prowadziły przemiennie Kinga Rusin i Marta Kuligowska.

Niektóre wydarzenia omawiano „Pod napięciem”

„Pod napięciem” - talk-show Marcina Wrony zadebiutował we wrześniu. Był pierwszym programem interwencyjnym na żywo w historii polskiej telewizji. Bez cenzury omawiano tematy poruszające opinię publiczną, skandale, niekompetencje władz, uchybienia w różnego rodzaju procedurach. Innymi słowy mówiąc, to co było w ostatnim czasie tematem numer 1. W trakcie realizacji programu zdarzały się sytuacje trudne wcześniej do przewidzenia. Czasem w ostatniej chwili osoby bezpośrednio zamieszane w sprawę decydowały się nie pokazywać twarzy. Strach niejednokrotnie brał górę nad chęcią przedstawienia prawdy. Konfrontacja zwaśnionych stron była często bardzo trudna i budziła wiele napięć.

Walka z przestępcami

TVN decyduje się na magazyn przedstawiający kulisy pracy polskiej policji - „Supergliny”. Stanisław Mikulski i Jakub Anduła w każdym odcinku pokazywali relacje z różnych miejsc Polski. W programie obecny był również cykl „Znani zeznają” w którym znane osoby opowiadały o niebezpieczeństwach jakie ich spotkały w życiu.

Fenomen Ibisza trwa do dziś

W wakacje na antenie TVN pojawił się nowy program - „Ibisz, gwiazdy, muzyka”. W każdą niedzielę o 14:00 Krzysztof Ibisz spotykał się z gwiazdami polskiej estrady muzycznej, takimi jak Anna Maria Jopek, Justyna Steczkowska, Varius Manx czy Just 5. Oprócz udzielania wywiadów, muzycy decydowali się coś zaśpiewać.

W grudniu tego samego roku wystartował również talk-show „Ibisekcja”.

-Talk-show polega na tym, że ludzie siedzą i gadają. Gwarantuję że my wyciśniemy z naszych gości więcej niż inni - tak przed startem swojego programu komentował Krzysztof Ibisz dla Super Expressu. W programie gościli ludzie z pierwszych stron gazet, ale i ci, których warto było poznać ze względu na pracę jaką wykonywali. Jednym z pierwszych gości programu był muzyk - Grzegorz Markowski.

Gotowanie na ekranie

„Gotuj z Kuroniem” - program kulinarny Macieja Kuronia, emitowany początkowo w Telewizji Wisła, a od 1998 również w TVN. W programie Maciej Kuroń przyrządzał potrawy, które próbował na ekranie. Czasem zapraszał do degustacji rodzinę bądź innych gości. 

Sporo szczęścia tak jak inne produkcje nie miał taneczny program Katarzyna Metza „Dance Time”. Program był bardzo krótko na antenie. Większą popularność zdobyły takie programy jak: „Zostań gwiazdą”, „Mini Playback Show”, „Wszystko albo nic”, „Supergliny”. Jednak największym hitem stacji była meksykańska telenowela „Esmeralda”. Udziały TVN w rynku w szczytowych momentach plasowały się na poziomie 7 proc. W grudniu ITI rozwiązało umowę z CME - międzynarodowym koncernem medialnym, dzięki któremu powstała rok  wcześniej telewizja TVN.

Rok po starcie telewizji Mariusza Waltera zaczynają wędrować nagrody. Dobrą passę rozpoczęła nagroda dla Moniki Olejnik, która otrzymała nagrodę Press - „Dziennikarza roku 1998”. Kolejne wyróżnienia płynęły do TVN w latach kolejnych i było ich coraz więcej.

Wiele z tych przypomnianych programów teraz nie robiłoby żadnego wrażenia. Wtedy jednak polski widz nie miał tak dużego wyboru jak dziś. Wiele programów, które emitował TVN to były odpowiedzi na programy nadawane w TVP lub Polsacie. Jednak w tamtych czasach rynek telewizyjny nie był wypełniony dużą ilością programów różnych tylko z nazwy. Każdy program miał swoje indywidualne cechy, które to powodowały różnorodność, której dziś często brakuje. TVN wprowadził na rynek nową świeżość, której brakowało u reszty nadawców, którzy potem naśladowali stację Mariusza Waltera z mniejszym lub większym sukcesem. TVN nie bał się poruszać trudnych, często kontrowersyjnych tematów, których brakowało u innych. Zdarzało się, że byli krytykowani za to co robią, ale z biegiem czasu okazało się, że widzowie chcą tego co robi TVN, gdyż nie zdawali sobie sprawy z wielu nieprawidłowości jakie panowały w życiu codziennym w wielu instytucjach. I za takie właśnie działanie TVN w latach następnych sukcesywnie zbierał odznaczenia.

