"Milionerzy" - poniedziałek-czwartek, godz. 20:55 w TVN

Który program stanowi większą konkurencję dla "Faktów" TVN?

  • "Wydarzenia" Polsatu
  • "Wiadomości" TVP
  • żaden z nich
Bioline - zatrzymaj czas - naturalnie
Manufaktura kosmetyków naturalnych.
DomArtStyl - Piękno Twojego Wnętrza
Producent mebli tapicerowanych
Automatyka do bram
Kompleksowa obsługa instalatorów
Szkolenia - alarmy Satel
Praktyczne warsztaty dla instalatorów!
mapapit.pl
- pomoże rozliczyć podatki za 2016 rok
Mareo
Zakupy i Zabawa
Hotel Ventus Natural & Medical SPA ****
na hasło TVNFAKTY 5% rabatu!
Park Hotel**** KUR & SPA W. Buczyński
Komfortowy Hotel zaprasza do Świeradowa Zdroju
Hotel Buczyński
Medical & SPA

Nowo otwarty 4-gwiazdkowy hotel w górach
Power Love
Intymne zakupy online

Ważne Relacje  »  Atak terrorystyczny na USA

11 września 2001 roku. Nowy Jork, Waszyngton i Pensylwania. Sceny, niczym z katastroficznego filmu albo czarnego snu.


11 września 2001 roku. Nowy Jork, Waszyngton i Pensylwania. Sceny, niczym z katastroficznego filmu albo czarnego snu. Ale to nie był ani film ani sen. Bezwzględni terroryści powiązani z Al Kaidą Osamy bin Ladena zaatakowali Amerykę. Zaatakowali świat. Zginęło 3000 niewinnych osób, w tym 5 Polaków. 

TVN24 błyskawicznie zareagowała na wstrząsające doniesienia zza Oceanu. Stacja rozpoczęła po 15:00 specjalne pasmo na żywo o ataku na World Trade Center, które prowadziła Justyna Pochanke i Beata Borocka. Bardzo szybko widzowie TVN mogli po raz pierwszy w historii zobaczyć TVN24, bo dziennikarzom informacyjnego kanału udostępniono ogólnodostępną antenę. Na bieżąco zbierane były informacje o tragedii, widzowie mogli śledzić materiały video. Przekazywano również relacje korespondentów i Nowojorczyków, którzy byli świadkami zamachu. Punktualnie o 16:00 w TVN rozpoczęło się specjalne wydanie "Faktów" popołudniowych, a poprowadziła je Patrycja Redo. Później informacje przekazywała Justyna Pochanke z Grzegorzem Miecugowem. Wśród gości w studiu TVN24 byli m.in.: Gromosław Czempiński i Konstanty Miodowicz. 

Punktualnie o 19:00 rozpoczęło się główne wydanie "Faktów", które potrwało do 21:30. Bieżące informacje o sytuacji w Stanach Zjednoczonych przekazywał widzom Tomasz Lis. Na początek telefoniczną relację zdała Małgorzata Zawadka, dziennikarska polskiego "Newsweeka". Była ona pod jednym z mostów, którymi już nie można było dostać się na Manhattan. Informowała o tym co aktualnie dzieje się w Nowym Jorku. W trakcie relacji i po niej widzowie mogli oglądać zdjęcia m.in. telewizji ABC i CNN. To co widzieliśmy na ekranach telewizorów, wyjaśniał znający dokładnie Amerykę Tomasz Lis.

"Fakty" pokazały też telewizyjne wystąpienie Prezydenta USA, George'a Bush'a, które tłumaczył dla polskich widzów Tomasz Lis. Potem dziennikarz połączył się z Jerozolimą, gdzie był ekspert, często relacjonujący dla "Faktów" sytuację na Bliskim Wschodzie - historyk i politolog, Uri Huppert. Wszystkie dotychczasowe informacje o zamachach w całość zebrał w materiale filmowym Grzegorz Kajdanowicz, a później w studiu TVN pojawił się pierwszy gość - ambasador Palestyny w Polsce, Hafez Al Nimer. Materiał o największych w ostatnich lata zamachach terrorystycznych przygotował Maciej Woroch.

Kolejnym gościem Tomasza Lisa w studiu "Faktów" był Grzegorz Kostrzewa-Zorbas z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Po rozmowie prowadzący połączył się z Anną Jędrzejowską, która była na lotnisku "Okęcie" i zrelacjonowała w szczegółach sytuację na największym polskim porcie lotniczym. Później rozmawiał z następnym gościem w studiu, a był nim Amerykanin, przebywający w Polsce - Szymon Moldenhawer. O niedawnych zamachach na Bliskim Wschodzie materiał przygotowała Anna Czerwińska. W dwuipółgodzinnych "Faktach" były też informacje o ekonomicznych skutkach zamachów, które podawał Roman Młodkowski.

