"Milionerzy" - poniedziałek-czwartek, godz. 20:55 w TVN

Który program stanowi większą konkurencję dla "Faktów" TVN?

  • "Wydarzenia" Polsatu
  • "Wiadomości" TVP
  • żaden z nich
Bioline - zatrzymaj czas - naturalnie
Manufaktura kosmetyków naturalnych.
DomArtStyl - Piękno Twojego Wnętrza
Producent mebli tapicerowanych
Automatyka do bram
Kompleksowa obsługa instalatorów
Szkolenia - alarmy Satel
Praktyczne warsztaty dla instalatorów!
mapapit.pl
- pomoże rozliczyć podatki za 2016 rok
Mareo
Zakupy i Zabawa
Hotel Ventus Natural & Medical SPA ****
Majówka na Mazurach - na hasło TVNFAKTY 5% rabatu
Park Hotel**** KUR & SPA W. Buczyński
Komfortowy Hotel zaprasza do Świeradowa Zdroju
Hotel Buczyński
Medical & SPA

Nowo otwarty 4-gwiazdkowy hotel w górach
Power Love
Intymne zakupy online

15 lat TVN. Rok 2001

Wielki sukces reality-show „Agent” oraz „Big Brothera”, fenomen „Milionerów”, pierwszy w historii stacji wieczór wyborczy, start TVN24 oraz utworzenie fundacji TVN „Nie jesteś sam”. To tylko garstka wydarzeń związanych z TVN z roku 2001. O czym warto pamiętać, a co najlepiej zapomnieć? O tym we wspomnieniu 2001 roku.

Nowy wiek, nowe wyzwania

TVN technologicznie od dawna był już w XXI wieku. Nie zmienia to jednak faktu, że stacja w dalszym ciągu będzie dążyć do doskonałości. W związku z tym zachęcamy do obejrzenia fragmentu pierwszego wydania "Faktów" z XXI wieku. Na filmie obecna jest czołówka, która zmieniła się 23 czerwca 2001 roku, na 47 dni przed startem TVN24.

Wielki brat czuwa

fot. baseny.waw.pl/pesk/polityka4.html

„Big Brother” to najbardziej popularny reality-show na świecie stworzony w Holandii w 1997 roku. 4 marca 2001 roku TVN rozpoczął emisję pierwszej polskiej edycji programu. Widzowie podglądali życie zwykłych ludzi, zamkniętych w domu naszpikowanym kamerami. Dosłownie wszędzie, nawet pod prysznicem. Uczestnicy programu wykonywali zadania zlecone przez „Wielkiego Brata". Na koniec każdego tygodnia każdy z nich typował dwie osoby  do opuszczenia domu „Wielkiego Brata”. Osoby, które zebrały najwięcej negatywnych opinii uczestników, poddawani byli głosowaniu widzów, którzy rozstrzygali, kto musi opuścić dom.

Jest to jeden z najpopularniejszych programów w dziejach TVN. Finał pierwszej edycji „Big Brothera” obejrzało 9 mln widzów, w sumie na castingi zgłosiło się kilkadziesiąt tysięcy ochotników, za każdym razem do programu dostawało się sześć pań i sześciu panów. Pierwszą polską edycję wygrał Janusz Dzięcioł - komendant Straży Miejskiej w Świeciu. Po zakończeniu programu został posłem na sejm VI i VII kadencji. Druga i trzecia edycja, były już zdecydowanie mniej popularne. I edycję średnio oglądało 4,5 mln widzów, drugą 3 mln widzów (wygrana: Marzena Wieczorek), a trzecią (wygrana: Piotr Borucki), ostatnią organizowaną przez TVN 2,2 mln widzów. TVN głównie z uczestnikami pierwszej edycji nawiązywał współpracę, o czym w dalszej części artykułu.

Na fali popularności

Również inne reality-show produkcji TVN zyskało na popularności. Chodzi o program „Agent”. W związku z dobrymi wynikami oglądalności stacja zdecydowała się na dodatkowy program „Na tropie Agenta”, w którym prowadzący Marcin Meller wraz z producentką "Agenta" - Ewą Leją - zapraszał do studia uczestników programu, by rozmawiać o tym, jak "Agent" wpłynął na ich życie. Widzom odsłaniane były także kulisy powstawania programu. Parę miesięcy później powstał również „Agent Epilog”, w którym uczestnicy poszczególnych edycji ponownie się spotykali w różnych miejscach Polski. W programie nie zabrakło zadania dla uczestników - najlepszy wygrywał dwutygodniowy pobyt w miejscu, gdzie jest realizowana kolejna edycja.

