Baner - nagłówek
ODZIAŁY LOKALNE
Kraków
Łódź
Warszawa
Poznań
Toruń
Wrocław
Szczecin
Katowice
Gdańsk
Białystok
PARTNERZY
Polski producent mebli ze starego drewna
Meble wykonywane ręcznie
Park Hotel**** KUR & SPA W. Buczyński
Komfortowy Hotel zaprasza do Świeradowa Zdroju
Hotel Buczyński Medical & SPA
Nowo otwarty 4-gwiazdkowy hotel w górach
Piękno Twojego Wnętrza
Producent mebli tapicerowanych
Kompleksowa obsługa instalatorów
Praktyczne warsztaty dla instalatorów!
Sklep Montersi.pl
Zakupy i zabawa
SONDA
Jak Ci się podoba nowa wersja tvnfakty.pl?

CBOS sprawdził czy telewizja jest bezstronna

Nadzorowany przez premiera ośrodek CBOS zapytał widzów o obiektywizm programów publicystycznych i informacyjnych. W porównaniu z badaniem z przed 5 lat ponad dwukrotnie wzrosła liczba widzów, którzy uważają, że programy informacyjne TVP sprzyjają rządowi. Tylko 21 proc. widzów uważa programy TVP za obiektywne. Sprawdźmy jakie wyniki uzyskały inne stacje.

W przypadku TVP 64 proc. pytanych uznało, że programy informacyjne i publicystyczne tej stacji sprzyjają rządowi (w badaniu przeprowadzonym w 2012 r. 30 proc. Polaków uważało TVP za telewizję sprzyjającą rządowi). 21 proc. widzów stwierdziło, że programy TVP są bezstronne, a 3 proc. uznało, że sprzyjają opozycji.

Odmiennie prezentują się wynik dotyczące telewizji TVN i TVN24. 44 proc. respondentów uznało, że stacja sprzyja opozycji, a 36 proc. uważa, że TVN i TVN24 są bezstronne. Tylko 5 proc. pytanych stwierdziło, że stacja sprzyja rządowi.

W badaniach CBOS pod względem bezstronności najkorzystniej prezentuje się Polsat. 46 proc. pytanych Polaków uznało kanał za bezstronny, 27 proc. twierdzi, że Polsat sprzyja opozycji, a 7 proc. uznaje, że sprzyja rządowi.

Z analiz CBOS wynika, że konkretne stacje mają określone grupy demograficzne widzów. I tak serwisy informacyjne telewizyjnej Jedynki są podstawowym źródłem informacji dla starszych (powyżej 65 lat), mieszkających na wsi, z podstawowym wykształceniem, uczestniczących w praktykach religijnych przynajmniej raz w tygodniu i identyfikujących się z prawicą. I dlatego wyborcy PiS w pierwszej kolejności wybierają „Wiadomości” (44 proc.), potem TVP Info (22 proc.), „Fakty” – tylko 9 proc.

Portret widzów TVN jest inny – najczęściej ta antena jest źródłem informacji dla młodych (35-44 lata), mieszkających w średnich i dużych miastach i identyfikujących się z lewicą. Wyborcy Platformy wybierają najczęściej „Fakty” (41 proc.), TVN 24 (33 proc.), „Wydarzenia” Polsatu (10 proc.) i programy informacyjne TVP 1 (9 proc.).

Łukasz Ropczyński

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, wypełnij poniższe pola. Każdy komentarz musi przejść proces weryfikacji.

Pola oznaczone * są wymagane.

Lista komentarzy

Lista dodanych komentarzy

Hotele i SPA na wakacje
Park Hotel KUR & SPA
NASZE WYWIADY
FAKTY TVN