W specjalnym wydaniu "Faktów" znalazło się też miejsce na transmisję przemówienia ówczesnego Premiera, Jerzego Buzka. Potem gościem Tomasza Lisa był Roy Huppert, który mieszkał wtedy w Polsce, ale urodził się w Izraelu, a wiele lat spędził w Ameryce. Pod koniec programu, raz jeszcze telefoniczną korespondencję nadała z Nowego Jorku Małgorzata Zawadka. Tomasz Lis rozmawiał jeszcze z Tomaszem Wróblewskim, redaktorem naczelnym polskiej edycji "Newsweeka". W trakcie programu łączono się również z Danutą Kórzyną z Nowego Jorku, Jarosławem Andersem, który był w Waszyngtonie oraz z Marcinem Pawłowskim, relacjonującym sprzed Kancelarii Premiera. Wśród gości specjalnego wydania "Faktów" byli także: Bronisław Geremek i były antyterrorysta, Jerzy Dziewulski.

Za udostępnienie materiałów dziękujemy Arkadiuszowi Gilowi.

W górę
Piotr Kraśko

Jak myślę o swoim drugim domu poza domem, to bez wątpienia jest nim...

17.08.2016
Czytaj całość
Katarzyna Werner

Słaby ze mnie celebryta [...] Jestem człowiekiem z lasu....

01.03.2014
Czytaj całość
Katarzyna Zdanowicz

Wyznaję zasadę, że rozwijać można się wtedy, kiedy pracuje się ...

20.07.2013
Czytaj całość
Igor Sokołowski

Myślałem o tym, aby wrócić do radia, ponieważ moją pierwszą dzi...

03.02.2013
Czytaj całość

Rok wyborczy

W 2015 roku odbywały się wybory prezydenckie, wybory parlamentarne oraz ogólnokrajowe referendum.czytaj więcej »

Euro 2012

W 2012 roku odbywały się mistrzostwa Europy organizowane przez Polskę i Ukrainę.czytaj więcej »

Wybory 2010

20 czerwca 2010 roku odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich, a dwa tygodnie później - 4 lipca - druga. czytaj więcej »

Pogrzeb pary prezydenckiej

18 kwietnia 2010 roku w Krakowie odbyły się uroczystości pogrzebowe pary prezydenckiej. Lech i Maria Kaczyńscy spoczęli na Wawelu.czytaj więcej »

Katastrofa smoleńska

10 kwietnia 2010 roku o 8:41 w pobliżu lotniska w Smoleńsku rozbił się samolot prezydencki. Zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński.czytaj więcej »

Mniej istotne relacje

Tragedia w Katowicach, pielgrzymka papieża, wybory samorządowe 2006, tragedia w kopalni Halemba, wypadek pod Grenoble, wybory w Ameryce, konklawe, referendum w Warszawie, zamachy terrorystyczne we Francji.czytaj więcej »

Wybory 2005

Jesienią 2005 roku odbyły się wybory parlamentarne oraz dwie tury wyborów prezydenckich. czytaj więcej »

Konklawe

19 kwietnia 2005 o 17:50 z komina nad Kaplicą Sykstyńską zaczął wydobywać się biały dym. Wybrano papieża.czytaj więcej »

Pogrzeb Jana Pawła II

8 kwietnia 2005 roku pożegnaliśmy papieża Jana Pawła II. Tego dnia padł rekord oglądalności "Faktów".czytaj więcej »

Śmierć papieża

2 kwietnia 2005 roku o 21:37 zmarł papież Jan Paweł II. Wydarzenie to zmieniło ramówki wszystkich stacji telewizyjnych.czytaj więcej »

Dramat w Osetii

3 września 2004 rosyjskie specsłużby rozpoczynają szturm na szkołę w Biesłanie, gdzie terroryści przetrzymują około 1000 zakładników.czytaj więcej »

Wybory do PE

13 czerwca 2004 odbyły się pierwsze w Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego. TVN24 zorganizowała wieczór wyborczy.czytaj więcej »

1 maja 2004

1 maja 2004 roku Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. "Fakty" i TVN24 przygotowały specjalne relacje.czytaj więcej »

Wieczór Wyborczy TVN

23 września 2001 roku po raz pierwszy w historii polskiej telewizji, stacja komercyjna zaproponowała swój Wieczór Wyborczy, który okazał się olbrzymim sukcesem.czytaj więcej »

Atak terrorystyczny na USA

11 września 2001 roku. Nowy Jork, Waszyngton i Pensylwania. Sceny, niczym z katastroficznego filmu albo czarnego snu.czytaj więcej »

Copyright ©  2001 - 2011 by www.tvnfakty.pl | Wszystkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności serwisu i polityka cookies
Design by: vandeurse.xin.pl
Created by: www.tomaszloska.pl

Zapisz się / Wypisz się