W związku z odniesionym sukcesem I edycji „Big Brothera”, TVN decyduje się na współpracę z uczestnikami programu. Tym samym Manuela Jabłońska (dawniej Michalak), która zajęła drugie miejsce w programie, zostaje prowadzącą „Maratonu Uśmiechu”.

Małgorzata Meier, która stanęła na ostatnim stopniu podium, otrzymała własny program - „Dom pełen pomysłów”. Na początku styliści sieci IKEA pokazywali, w jaki sposób można zaprojektować wystrój małego mieszkania. Ekipa telewizyjna odwiedzała domy znanych i bogatych Polaków, a ponadto w sklepach IKEA można było zgłosić znajomych bądź rodzinę do metamorfozy domu.

Kolejny program jednego z uczestników „Big Brothera” to „Wielka niespodzianka Klaudiusza”. Klaudiusz Sevkovic przygotowywał posiłek dla osoby, która zgłosiła się do programu. Kamery bacznie obserwowały poczynania kucharza począwszy od wyprawy do sklepu, kończąc na konsumpcji przygotowanej potrawy.

Jednak największą produkcją 2001 roku związaną z uczestnikami programu jest film fabularny „Gulczas, a jak myślisz”. Film w reżyserii Jerzego Gruzy w założeniu miał być komedią. I jest. Film zajmuję drugie miejsce w rankingu najgorszych powstałych komedii według bazy Internet Movie Database. O tym jednak warto byłoby zapomnieć.

W filmie, oprócz uczestników „Big Brothera”, udział wzięli m.in.: Janusz Rewiński, Rudi Schubert, Radosław Pazura, Jerzy Gruza, Andrzej Lepper, Małgorzata Ostrowska oraz Daniel Olbrychski. 

Wschód słońca nad jeziorem Łękotka. Gdy wczasowicze zażywają zasłużonego odpoczynku, strudzony pracą reżyser filmowy leczy kaca, psychopatyczny morderca o poetyckiej duszy poluje na nowe ofiary, zaś zdesperowany pan Karol (Janusz Rewiński) poszukuje córki Karoliny (Karolina Pachniewicz), która uciekła z narzeczonym Grzesiem (Grzegorz Mielec). Wielbiący prawo i porządek strażnik miejski Janusz (Janusz Dzięcioł) apeluje o ciszę do dwóch przyjaciół Gulczasa (Piotr Gulczyński) i Klaudiusza (Klaudiusz Sevkovic), początkująca gwiazda Monika (Monika Sewioło) musi wybierać między karierą filmową i propozycjami wszechwładnego sponsora, zaś pielęgniarka Małgosia (Małgorzata Maier) szuka sobie nowego pacjenta. Na szosach stają chłopskie blokady, prywatni detektywi łapią klientów, a tylko ukrywająca się pod pseudonimem Kobra agentka Alicja (Alicja Walczak) śledzi niejakiego Karkówę (Rudi Schuberth)- szefa gangu motocyklowego i narkotykowego dealera. Zaczyna się zwyczajny dzień XXI wieku - fascynujący temat dla dziennikarki Manueli (Manuela Michalak). Fascynujący temat na film...- to opis produkcji z portalu Filmweb.pl.

„Fenomen Milionerów” to specjalny cykl Sandry Nowak (wtedy jeszcze Walter), emitowany w okresie wakacji 2001. W programie pokazywane były kulisy produkcji teleturnieju, gospodyni programu rozmawiała z uczestnikami programu, a Hubert Urbański przekazywał rady, m.in. jak opanować nerwy.

TVN24 - pierwsza polska stacja informacyjna

Nie możemy, nie wspomnieć o stworzeniu pierwszej polskiej stacji informacyjnej - 9 sierpnia startuje TVN24 - pierwsza w tej części Europy całodobowa telewizja informacyjna. Nazywana jest "polskim CNN". Program nadawany był z nowoczesnego studia, przy użyciu najnowszych technologii. Do dyspozycji było 8 oddziałów terenowych w Polsce. Pierwszy ważny test dla stacji był krótko po starcie - wydarzenia z 11 września 2001 roku transmitowane były również przez główny TVN, pokazując sygnał TVN24. Jednym z kolejnych sprawdzianów był „Wieczór wyborczy”, organizowany wspólnie przez TVN, "Rzeczpospolitą" i tygodnik "Wprost". TVN jako pierwsza podała sondażowe wyniki wyborów i od razu przeliczyła je na podział mandatów w sejmie. Wyniki TVN okazały się także bardziej trafne od tych przedstawionych przez TVP.

Koszty uruchomienia TVN24 to ponad 20 mln dolarów. Stacja stała się rentowna już po trzech latach, czego nie spodziewali się twórcy. Obecnie spośród kanałów tematycznych TVN, to właśnie TVN24 przynosi największe zyski. A już jesienią tego roku zobaczymy TVN24 w zupełnie nowej odsłonie…

Spotkania po latach

„Ananasy z mojej klasy” to program, w którym znane osoby wraz ze swoimi przyjaciółmi z lat szkolnych rywalizowały między sobą w różnych konkurencjach. W każdym odcinku udział brały dwie drużyny. Ale zanim drużyny się skompletowały, liderzy musieli odnaleźć swoich przyjaciół na widowni. W czasie przerw pomiędzy zadaniami prowadzący program przypomina szkolne lata, pokazując stare zdjęcia, listy miłosne, wypracowania i inne "sekretne" pamiątki. W połączeniu z anegdotami opowiadanymi przez znajomych z klasy stwarza to nostalgiczną atmosferę wspomnień o starych dobrych czasach. Ponadto w programie występują gwiazdy muzyczne, które wykonują szlagiery z lat szkolnych bohaterów talk show. Zwycięzcy odcinka udawali się do restauracji, gdzie dalej mogli wspominać młodzieńcze lata, a przegrani? Przegrani musieli sami sobie zorganizować spotkanie. Program na początku prowadziła Sandra Walter. Później zastąpił ją Zygmunt Chajzer.

Galaktyka showbiznesu

„Galaktyka” to teleturniej prowadzony przez Michała Gulewicza, w którym brały udział trzy, dwuosobowe drużyny. Ich zadaniem było udzielanie poprawnych odpowiedzi na zadane pytania, dotyczące gwiazd showbiznesu i plotek na ich temat. Punkty można było zyskać za udzielenie prawidłowej odpowiedzi, ale można było również stracić za udzielenie błędnej odpowiedzi. Pod koniec każdego odcinka zapraszany był specjalny gość, który najpierw udzielał krótkiego wywiadu prowadzącemu i przedstawicielce tygodnika "Gala", następnie zadawał zawodnikom jedno pytanie, warte aż 20 punktów. Wygrana drużyna przechodziła do ćwierćfinałów. Potem odbywał się półfinał i finał. Główną nagrodą w programie był samochód.

Droga do muzycznej kariery

„Droga do gwiazd” to program dla tych, którzy chcą mieć swoje 5 minut, albo i coś więcej w muzycznej karierze. Zadaniem uczestników było śpiewanie wybranych wcześniej piosenek przed jury i telewidzami. W doborze utworu, jak i przygotowaniach do występu pomagali producenci programu organizując opiekę muzyczną, a nawet lekcje tańca. Autorom programu zależy przede wszystkim na tym, by wykonujący cudze utwory młodzi piosenkarze, byli jak najbardziej naturalni. W programie występy muzyczne oceniało jury w składzie Ewa Bem, Piotr Mikołajczak oraz w każdym odcinku inny gość, którego z biegiem czasu, w trzeciej edycji zastąpił Tadeusz Sołtys. Program prowadził muzyk Zbigniew Wodecki. Telewizja TVN wyemitowała trzy edycje programu, które wygrali: Jarosław Weber, Cezary Klimczak i zespół „Albo Nie”.

"Ekspedycja" wzdłuż i wszerz Polski

„Ekspedycja” to program z gatunku reality-show prowadzony przez aktora Radosława Pazurę, emitowany w okresie wakacyjnym 2001 roku. 12 uczestników (6 kobiet i 6 mężczyzn) przemierzało Polskę od Bałtyku po Tatry. Musieli zmagać się z zadaniami i przeszkodami, a także z własnymi słabościami. Każdy etap wyprawy kończyło głosowanie, po którym z gry odpadała jedna osoba Program miał na celu wyłonienie najbardziej sprawnego uczestnika. Zwycięzcą programu został koszykarz Polonii Przemyśl Daniel Puchalski który, w nagrodę otrzymał samochód Subaru Forester GL o wartości 120 tysięcy złotych.

Fundacja TVN - „Nie jesteś sam”

W maju 2001 roku powstaje Fundacja TVN - „Nie jesteś sam”. Na jej czele stanęła Bożena Walter, w składzie zarządu zasiada również dziennikarka TVN Anna Maruszeczko, która w sezonie „Dzień Dobry TVN” we wtorki prowadzi kącik fundacji „Zielone Drzwi”. Fundacja prowadzi działania na rzecz rzeczowego i finansowego wspierania chorych dzieci i osób starszych. Pomaga głównie osobom z reportaży telewizyjnych, gdyż jak mówi Bożena Walter: “to był mądry, i bezpieczny ruch. Osoby, którym zaczęliśmy pomagać, były sprawdzone przez dziennikarzy. Nie wchodziło w grę oszustwo, a dziennikarz mógł nie tylko pokazać czyjś dramat na antenie, ale także dzięki fundacyjnym pieniądzom często całkowicie zmienić życie swojego bohatera”.

Od początku działalności fundacja wspiera Centrum Zdrowia Dziecka. W związku z tym, w 2001 roku na antenie TVN mogliśmy oglądać serial fabularno-dokumentalny „Centrum nadziei”. W każdym odcinku serialu przedstawiane były losy dzieci przebywających w szpitalu oraz ich rodzin bądź osób opiekujących się nimi.

Mimo, że fundacja powstała w maju, to dopiero 19 sierpnia „Wielki mecz” zainaugurował działanie fundacji. Drużyna TVN, złożona głównie z uczestników pierwszej edycji „Big Brothera”, zmierzyła się z Reprezentacją Artystów Polskich. Mecz wygrała drużyna TVN wynikiem 3:2, a rok później w meczu rewanżowym był remis 3:3. Całość przychodów ze sprzedanych biletów przekazano na konto fundacji.

„Tele gra” - nowatorski, przełamujący konwencje klasycznego teleturnieju program

W historii TVN „Tele gra” miała 2 życia. Za każdym razem, 2 różne teleturnieje otrzymały tę samą nazwę. Dziś zajmiemy się wersją programu z 2001 roku prowadzoną przez Zygmunta Chajzera, która była swego rodzaju „psychozabawą”. To nie był standardowy teleturniej. Tu uczestnicy musieli przewidzieć jak na dane pytanie odpowiedzą widzowie w studiu. W każdym odcinku brała udział trójka zawodników, zupełnie różnych pod względem osobowości i charakteru i stawała przed 100-osobową publicznością, która nie była tylko tłem programu. 

W pierwszym etapie brały udział trzy osoby. Na zadane pytanie najpierw odpowiada publiczność, a następnie zawodnicy. Po kilkunastu pytaniach odpadał gracz, który uzyskał najmniejszą liczbę punktów. W drugim etapie odpowiadają najpierw zawodnicy, uzasadniając przy tym swoją odpowiedź, a dopiero potem głosuje publiczność. Runda ta pozwala na wyłonienie finalisty.

Odpowiedzi, jakich udzielił zwycięzca składają się na portret psychologiczny. Zwycięzca musiał poddać się wyrokowi publiczności i tylko od publiczności zależało, czy otrzymywał całą wygraną .Zależało to od tego, czy zdobył uznanie i sympatię publiczności.

I wiele, wiele innych

„Detektyw” - magazyn przedstawiający metody działań detektywa Krzysztofa Rutkowskiego w walce z przestępcami.

„Superwizjer”  - Jolanta Konopka przedstawia cykl reportaży poświęcony drażliwym, szokującym i bulwersującym sprawom. W wakacje 2001 najciekawsze materiały pokazywane były w programie „Extrawizjer”.

„Granice” - program opowiadający o pracy straży granicznej na przejściach granicznych i działaniach policji w walce z nielegalnymi imigrantami przekraczającymi tzw. "zieloną granicę". 

„Co za tydzień” - magazyn prowadzony przez Oliviera Janiaka, przedstawiający najciekawsze wydarzenia tygodnia, od pokazów mody, premier filmowych, wywiadów do kulisów powstania programów i filmów.

„Nauka Jazdy” - serial fabularno-dokumentalny ukazujący przygotowania kursantów do nauki jazdy samochodem.

„Siłacze” - program w którym prezentowane są zawody strongmanów - najsilniejszych ludzi. Spacer farmera, czy martwy ciąg to tylko niektóre konkurencje wykonywane przez zawodników. Relacje z zawodów prowadził Irek Bieleninik. 

„Miss Polonia” - w okresie wakacyjnym TVN przedstawiał kandydatki do tytułu najpiękniejszej Polki. W trakcie finału widzowie wybierali najpiękniejszą z najpiękniejszych.

„Miller, czyli kto?” - 14 października Tomasz Lis przedstawiał życie Leszka Millera, zaczynając od lat dzieciństwa do dziś przedstawiając karierę polityczną.

Ale nie można nie wspomnieć o…

… pierwszych pełnometrażowych produkcjach filmowych TVN. „Reich” to film sensacyjny w reżyserii Władysława Pasikowskiego. Za produkcje odpowiadały takie firmy jak: TVN, Vanarco, WFDiF, Alex Entertainment, a za dystrybucje odpowiadało ITI Cinema.

Główny bohater Alex ma już dość zabijania. Służył w Legii Cudzoziemskiej, zabijał na rozkaz narkotykowych bossów, aż wreszcie gdy ma już na karku czterdziestkę, zatęsknił za Polską - krajem, z którego uciekał przed laty. Razem z nim do ojczyzny wybiera się kolega po fachu Andre. Obydwaj "killerzy" popadają w konflikt z sopocką mafią. Sytuacja się komplikuje, gdy Alex zaczyna darzyć uczuciem dziewczynę szefa -to opis produkcji z portalu Filmweb.pl

Kolejnym film to komedia Juliusza Machulskiego - „Pieniądze to nie wszystko”. Za produkcję odpowiadało Studio Filmowe Zebra, a koproducentami byli TVN i Canal+.

Bohaterem filmu jest 50-letni biznesmen Tomasz Adamczyk, który chce zrezygnować z prowadzenia interesów w branży winiarskiej i poświęcić się swojej pasji życiowej filozofii. Pomysł ten nie przypada do gustu jego wspólnikowi. Do tego wszystkiego Tomasz ulega wypadkowi i zostaje wzięty jako zakładnik przez miłośników produkowanego przez siebie wina - to opis produkcji z portalu Filmweb.pl

Zdjęcia do obu tych filmów odbywały się w 2000 roku, ale do emisji w kinach trafiły na początku 2001 roku.

Takie są Fakty

1 lipca 2001 roku Mariusz Walter przekazał władzę swojemu synowi, Piotrowi. -Najsilniejszą stroną Piotra są narzędzia medialne, reklama i marketing - mówił założyciel TVN. -Jestem przekonany, że Piotr Walter w pełni sprosta stawianym przed nim wyzwaniom, między innymi dzięki wieloletniemu doświadczeniu w zarządzaniu firmami medialnymi - tak z kolei stwierdził Jan Wejchert.

Również w lipcu została podpisana umowa z DreamWorks SKG - jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się studiów filmowych w Hollywood.

Założyciele ITI: Mariusz Walter, Jan Wejchert i Bruno Valsangiacomo uznani za „Biznesmenów roku 2001” przez miesięcznik „Businessman Magazine”. Kolejne nagrody wędrują również do Moniki Olejnik (Wiktor w kategorii "najwyżej ceniony dziennikarz, publicysta, komentator"), Janusza Rewińskiego (Wiktor w kategorii „najlepszy artysta estradowy”) i Tomasza Sekielskiego (Trofeum czytelników Elle w kategorii "najbardziej stylowa gwiazda telewizyjna").

Warto mieć na uwadze, że TVN do znudzenia wykorzystywał popularność uczestników pierwszej edycji „Big Brothera”. I na koniec warto przypomnieć, że sezon wakacyjny 2001 nie był wypełniony powtórkami tak jak to jest dziś, tylko wręcz odwrotnie. Powstawały dodatkowe programy premierowe.

I to wszystko co przygotowaliśmy w związku z obchodami 15-lecia TVN z roku 2001. Już wkrótce kolejne materiały wspominkowe.

A już teraz na naszym fanpage'u na Facebooku dostępne są filmy video, z m.in. "Big Brothera", "Agenta", czołówki programów TVN24 i "Faktów" oraz wiele, wiele więcej. Zachęcamy do "lajkowania" i oglądania.


W górę
Piotr Kraśko

Jak myślę o swoim drugim domu poza domem, to bez wątpienia jest nim...

17.08.2016
Czytaj całość
Katarzyna Werner

Słaby ze mnie celebryta [...] Jestem człowiekiem z lasu....

01.03.2014
Czytaj całość
Katarzyna Zdanowicz

Wyznaję zasadę, że rozwijać można się wtedy, kiedy pracuje się ...

20.07.2013
Czytaj całość
Igor Sokołowski

Myślałem o tym, aby wrócić do radia, ponieważ moją pierwszą dzi...

03.02.2013
Czytaj całość

Rok wyborczy

W 2015 roku odbywały się wybory prezydenckie, wybory parlamentarne oraz ogólnokrajowe referendum.czytaj więcej »

Euro 2012

W 2012 roku odbywały się mistrzostwa Europy organizowane przez Polskę i Ukrainę.czytaj więcej »

Wybory 2010

20 czerwca 2010 roku odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich, a dwa tygodnie później - 4 lipca - druga. czytaj więcej »

Pogrzeb pary prezydenckiej

18 kwietnia 2010 roku w Krakowie odbyły się uroczystości pogrzebowe pary prezydenckiej. Lech i Maria Kaczyńscy spoczęli na Wawelu.czytaj więcej »

Katastrofa smoleńska

10 kwietnia 2010 roku o 8:41 w pobliżu lotniska w Smoleńsku rozbił się samolot prezydencki. Zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński.czytaj więcej »

Mniej istotne relacje

Tragedia w Katowicach, pielgrzymka papieża, wybory samorządowe 2006, tragedia w kopalni Halemba, wypadek pod Grenoble, wybory w Ameryce, konklawe, referendum w Warszawie, zamachy terrorystyczne we Francji.czytaj więcej »

Wybory 2005

Jesienią 2005 roku odbyły się wybory parlamentarne oraz dwie tury wyborów prezydenckich. czytaj więcej »

Konklawe

19 kwietnia 2005 o 17:50 z komina nad Kaplicą Sykstyńską zaczął wydobywać się biały dym. Wybrano papieża.czytaj więcej »

Pogrzeb Jana Pawła II

8 kwietnia 2005 roku pożegnaliśmy papieża Jana Pawła II. Tego dnia padł rekord oglądalności "Faktów".czytaj więcej »

Śmierć papieża

2 kwietnia 2005 roku o 21:37 zmarł papież Jan Paweł II. Wydarzenie to zmieniło ramówki wszystkich stacji telewizyjnych.czytaj więcej »

Dramat w Osetii

3 września 2004 rosyjskie specsłużby rozpoczynają szturm na szkołę w Biesłanie, gdzie terroryści przetrzymują około 1000 zakładników.czytaj więcej »

Wybory do PE

13 czerwca 2004 odbyły się pierwsze w Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego. TVN24 zorganizowała wieczór wyborczy.czytaj więcej »

1 maja 2004

1 maja 2004 roku Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. "Fakty" i TVN24 przygotowały specjalne relacje.czytaj więcej »

Wieczór Wyborczy TVN

23 września 2001 roku po raz pierwszy w historii polskiej telewizji, stacja komercyjna zaproponowała swój Wieczór Wyborczy, który okazał się olbrzymim sukcesem.czytaj więcej »

Atak terrorystyczny na USA

11 września 2001 roku. Nowy Jork, Waszyngton i Pensylwania. Sceny, niczym z katastroficznego filmu albo czarnego snu.czytaj więcej »

Copyright ©  2001 - 2011 by www.tvnfakty.pl | Wszystkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności serwisu i polityka cookies
Design by: vandeurse.xin.pl
Created by: www.tomaszloska.pl

Zapisz się / Wypisz się