TVN Fakty czy Fakty TVP?

Rozmowy na temat Faktów TVN i wszystkiego co jest z nimi zwiazane.

Moderator: Łukasz

pawell
Fanatyk :)
Fanatyk :)
Posty: 5465
Rejestracja: środa 27 lip 2005, 14:12
Lokalizacja: Żyrardów

TVN Fakty czy Fakty TVP?

Post autor: pawell »

Puls Biznesu pisze:TVN Fakty czy Fakty TVP? Zdecyduje sÂąd

Telewizja Polska chce odebraĂŚ telewizji TVN znak graficzny programu informacyjnego. Sprawa jest kontrowersyjna, a do werdykty daleko.

Marki TVP kontra TVN

Dwa "Fakty" na antenie

TVP chce zabraĂŚ TVN "Fakty". Choroba rzecznika przeszkodziÂła w osÂądzeniu sprawy.

Telewizja Polska i TVN toczÂą spĂłr o znak towarowy "TVN Fakty", ktĂłrym TVN firmuje swĂłj dziennik informacyjny. WedÂług TVP, znak jest zbyt podobny do marki zarejestrowanej na rzecz TVP i jako taki w ogĂłle nie powinien zostaĂŚ objĂŞty ochronÂą.

"Fakty" to nazwa lokalnego programu informacyjnego TVP we Wroc³awiu. Znak zosta³ zg³oszony do rejestracji w 1997r. jako s³owno - graficzny i przedstawa s³owo "fakty" na tle ciemnoniebieskiego nieba i panoramy Wroc³awia. "TVN Fakty" zosta³ zg³oszony rok póŸniej, równiez jako znak s³owno - graficzny. Napis znajduje siê na zielonkawo - niebieskim tle z koncentrycznych kó³.

Znak TVN zostaÂł zarejestrowany mimo sprzeciwu TVP. UrzÂąd Patentowy odmĂłwiÂł uznania, ze znak TVN powinien zostaĂŚ uniewaÂżniony i sprawa znalazÂła siĂŞ w WojewĂłdzkim SÂądzie Administracyjnym w Warszawie.

- Spór toczy siê wy³¹cznie na p³aszczyŸnie UP i s¹dów administracyjnych. W sprawie tych znaków nie ma zadnych procesów TVP i TVN przed s¹dami cywilnymi - zapewnia Ryszard Skubisz, rzecznik patentowy reprezentuj¹cy TVN.

Wczoraj sÂądpo raz drugi juÂż odroczyÂł rozprawĂŞ z powodu choroby peÂłnomocnika TVP.

- Mnie nie zaleÂży na szybkim osÂądzeniu sprawy bo moze ona wyznaczaĂŚ standarty w projektowaniu znakĂłw towarowych w stacjach telewizyjnych - zapewnia jednak Henryk Zawadzki, rzecznik patentowy TVN.

- W Unii Europejskiej wystêpuje tendencja do traktowania nawet nie wielkich ró¿nic w znakach programów informacyjnych jako wystarczaj¹coodró¿niaj¹cych. Niedawno zapad³ wyrok niemieckiego S¹du Najwy¿szego, potwierdzaj¹cy tê liniê orzecznictwa - twierdzi Ryszard Skibisz.

Gdyby siĂŞ okazaÂło, Âże znak "TVN Fakty" powinien zostaĂŚ uniewaÂżniony, nie oznacza to, Âże program zniknie z anteny albo zmieni nazwĂŞ. TVN misiaÂłby jednak uzyskaĂŚ zgodĂŞ na posÂługiwanie siĂŞ sÂłowem "fakty".
Ten artykó³ pochodzi z wydania "Pulsu Biznesu" na pi¹tek i niedzielê.

Chodzi o ten znak "TVN Fakty":

Obrazek

Niestety loga "FaktĂłw" WrocÂław nie znalazÂłem. :cry: :cry:

Te 2 znaki trochĂŞ sÂą do siebie podobne szczegĂłlnie napis "Fakty". :roll: No ale to podobieĂąstwo to pewnie tylko przypadek. :roll: Sprawa jest naprawdĂŞ bardzo ciekawa tego nikt siĂŞ nie spodziewaÂł. :roll: Eh no ale gdyby te dwa loga byÂły by bardzo podobne to UrzÂąd Patentowy nie uznaÂłby loga TVN. :roll: ja nie wyobraÂżam sobie teraz gdyby TVN przegraÂł i gdyby siĂŞ nie dogadaÂł z TVP Âże musiaÂł by zmieniĂŚ nazwĂŞ swojego serwisu informacyjnego. :? :? Czekamy na dalszy ciÂąg tej sprawy...
Ja się wcale nie chwalę, ja po prostu MAM TALENT! :D
emi
Czasem tu wpada
Czasem tu wpada
Posty: 284
Rejestracja: niedziela 15 maja 2005, 21:56
Lokalizacja: Kraków