Rok 1998 nie wyglądał specjalnie lepiej niż rok poprzedni. Był to rok, głównie uzupełnienia oferty powstałej w momencie startu oraz wakacyjna próba zmiany targetu stacji, która nie do końca się powiodła i stacja wróciła do swoich pierwotnych planów. Dopiero kolejne lata pokażą potęgę TVN-u o której każdy do dziś pamięta.

Na podróż po roku 1999 zapraszamy już za parę dni.

A tymczasem zapraszamy na nasz fanpage na Facebooku, gdzie już teraz w zakładce filmy dostępny jest fragment programu "Zostań Gwiazdą", a już wkrótce udostępnimy wam kolejne materiały wideo, w których będzie m.in. program "Halo tu Brian". "Lajkujcie" i komentujcie!

W górę
Piotr Kraśko

Jak myślę o swoim drugim domu poza domem, to bez wątpienia jest nim...

17.08.2016
Czytaj całość
Katarzyna Werner

Słaby ze mnie celebryta [...] Jestem człowiekiem z lasu....

01.03.2014
Czytaj całość
Katarzyna Zdanowicz

Wyznaję zasadę, że rozwijać można się wtedy, kiedy pracuje się ...

20.07.2013
Czytaj całość
Igor Sokołowski

Myślałem o tym, aby wrócić do radia, ponieważ moją pierwszą dzi...

03.02.2013
Czytaj całość

Rok wyborczy

W 2015 roku odbywały się wybory prezydenckie, wybory parlamentarne oraz ogólnokrajowe referendum.czytaj więcej »

Euro 2012

W 2012 roku odbywały się mistrzostwa Europy organizowane przez Polskę i Ukrainę.czytaj więcej »

Wybory 2010

20 czerwca 2010 roku odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich, a dwa tygodnie później - 4 lipca - druga. czytaj więcej »

Pogrzeb pary prezydenckiej

18 kwietnia 2010 roku w Krakowie odbyły się uroczystości pogrzebowe pary prezydenckiej. Lech i Maria Kaczyńscy spoczęli na Wawelu.czytaj więcej »

Katastrofa smoleńska

10 kwietnia 2010 roku o 8:41 w pobliżu lotniska w Smoleńsku rozbił się samolot prezydencki. Zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński.czytaj więcej »

Mniej istotne relacje

Tragedia w Katowicach, pielgrzymka papieża, wybory samorządowe 2006, tragedia w kopalni Halemba, wypadek pod Grenoble, wybory w Ameryce, konklawe, referendum w Warszawie, zamachy terrorystyczne we Francji.czytaj więcej »

Wybory 2005

Jesienią 2005 roku odbyły się wybory parlamentarne oraz dwie tury wyborów prezydenckich. czytaj więcej »

Konklawe

19 kwietnia 2005 o 17:50 z komina nad Kaplicą Sykstyńską zaczął wydobywać się biały dym. Wybrano papieża.czytaj więcej »

Pogrzeb Jana Pawła II

8 kwietnia 2005 roku pożegnaliśmy papieża Jana Pawła II. Tego dnia padł rekord oglądalności "Faktów".czytaj więcej »

Śmierć papieża

2 kwietnia 2005 roku o 21:37 zmarł papież Jan Paweł II. Wydarzenie to zmieniło ramówki wszystkich stacji telewizyjnych.czytaj więcej »

Dramat w Osetii

3 września 2004 rosyjskie specsłużby rozpoczynają szturm na szkołę w Biesłanie, gdzie terroryści przetrzymują około 1000 zakładników.czytaj więcej »

Wybory do PE

13 czerwca 2004 odbyły się pierwsze w Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego. TVN24 zorganizowała wieczór wyborczy.czytaj więcej »

1 maja 2004

1 maja 2004 roku Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. "Fakty" i TVN24 przygotowały specjalne relacje.czytaj więcej »

Wieczór Wyborczy TVN

23 września 2001 roku po raz pierwszy w historii polskiej telewizji, stacja komercyjna zaproponowała swój Wieczór Wyborczy, który okazał się olbrzymim sukcesem.czytaj więcej »

Atak terrorystyczny na USA

11 września 2001 roku. Nowy Jork, Waszyngton i Pensylwania. Sceny, niczym z katastroficznego filmu albo czarnego snu.czytaj więcej »

Copyright ©  2001 - 2011 by www.tvnfakty.pl | Wszystkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności serwisu i polityka cookies
Design by: vandeurse.xin.pl
Created by: www.tomaszloska.pl

Zapisz się / Wypisz się