Post autor: emi »

nie no, oni nie mogÂą nam odebrac "FaktĂłw" :!: :!: Przeciez tam pisze ze we wrocÂławiu ta nazwa powstaÂła w 97 roku a w TVN rok poÂźniej. Wiec dlaczego wtedy nie roobili afery tylko teraz?? mam nadzieje, ze wszystko zostanie po staremu.....
....w świecie Faktów....
PabloOoOo_90
Czasem tu wpada
Czasem tu wpada
Posty: 441
Rejestracja: wtorek 25 sty 2005, 18:12
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: PabloOoOo_90 »

Obrazek to logo faktĂłw zza odry.
http://www.wroclaw.tvp.pl/trojka/p_polecamy.asp a to strona tvp3 wrocÂław.
Liczą się tylko FAKTY TVN codziennie o 19:00 w TVN.
Zapraszają : Justyna Pochanke , Piotr Marciniak i Grzegorz Kajdanowicz.
pawell
Fanatyk :)
Fanatyk :)
Posty: 5465
Rejestracja: środa 27 lip 2005, 14:12
Lokalizacja: Żyrardów

Post autor: pawell »

PabloOoOo_90 nie chodzi o "Fakty zza Odry" tylko o program informacyjny TVP 3 WrocÂław "Fakty" na tej stronie co podaÂłeÂś nie ma loga "FaktĂłw". No ale jest w "Pulsie Biznesu". :roll:
Ja się wcale nie chwalę, ja po prostu MAM TALENT! :D
chandler
Czasem tu wpada
Czasem tu wpada
Posty: 468
Rejestracja: sobota 20 sie 2005, 21:16
Lokalizacja: Ryki
Kontakt:

Post autor: chandler »

TVP niema siê czego czepn¹Ì, ciekawe z czyich pieniêdzy s¹ sponsorowane te rozprawy, odpowied¿ jest jedna od widzóz z abonamentu,a przecie¿ to sa "Fakty TVN" a nie tvp a to ró¿nica
terraX
Bywalec
Bywalec
Posty: 831
Rejestracja: niedziela 25 wrz 2005, 18:28
Lokalizacja: to tu, to tam

Post autor: terraX »

Jak nie zapomnĂŞ to jutro wstawiĂŞ capsa z Faktami z WrocÂławia.
Wielkie halo, przecieÂż w RMFie teÂż sÂą Fakty i jakoÂś mogÂą istniec obok FaktĂłw Tvnowych.
Poza tym takie rozró¿nienie jak "Fakty" i "Fakty TVN" wydaje mi siê wystarczaj¹ce.
"Ten, kto się śmieje ostatni, przeważnie nie ma jednego zęba na przedzie" :)
pawell
Fanatyk :)
Fanatyk :)
Posty: 5465
Rejestracja: środa 27 lip 2005, 14:12
Lokalizacja: Żyrardów

Post autor: pawell »

Ale tu nie chodzi tylko o nazwĂŞ ale i o logo - znak graficzny programu nawet mozna powiedzieĂŚ Âże logo jest waÂżniejsze. :roll:

Puls Biznesu pisze:Telewizja Polska chce odebraĂŚ telewizji TVN znak graficzny programu informacyjnego.


W "Pulsie Biznasu" s¹ 2 zdjêcia - logo "Faktów" TVP 3 Wroc³aw i 1 loga z czo³ówki "Faktów" TVN (zdjêcie wy¿ej). I te dwa loga s¹ troche podobne do siebie i rozumiem TVP ¿e to zg³osi³a. Ale teraz siê wszystko zmieni³o logo teraz jest zupe³nie inne ni¿ te poprzednie. I w³asnie TVP ju¿ powinna siê odczepiÌ...
Ja się wcale nie chwalę, ja po prostu MAM TALENT! :D
PabloOoOo_90
Czasem tu wpada
Czasem tu wpada
Posty: 441
Rejestracja: wtorek 25 sty 2005, 18:12
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: PabloOoOo_90 »

terraX pisze:Jak nie zapomnĂŞ to jutro wstawiĂŞ capsa z Faktami z WrocÂławia.
Wielkie halo, przecieÂż w RMFie teÂż sÂą Fakty i jakoÂś mogÂą istniec obok FaktĂłw Tvnowych.
Poza tym takie rozró¿nienie jak "Fakty" i "Fakty TVN" wydaje mi siê wystarczaj¹ce.
Dzisiaj wydanie wieczorne o 21:45 :)
Liczą się tylko FAKTY TVN codziennie o 19:00 w TVN.
Zapraszają : Justyna Pochanke , Piotr Marciniak i Grzegorz Kajdanowicz.
terraX
Bywalec
Bywalec
Posty: 831
Rejestracja: niedziela 25 wrz 2005, 18:28
Lokalizacja: to tu, to tam

Post autor: terraX »

Dzisiaj nie mogĂŞ-najpierw muszĂŞ zrobic porzÂądek z kompem, ale jutro powinno juÂż byc ok. :lol:
Btw te Fakty wrocÂławskie majÂą swojÂą stronĂŞ http://www.fakty.com moÂże coÂś tam znajdziecie.
"Ten, kto się śmieje ostatni, przeważnie nie ma jednego zęba na przedzie" :)
pawell
Fanatyk :)
Fanatyk :)
Posty: 5465
Rejestracja: środa 27 lip 2005, 14:12
Lokalizacja: Żyrardów

Post autor: pawell »

terraX pisze:Btw te Fakty wrocÂławskie majÂą swojÂą stronĂŞ http://www.fakty.com moÂże coÂś tam znajdziecie.
Ju¿ chyba nie bo mnie przenios³o na stronê g³ówn¹ TVP3 Wroc³aw, któr¹ i tak ju¿ ca³¹ przeszuka³em. :D
Ja się wcale nie chwalę, ja po prostu MAM TALENT! :D
terraX
Bywalec
Bywalec
Posty: 831
Rejestracja: niedziela 25 wrz 2005, 18:28
Lokalizacja: to tu, to tam

Post autor: terraX »

Obrazek, Obrazek, Obrazek, Obrazek

Niezbyt dobre te capsy, ale coÂś widaĂŚ :)
"Ten, kto się śmieje ostatni, przeważnie nie ma jednego zęba na przedzie" :)
Adam3k
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 46
Rejestracja: sobota 25 cze 2005, 21:18

Post autor: Adam3k »

Mieszkam we Wroc³awiu i nigdy mi ani nikomu kogo znam nie sprawia³o problemu odró¿nienie "faktów" :) Zwyczajnie mówi siê "fakty wroc³awskie" a bardziej oficjalnie to "fakty telewizji wroc³aw".
pawell
Fanatyk :)
Fanatyk :)
Posty: 5465
Rejestracja: środa 27 lip 2005, 14:12
Lokalizacja: Żyrardów

Post autor: pawell »

CiÂąg dalszy tej sprawy... narazie gĂłrÂą TVN :) :

Rzeczpospolita pisze:TVN obroniÂła nazwĂŞ swojego dziennika

Nie uda³o siê podwa¿yÌ prawa TVN do u¿ywania nazwy "tvn fakty" dla g³ównego programu informacyjnego tej stacji

PrzegraÂła w UrzĂŞdzie Patentowym i w WojewĂłdzkim SÂądzie Administracyjnym w Warszawie.

JuÂż od zgÂłoszenia w 1998 r. przez TVN znaku towarowego sÂłowno-graficznego dla emitowanego od 1997 r. dziennika telewizyjnego oponowaÂła przeciw jego rejestracji. Od 1997 r. naleÂży bowiem do niej znak FAKTY, pod ktĂłrym oÂśrodek regionalny TVP we WrocÂławiu nadaje program informacyjny dla Dolnego ÂŚlÂąska. UP wydaÂł jednak w 2002 r. decyzjĂŞ pozytywnÂą dla TVN i nie uwzglĂŞdniÂł ani sprzeciwu, ani odwoÂłania Telewizji Polskiej.

Ta wnios³a wiêc skargê do s¹du. Zarzuci³a, ¿e rejestracja zosta³a dokonana w z³ej wierze, gdy¿ TVN wykorzysta³a renomê znaku TVP. Mo¿e to te¿ wprowadzaÌ w b³¹d telewidzów, którym redaktorzy z TVN przedstawiaj¹ siê w skrócie jako dziennikarze z "Faktów".- Program konkurencyjnej stacji ogólnokrajowej przyt³acza i szkodzi s³abszej stacji regionalnej, nadaj¹cej program informacyjny pod tym samym tytu³em - mówi³ w s¹dzie rzecznik patentowy Henryk Zawadzki, reprezentuj¹cy TVP. - Zarejestrowanie identycznego fonetycznie i prawie identycznego wizualnie znaku na rzecz TVN zablokowa³o Telewizji Polskiej mo¿liwoœÌ jego rozszerzenia na ca³y kraj. A TVN, która u¿ywa dziœ nowej planszy dla swojego g³ównego dziennika, zg³osi³a dwa kolejne znaki ze s³owem "fakty", ju¿ bez "tvn".

Pe³nomocnik TVN, rzecznik patentowy prof. Ryszard Skubisz, podkreœla³, ¿e nie ma mowy o kolizji znaków. Ocenia siê j¹ z punktu widzenia przeciêtnego odbiorcy, którego orzecznictwo polskie i europejskie definiuje jako osobê dobrze poinformowan¹, uwa¿n¹ i racjonaln¹. Nie pomyli on wiêc TV Regionalnej we Wroc³awiu z ogólnopolskim programem TVN. Nikt te¿ s³owa "fakty" nie zaw³aszcza, gdy¿ ono samo nie ma dostatecznych zdolnoœci odró¿niaj¹cych. Na rynku mediów mog¹ wiêc funkcjonowaÌ zbli¿one oznaczenia. UP zarejestrowa³ ich dotychczas kilkanaœcie, ostatnio dla Radia Muzyka Fakty (RMF).

S¹d oddali³ skargê TVP. Sêdzia Magdalena Bosakirska powiedzia³a, ¿e znak szeroko informuj¹cy nie mo¿e byÌ zmonopolizowany przez jeden podmiot. Nie jest on zreszt¹ w znaku TVN elementem odró¿niaj¹cym, a pozosta³e elementy s¹ inne. W znaku, którego uniewa¿nienia domaga³a siê TVP, dominowa³y litery tvn. Telewizja Polska nie wykaza³a, ¿e tytu³ jej regionalnego programu we Wroc³awiu jest powszechnie znany, a TVN chcia³a wykorzystaÌ jego renomê. Wyrok (sygn. VI SA/Wa 1095/05) jest nieprawomocny.


No i "Rzeczpospolita" daÂła te loga:

Obrazek

Eh... TVP mog³aby siê zaj¹Ì czymœ innym, a nie chodzeniem i ci¹gniêciam kogoœ po s¹dach. :x Niech poszukaja dobrych prezenterów bo wszêdzie daja Torbick¹, (Telekamery - Torbicka, Viva najpiêkniejsi - Torbicka i teraz Polskie Or³y - Torbicka :x :x ) a nie trac¹ czas na rozprawy.

DziÂś takÂże o tym pisze Media Link, Wirtualne Media, "Gazeta Wyborcza" i Onet.
Ja się wcale nie chwalę, ja po prostu MAM TALENT! :D
Anonymus
Bywalec
Bywalec
Posty: 553
Rejestracja: sobota 12 cze 2004, 19:12
Lokalizacja: D-ca

Post autor: Anonymus »

TVP znowu szuka dziury i sensacji :x
Rozumiem, gdyby chodzi³o tu o to, ¿e g³ówny program informacyjny telewizji publicznej nosi nazwê 'fakty' a nijaki TVN nazwa³ sobie tym samym swój program - wtedy by mieli w pe³ni uzasadniowe oskar¿anie ich i zapewne ju¿ na pierwsze rozprawie by wygrali.
A nie, jeÂśli chodzi o nazwĂŞ jakiegoÂś tam programu informacyjnego regionalego oddziaÂłu TVP... - Âżenada :x
Tu chodzi o gÂłowne programy inf. TVP ma "WiadomoÂści", Polsat "Wydarzenia" a TVN "Fakty" i nic w niczym nie przeszkadza.
Każdego dnia toczy się życie - Jesteśmy po to aby je pokazać - Cała prawda całą dobę - TVN24
TVN - PROGRAMOWO NAJLEPSZA
pawell
Fanatyk :)
Fanatyk :)
Posty: 5465
Rejestracja: środa 27 lip 2005, 14:12
Lokalizacja: Żyrardów

Post autor: pawell »

Jeszcze coÂś do tych "FaktĂłw" WrocÂław:
Wirtualne Media pisze:Fakty juÂż w nowej scenografii

Pierwsze wydanie serwisu, po metamorfozie, z nowÂą oprawa muzycznÂą i graficznÂą moÂżna byÂło zobaczyĂŚ w niedzielĂŞ.

O godzinie 18:00 wrocÂławskie "Fakty" poprowadziÂła Agata Dzikowska.

- Przeprowadzone zmiany dotyczy³y rewitalizacji szaty graficznej, oraz oprawy muzycznej - ich celem by³o podkreœlenie regionalnoœci serwisu oraz uatrakcyjnienie, zdynamizowanie przekazu telewizyjnego. Zielony kolor, który by³ t³em i elementem charakterystycznym wroc³awskich Faktów, zosta³ zmieniony na niebieski z elementami zieleni. Podkreœlona zosta³a te¿ regionalnoœÌ serwisu poprzez wykorzystanie w scenografii jak i w logu dziennika konturów Dolnego Œl¹ska. (...)

WiĂŞcej tu.
A ciekawe jak tam ta sprawa miĂŞdzy TVN, a TVP. :roll:
Ja się wcale nie chwalę, ja po prostu MAM TALENT! :D
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości