Przeczytajcie, poprawcie, ocencie ;)

Rozmowy dotyczące strony tvnfakty.pl - zmiany, błędy, problemy, oceny.

Moderator: Łukasz

Łukasz
Administrator
Administrator
Posty: 3036
Rejestracja: piątek 07 maja 2004, 15:37
Kontakt:

Przeczytajcie, poprawcie, ocencie ;)

Post autor: Łukasz »

NapisaÂłem tekst do dziaÂłu "O stacji" (do nowej wersji strony). O wielu rzeczach zapomniaÂłem, wiĂŞc bĂŞdĂŞ go jeszcze uzupeÂłniaÂł, ale czy moglibyÂście go juÂż teraz przeczytaĂŚ? ProÂśbĂŞ tĂŞ kierujĂŞ przede wszystkim do doktorafaustusa, Filipa, szymcia, kwiatka i innych najaktywniejszych, ktĂłrzy majÂą coÂś konkretnego do powiedzenia. :D

Poinformujcie mnie jeœli bêd¹ jakieœ b³êdy merytoryczne i ortograficzne albo interpunkcyjne. Doktorfaustus, który siê uczy w pi¹tkowe wieczory na pewno bêdzie wiedzia³, a wiêc:


Telewizja TVN rozpoczĂŞÂła nadawanie 3 paÂździernika 1997 roku o godzinie 19:00. Pierwszym program wyemitowanym przez stacjĂŞ byÂła transmisja z uroczystego otwarcia, trwajÂąca niecaÂłe 30 minut. Zaraz potem (o 19:30) nadano pierwsze wydanie autorskich FaktĂłw prowadzone przez Tomasza Lisa. I to wÂłaÂśnie ten program staÂł siĂŞ wizytĂłwkÂą TVN. Do dziÂś jest uznawany za najbardziej obiektywny, opiniotwĂłrczy i profesjonalny program informacyjny.

W 1997 roku TVN staraÂła siĂŞ upodobniĂŚ do telewizji publicznej. O tej samej godzinie, co w TVP1 nadawany byÂł dziennik, a o 20:00 film. Jednak konkurowanie z wieloletnimi przyzwyczajeniami widzĂłw nie byÂło Âłatwe. Gazety pisaÂły, Âże Mariusz Walter chciaÂł stworzyĂŚ telewizjĂŞ trochĂŞ na przekĂłr ekonomicznym realiom. W jednym z wywiadĂłw dla "Wprost" wspominaÂł, Âże codziennie musiaÂł rezygnowaĂŚ z jednego marzenia. ChciaÂł stworzyĂŚ ambitnÂą telewizjĂŞ, ale widzowie woleli brazylijskie telenowele niÂż filmy dokumentalne. W maju 1998 roku podjĂŞto decyzjĂŞ o przeniesieniu "FaktĂłw" na godzinĂŞ 19:00. Koledzy z "WiadomoÂści" nazwali to "ewakuacjÂą TVN-u".

Jednak twórcy TVN-u nie zra¿ali siê pocz¹tkowo niskimi wynikami ogl¹dalnoœci. Ekipa Tomasza Lisa z ka¿dym dniem przygotowywa³a coraz lepszy i coraz bardziej ambitny dziennik. By³o to zadanie niezwykle trudne, bo przygotowywanie programów informacyjnych nale¿y do najdro¿szych produkcji telewizyjnych. Jednak ogl¹dalnoœÌ ros³a. Rós³ te¿ presti¿ stacji. TVN stawa³a siê jedn¹ z najdynamiczniej rozwijaj¹cych siê stacji telewizyjnych w Europie. W 1999 roku ju¿ nikt nie uwa¿a³, ¿e Walter porywa siê z motyk¹ na s³oùce. Wówczas otrzyma³ nagrodê "Cz³owieka Roku w Mediach". W tym samym roku Tomasz Lis zosta³ "Dziennikarzem Roku" w presti¿owym konkursie miesiêcznika "Press", a Hubert Urbaùski (prowadz¹cy popularny teleturniej "Milionerzy") otrzyma³ Wiktora w kategorii odkrycie roku.

TVN chciaÂła byĂŚ pod kaÂżdym wzglĂŞdem najbardziej nowatorskÂą telewizjÂą. Reporterzy "FaktĂłw" mĂłwili, Âże tak nowoczesny sprzĂŞt, jakim dysponujÂą, majÂą telewizje tylko za oceanem. W 2001 roku TVN emitowaÂła pierwszy w Polsce reality show. Przez wielu krytykowany "Big Brother" staÂł siĂŞ jednym z najbardziej popularnych i kontrowersyjnych programĂłw w historii stacji. WkrĂłtce potem TVN rozpoczĂŞÂła emisjĂŞ popularnego programu "Agent". RĂłwnieÂż w TVN emitowany byÂł bardzo lubiany teleturniej "Milionerzy" i pierwszy w Polsce codzienny talk-show - "Rozmowy w toku".

Program TVN od samego pocz¹tku skierowany by³ do najbardziej atrakcyjnej, z punktu widzenia reklamodawców, widowni. Taka polityka reklamowa natychmiast sta³a siê wzorem dla innych stacji. Konkurencyjny Polsat zacz¹³ produkowaÌ bardziej ambitne programy i poma³u rezygnowa³ z emitowania teledysków "disco polo". Jednak nie tylko biuro reklamy TVN by³o uwa¿nie obserwowane przez konkurentów. Pojawienie siê "Faktów", a potem pierwszej polskiej ca³odobowej telewizji informacyjnej TVN24, w du¿ym stopniu wp³ynê³o na poprawê jakoœci programów informacyjnych w innych stacjach. Koledzy z "Wiadomoœci" zaczêli podpatrywaÌ pracê Tomasza Lisa. Wkrótce potem "Wiadomoœci" kadrowane by³y na wzór "Faktów", niektóre materia³y zakoùczone by³y stand-up'ami (nieudolnie napisanymi, ale to ju¿ inna sprawa :)), "Wiadomoœci" pod naciskiem konkurencji sta³y siê te¿ bardziej dynamiczne, jednak wci¹¿ zarzucano im brak obiektywizmu. Dlatego wojnê na programy informacyjne wygra³ TVN ze swoimi "Faktami" i fenomenalnym Tomaszem Lisem. 29 grudnia 2003 roku "Fakty" ogl¹da³o 5 mln 124 tys. widzów, co jest olbrzymim sukcesem, gdy weŸmie siê pod uwagê zasiêg TVN.

TVN od poczÂątku swojego istnienia stawiaÂła na gwiazdy. Z TVP do TVN w 1997 roku odszedÂł Tomasza Lis, ktĂłry nie widziaÂł juÂż dla siebie miejsca w upolitycznionej Telewizji Polskiej. Z radiowej TrĂłjki do TVN odeszÂła Monika Olejnik. Jednak TVN nie poprzestaÂł na podkupionych od konkurencji gwiazdach. Bardzo szybko wykreowaÂły siĂŞ nowe osobowoÂści. M.in. Hubert UrbaĂąski, Roman MÂłodkowski, Patrycja Redo, Martyna Wojciechowska, Marcin Wrona, Tomasz Zubilewicz i wielu innych. RĂłwnieÂż powstanie TVN24 przyczyniÂło siĂŞ do wykreowania nowych gwiazd. Gwiazdami stali siĂŞ takÂże niektĂłrzy reporterzy "FaktĂłw" TVN.

Pechowy dla TVN wydaje siê byÌ 2003 i 2004 rok - wg wielu telewidzów rok wielkich b³êdów Zarz¹du stacji. Wtedy to z TVN w niejasnych okolicznoœciach odesz³a Monika Olejnik, a wraz z ni¹ "Kropka nad i". W lutym 2004 roku z TVN zosta³ wyrzucony najlepszy w Polsce dziennikarz telewizyjny - Tomasz Lis. Do dziœ tak naprawdê nie wiadomo dlaczego stacja pozby³a siê Lisa. W mediach pojawia³y siê plotki, ¿e Zarz¹d TVN mia³ ju¿ doœÌ niezale¿noœci Tomasza Lisa, obawiano siê, ¿e przez to, co pokazywane jest w "Faktach" stacja mo¿e mieÌ problemy np. z odnowieniem koncesji. Jakiœ czas po odejœciu Tomasza Lisa z TVN zostali wyrzuceni Janusz Rewiùski i Krzysztof Piasecki, którzy prowadzili kontrowersyjny program satyryczny "Ale plama". W lipcu 2004 roku TVN zakodowa³a swój sygna³ na satelicie cyfrowym przez co nie mo¿e jej ogl¹daÌ kilka milionów Polaków za granic¹. Równie¿ po³¹czenie "Faktów" z TVN24 (z punktu wi"Faktach" zabrak³o wszystkiego, co by³o w nich najpiêkniejsze: wyj¹tkowej atmosfery i wielkiej osobowoœci jak¹ by³ Tomasz Lis. Niejasna jest te¿ sprawa niezale¿noœci dziennikarzy.
Ostatnio zmieniony środa 25 sie 2004, 18:13 przez Łukasz, łącznie zmieniany 1 raz.
szym
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 1290
Rejestracja: sobota 08 maja 2004, 12:27

Post autor: szym »

DodaÂłbym jeszcze informacje o tym, Âże finaÂł pierwszej informacji BB byÂł jak dotÂąd najchĂŞtniej ogladanÂą propozycjÂą TVN i o najnowszej umowie TVN pozwalajÂącej stacji emitowac mecze piÂłkarskie.

NapisaÂłeÂś teÂż, o "Rozmowach w Toku" jako pierwszym codziennym talk show'em w Polsce. W "Faktach" mĂłwiono o "Na WspĂłlnej", Âże jest pierwszym codziennym serialem w Polsce - moÂże warto o tym wspomnieĂŚ?
:)
doktorfaustus1
Fan Forum
Fan Forum
Posty: 2803
Rejestracja: sobota 29 maja 2004, 18:42
Lokalizacja: południe
Kontakt:

Post autor: doktorfaustus1 »

ÂŁukasz pisze:NapisaÂłem tekst do dziaÂłu "O stacji" (do nowej wersji strony). O wielu rzeczach zapomniaÂłem, wiĂŞc bĂŞdĂŞ go jeszcze uzupeÂłniaÂł, ale czy moglibyÂście go juÂż teraz przeczytaĂŚ? ProÂśbĂŞ tĂŞ kierujĂŞ przede wszystkim do doktorafaustusa, Filipa, szymcia, kwiatka i innych najaktywniejszych, ktĂłrzy majÂą coÂś konkretnego do powiedzenia. :D

Poinformujcie mnie jeœli bêd¹ jakieœ b³êdy merytoryczne i ortograficzne albo interpunkcyjne. Doktorfaustus, który siê uczy w pi¹tkowe wieczory na pewno bêdzie wiedzia³, a wiêc:
CzyÂżby szykowaÂła siĂŞ nam nowa odsÂłona serwisu tvn.personal.pl?
Cieszê siê, ¿e poproszono mnie o recenzjê poni¿szego artyku³u. Jak ju¿ pewnie wszyscy wiedz¹ nie pa³am du¿¹ sympati¹ do stacji TVN, jednak postaram siê byÌ obiektywny, a niektóre (moim zdaniem z³oœliwe) fragmenty porównuj¹ce Fakty z Wiadomoœciami pominê.

1 B³êdĂłw ortograficznych nie znalazÂłem, owszem brakuje jednego przecinka, a w pewnym miejscu tekst jest nielogiczny, ale sÂą to oczywiÂście maÂłe b³êdy, ktĂłre moÂżna szybko i Âłatwo poprawiĂŚ. (Sam jednak ÂŁukaszu musisz znaleŸÌ Ăłw b³¹d interpunkcyjny. Cha! Odrobina wysiÂłku nikomu nie zaszkodzi! PoÂświĂŞĂŚ kilka piÂątkowych wieczorĂłw na przestudiowanie sÂłownika ortograficznego PWN. NaprawdĂŞ warto – zaoszczĂŞdzisz pieniÂądze na nie wypitym piwie, a w niedalekiej przyszÂłoœÌ bĂŞdziesz mĂłgÂł wygraĂŚ samochĂłd w organizowanym przez Radio Katowice konkursie „Mistrz ortografii polskiej”)
2 SÂądzĂŞ, Âże watro zmieniĂŚ styl artykuÂłu oraz napisaĂŚ nowÂą koĂącĂłwkĂŞ. OdnoszĂŞ wraÂżenie, Âże brakuje tutaj jakiejÂś radoÂści, pogody ducha – koniec jest niezwykle pesymistyczny. Informacja o odejÂściu z TVN M. Olejnik, T. Lisa oraz autorĂłw programu Ale plama w po³¹czeniu z notkÂą o zakodowaniu TVN wywoÂłuje u mnie poczucie, Âże czytam o czymÂś, co juÂż nie istnieje. PamiĂŞtaj – kaÂżda dobra historia (a na historii to ja siĂŞ znam!) koĂączy siĂŞ hasÂłem – I Âżyli dÂługo i szczĂŞÂśliwie. MoÂże po prostu wystarczy dopisaĂŚ kilka zdaĂą, Âże mimo gwaÂłtownych zmian personalnych stacja wci¹¿ siĂŞ rozwija, stawia na nowe twarze i formaty programowe, a jej przyszÂłoœÌ rysuje siĂŞ w wy³¹cznie ró¿owych kolorach etc (WymyÂśl coÂś optymistycznego– wiem, Âże potrafisz)
3 Do fragmentu o nieudanej rywalizacji TVN z TelewizjÂą PolskÂą i niespeÂłnionych marzeniach M. Waltera moÂżesz dopisaĂŚ kilka zdaĂą o:
A) stosunkowo duÂżej iloÂści wydaĂą FaktĂłw jednego dnia (jeÂżeli siĂŞ nie mylĂŞ to byÂły nawet o 12.00),
B)oddziaÂłach regionalnych i ich pasmach,
C)prĂłbie emitowania programu Âśniadaniowego – najpierw byÂły to „Ranne pantofle” (ale durna nazwa – ranne to mogÂą byĂŚ osoby etc) a nastĂŞpnie we wspó³pracy z radiowÂą TrĂłjkÂą.
4 Warto wspomnieĂŚ o Krzysztofie Ibiszu i Edycie Wojtczak – ich odejÂście w 1997r z Woronicza byÂło szeroko komentowane; w pierwszych miesiÂącach uÂżyczyli swych twarzy i nazwisk stacji Waltera i w duÂżej mierze pomogli widzom przyzwyczaiĂŚ siĂŞ do nowej telewizji. Ich wkÂład w rozwĂłj TVN do tej pory nie zostaÂł wÂłaÂściwie oceniony.
£ukasz pisze:Koledzy z "Wiadomoœci" zaczêli podpatrywaÌ pracê Tomasza Lisa. Wkrótce potem "Wiadomoœci" kadrowane by³y na wzór "Faktów", niektóre materia³y zakoùczone by³y stand-up'ami (nieudolnie napisanymi, ale to ju¿ inna sprawa :)), "Wiadomoœci" pod naciskiem konkurencji sta³y siê te¿ bardziej dynamiczne, jednak wci¹¿ zarzucano im brak obiektywi" ogl¹da³o 5 mln 124 tys. widzów, co jest olbrzymim sukcesem, gdy weŸmie siê pod uwagê zasiêg TVN.
5PodkreÂślonego fragmentu tÂłumaczyĂŚ nie muszĂŞ. Wiadomo o co chodzi. Nie wiem, ale moÂże wyrzuĂŚ ten fragment o stand- up’ach. Owszem stand-up’y po raz pierwszy zastosowano na wielkÂą skalĂŞ w Faktach TVN, ale moim zdaniem wcale nie sÂą one takie rewelacyjne. Oryginalne ma tylko Tomasz Stanecki, innym zdarza siĂŞ tylko czasami zrobiĂŚ coÂś dobrego. Zazwyczaj to kilka pustych haseÂł zakoĂączonych silnie zaakcentowanym nazwiskiem autora. Obecnie stand-up’ pojawiÂły siĂŞ na wiĂŞkszÂą skalĂŞ w WiadomoÂściach – jedne sÂą gorsze, drugie lepsze, ale zawsze profesjonalne, dopracowane i wÂłasne – np. MikoÂłaj Kunica czĂŞsto posÂługuje siĂŞ opiniami wyraÂżonymi przez komentatorĂłw w tygodniku Polityka. WczeÂśniej w WiadomoÂściach tylko materiaÂły polityczne oraz reportaÂże z cyklu „Jest sprawa” lub „Raport” koĂączyÂły siĂŞ stand – up’ami. WiĂŞkszoÂści z nich byÂła autorstwa K. Kolendy – Zaleskiej oraz Iwony Maruszak, a tym paniom profesjonalizmu odmĂłwiĂŚ nie moÂżna. (MaÂło tego K.K. Zaleska, kiedy pracowaÂła jeszcze w TVP, za jeden stand - up o dÂługach i poÂżyczkach dla pos³ów dostaÂła tytuÂł najlepszego komentarza politycznego) W bardzo podobnym stylu swoje zakoĂączenia wygÂłaszajÂą M. Rudnik. M. Adamczyk, R. Kurowski.(Ich materiaÂły nie ró¿niÂą siĂŞ niczym od tych z FaktĂłw)
6 Fragment o kadrowaniu studia moÂżesz czystym sumieniem wyrzuciĂŚ – nie wnosi nic do tego materiaÂłu.
ÂŁukasz pisze:TVN od poczÂątku swojego istnienia stawiaÂła na gwiazdy. Z TVP do TVN w 1997 roku odszedÂł Tomasza Lis, ktĂłry nie widziaÂł juÂż dla siebie miejsca w upolitycznionej Telewizji Polskiej. Z radiowej TrĂłjki do TVN odeszÂła Monika Olejnik.
7 Olejnik odeszÂła z radiowej TrĂłjki nie do TVN, a do Radia Zet. PoÂżegnaÂła siĂŞ ze sÂłuchaczami, mĂłwiÂąc, Âże odchodzi do innej stacji radiowej. Praca w telewizji byÂła poczÂątkowo uzupeÂłnieniem tej w radiu.
Za co można dostać tutaj bana? Za pisanie na innym niż Łukasza forum. Czy to jest wolność, o którą 15 lat temu walczono? Czy to są ideały pomarańczowej rewolucji, której wstążeczkę nasz Admin dał kilka miesięcy temu na swojej stronie? Wątpie....
szym
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 1290
Rejestracja: sobota 08 maja 2004, 12:27

Post autor: szym »

:lol: Moja wypowiedŸ wypada doœÌ blado przy wypracowaniu Faustusa, no ale... czasem tak bywa :P
:)
Łukasz
Administrator
Administrator
Posty: 3036
Rejestracja: piątek 07 maja 2004, 15:37
Kontakt:

Post autor: Łukasz »

doktorfaustus1 pisze: CzyÂżby szykowaÂła siĂŞ nam nowa odsÂłona serwisu tvn.personal.pl?


Tak. :D
doktorfaustus1 pisze:Cieszê siê, ¿e poproszono mnie o recenzjê poni¿szego artyku³u. Jak ju¿ pewnie wszyscy wiedz¹ nie pa³am du¿¹ sympati¹ do stacji TVN, jednak postaram siê byÌ obiektywny, a niektóre (moim zdaniem z³oœliwe) fragmenty porównuj¹ce Fakty z Wiadomoœciami pominê.


MiaÂły byĂŚ zÂłoÂśliwe i dlatego poprosiÂłem CiĂŞ o komentarz. :D
doktorfaustus1 pisze:B³êdów ortograficznych nie znalaz³em, owszem brakuje jednego przecinka, a w pewnym miejscu tekst jest nielogiczny, ale s¹ to oczywiœcie ma³e b³êdy, które mo¿na szybko i ³atwo poprawiÌ. (Sam jednak £ukaszu musisz znaleŸÌ ów b³¹d interpunkcyjny. Cha!


Nie bÂądÂź taki. :D Powiedz gdzie. :D Albo chociaÂż powiedz czy zapomniaÂłem o przecinku, czy teÂż wstawiÂłem go tam, gdzie nie powinno go byĂŚ? Bo na przecinkach to ja siĂŞ w ogĂłle nie znam. :oops:
doktorfaustus1 pisze:SÂądzĂŞ, Âże watro zmieniĂŚ styl artykuÂłu oraz napisaĂŚ nowÂą koĂącĂłwkĂŞ.


KoĂącĂłwki brakuje, masz racjĂŞ, poprawiĂŞ to. BrakowaÂło mi po prostu teraz pomysÂłu.
doktorfaustus1 pisze:
£ukasz pisze:Koledzy z "Wiadomoœci" zaczêli podpatrywaÌ pracê Tomasza Lisa. Wkrótce potem "Wiadomoœci" kadrowane by³y na wzór "Faktów", niektóre materia³y zakoùczone by³y stand-up'ami (nieudolnie napisanymi, ale to ju¿ inna sprawa :)), "Wiadomoœci" pod naciskiem konkurencji sta³y siê te¿ bardziej dynamiczne, jednak wci¹¿ zarzucano im brak obiektywi" ogl¹da³o 5 mln 124 tys. widzów, co jest olbrzymim sukcesem, gdy weŸmie siê pod uwagê zasiêg TVN.
5PodkreÂślonego fragmentu tÂłumaczyĂŚ nie muszĂŞ. Wiadomo o co chodzi.
Za pierwszym razem Ÿle skopiowa³em tekst i "urwa³o" gdzieœ fragment. Teraz ju¿ poprawi³em tê czêœÌ pierwszego posta. Pozosta³ych fragmentów Twoich wypowiedzi ju¿ nie kopiowa³em. Dopiszê brakuj¹ce informacje, poprawiê to, co jest Ÿle i poka¿e Wam znowu na forum.

Dziêki. :D Szkoda, ¿e tylko Faustusowi i Szymciowi siê chcia³o wytkn¹Ì b³êdy...
Filip
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 1046
Rejestracja: piątek 07 maja 2004, 16:35
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Filip »

Dziêki. :D Szkoda, ¿e tylko Faustusowi i Szymciowi siê chcia³o wytkn¹Ì b³êdy...
Poczu³em siê ura¿ony tymi s³owami! Nie by³o mnie, wiêc trudno mi by³o "wytkn¹Ì" Ci b³êdy. Teraz odnosze wra¿enie, ¿e tekst jest poprawiony, zgodnie z (dobrymi, jak uwa¿am) uwagami Faustusa i szymcia. Oczywiœcie Fausts mia³ jeszcze kilka zastrze¿eù, ale myœle, ¿e one pojawi¹³ sie w poprawionej wersji tego artyku³u.
DopiszĂŞ brakujÂące informacje, poprawiĂŞ to, co jest Âźle i pokaÂże Wam znowu na forum.
Czekamy...
Pozdrawiam, Filip
Przemek
Bywalec
Bywalec
Posty: 653
Rejestracja: środa 30 cze 2004, 13:47

Post autor: Przemek »

ja znalazlem jeden b³¹d!!! AGENT by³ przed BIg Brotherem


Ps. dziekuje za uznanie!!
Żartowałem.
Marcin
Przyjaciel TVNFakty.pl
Przyjaciel TVNFakty.pl
Posty: 3923
Rejestracja: środa 07 lip 2004, 19:31

Post autor: Marcin »

kwiatek pisze:ja znalazlem jeden b³¹d!!! AGENT by³ przed BIg Brotherem


Ps. dziekuje za uznanie!!
Hehe :D TeÂż go znalazÂłem, ale zanim doczytaÂłem do koĂąca juÂż zdÂąrzyÂłem o nim zapomnieĂŚ. Hehe :D
doktorfaustus1
Fan Forum
Fan Forum
Posty: 2803
Rejestracja: sobota 29 maja 2004, 18:42
Lokalizacja: południe
Kontakt:

Post autor: doktorfaustus1 »

Na proÂśbĂŞ ÂŁukasza zamieszczam wÂłasnÂą propozycjĂŞ tekstu - tj poprawiÂłem w kilku miejscach to, co napisaÂł ÂŁukasz i dodaÂłem coÂś od siebie. Zapraszam do lektury i czekam na komentarze.
Hmm wyszÂło tego trochĂŞ, wybaczcie.... :?





PoczÂątki bywajÂą trudne...

Stacja komercyjna z ambitnym programem, rzetelnÂą informacjÂą oraz dobrÂą rozrywkÂą; trafiajÂąca z jednej strony w gusta gospodyni domowej, z drugiej profesora wyÂższej uczelni… WÂłaÂśnie takÂą telewizjĂŞ juÂż w poczÂątkach lat 90 XX wieku postanowiÂł uruchomiĂŚ Mariusz Walter. Niestety za pierwszym razem nie udaÂło siĂŞ. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji 6 paÂździernika 1993r. postanowiÂła przyznaĂŚ pierwszÂą koncesjĂŞ dla prywatnej stacji Zygmunta Solorza. Jednak Mariusz Walter tak Âłatwo nie poddawaÂł siĂŞ. PrzeÂłomowy moment nastÂąpiÂł dopiero w marcu 1997r. - po kilku latach oczekiwaĂą wypeÂłnionych skÂładaniem kolejnych juÂż wnioskĂłw koncesyjnych – KRRiTv przyznaÂła stacji TVN koncesjĂŞ na nadawanie programu telewizyjnego o zasiĂŞgu ponad regionalnym, na obszarze pó³nocnej i centralnej Polski. W paÂździerniku tego samego roku TVN po³¹czyÂła siÂły z TelewizjÂą "WisÂła" nadajÂącÂą ponadregionalny program na poÂłudniu Polski. W taki oto sposĂłb dopiero co powstaÂła telewizja trafiÂła do blisko 50% gospodarstw domowych. Kolejne lata przyniosÂły znaczne powiĂŞkszenie zasiĂŞgu TVN. Obecnie sygnaÂł stacji z nadajnikĂłw naziemnych pokrywa ok. 83% powierzchni kraju.

Ambitne plany Mariusza Waltera…

Telewizja TVN rozpoczĂŞÂła nadawanie 3 paÂździernika 1997 roku. Punktualnie o godzenie 19.00 wyemitowano pierwszy program - byÂła to trwajÂąca ok. 30 minut transmisja z uroczystego otwarcia. Zaraz potem (o 19:30) nadano pierwsze wydanie autorskiego dziennika Tomasza Lisa, pt. „Fakty”. Zbudowane wedÂług zachodnich wzorcĂłw, niezwykle dynamiczne, nowoczesne i profesjonalne, staÂły siĂŞ z czasem najwaÂżniejszÂą wizytĂłwkÂą TVN. Ale g³ówne wydanie dziennika o 19.30 nie byÂło jedynym wyzwaniem rzuconym Telewizji Polskiej. MÂłoda stacja Mariusza Waltera postanowiÂła przeÂłamywaĂŚ wieloletni monopol TVP. W bardzo krĂłtkim czasie uruchomiono szereg nowych, bardzo dobrych programĂłw, w duÂżej mierze autorstwa gwiazd pracujÂących wczeÂśniej dla publicznego nadawcy. W „ekipie” Waltera przez pewien czas pracowali min. Edyta Wojtczak, Krzysztof Ibisz, MaÂłgorzata Domagalik. O godzinie 20.00 widzowie mogli obejrzeĂŚ dobry film, rano telewizjĂŞ ÂśniadaniowÂą (z niezbyt udanÂą nazwÂą „CiĂŞÂżkie ranne pantofle”), w ciÂągu dnia kilka wydaĂą dziennika „Fakty”, a okoÂło godziny 16.00 wchodziÂło kilkunastominutowe, lokalne pasmo poszczegĂłlnych oddzia³ów terenowych TVN.
Konkurowanie z wieloletnimi przyzwyczajeniami widzĂłw nie byÂło Âłatwe. Gazety pisaÂły, Âże Mariusz Walter chciaÂł stworzyĂŚ telewizjĂŞ trochĂŞ na przekĂłr realiom ekonomicznym. W wywiadzie udzielonym tygodnikowi "Wprost" wspominaÂł, Âże codziennie musiaÂł rezygnowaĂŚ z jednego marzenia. ChciaÂł stworzyĂŚ ambitnÂą telewizjĂŞ, ale widzowie woleli brazylijskie telenowele i gÂłupkowate teleturnieje niÂż filmy dokumentalne. Symbolem rezygnacji z ambitnych planĂłw pokonania Telewizji Polskiej, staÂła siĂŞ podjĂŞta w maju 1998r. decyzja o przeniesieniu "FaktĂłw" na godzinĂŞ 19:00. Koledzy z "WiadomoÂści" nazwali to "ewakuacjÂą TVN-u". Jednak poczÂątkowo niskie wyniki oglÂądalnoÂści i kilka – wydawaÂłoby siĂŞ - prestiÂżowych poraÂżek nie zraziÂły twĂłrcĂłw TVN. Ekipa Tomasza Lisa z kaÂżdym dniem przygotowywaÂła coraz lepszy i coraz bardziej ambitny dziennik. ByÂło to zadanie niezwykle trudne, bo przygotowywanie programĂłw informacyjnych naleÂży do najdroÂższych produkcji telewizyjnych. Wraz z oglÂądalnoÂściÂą rĂłsÂł prestiÂż stacji. TVN stawaÂła siĂŞ jednÂą z najdynamiczniej rozwijajÂących siĂŞ stacji telewizyjnych w Europie. Z kolei g³ówne wydanie „FaktĂłw” staÂło siĂŞ najpowaÂżniejszym rywalem samotnych do tej pory „WiadomoÂści” TVP1. W 1999 roku juÂż nikt nie uwaÂżaÂł, Âże Walter porywa siĂŞ z motykÂą na sÂłoĂące. Po ciĂŞÂżkich latach pracy przyszedÂł czas na zasÂłuÂżone nagrody. W dwa lata po uruchomieniu stacji M. Walter otrzymaÂł nagrodĂŞ "CzÂłowieka Roku w Mediach”. W tym samym roku twĂłrca oraz g³ówny prezenter „FaktĂłw” Tomasz Lis w prestiÂżowym konkursie miesiĂŞcznika "Press" otrzymaÂł tytuÂł „Dziennikarza Roku”, a Hubert UrbaĂąski (prowadzÂący popularny teleturniej "Milionerzy") zostaÂł nagrodzony Wiktorem w kategorii odkrycie roku.

Nowy wiek, nowe moÂżliwoÂści, nowe wyzwania…

Kolejne powaÂżne zmiany w ramĂłwce TVN pojawiÂły siĂŞ na przeÂłomie 2000 i 2001 r. Wci¹¿ duÂża popularnoÂściÂą cieszyÂł siĂŞ nadawany juÂż od kilku miesiĂŞcy program Huberta UrbaĂąskiego „Milionerzy”, potrafiÂący stale gromadziĂŚ blisko 4 milionowÂą widowniĂŞ. WiosnÂą 2001 roku TVN wyemitowaÂła pierwszy w Polsce reality show. Krytykowany przez wielu "Big Brother" staÂł siĂŞ jednym z najbardziej popularnych i kontrowersyjnych programĂłw w historii stacji. Nie tylko przyciÂągn¹³ do stacji rzeszĂŞ mÂłodych widzĂłw, ale rĂłwnieÂż silnie zdystansowaÂł konkurencyjnÂą telewizjÂą „Polsat”. Du¿¹ popularnoÂściÂą cieszyÂł siĂŞ rĂłwnieÂż "Agent" oraz codzienny talk-show Ewy Drzyzgi pt. "Rozmowy w toku".
Program TVN od samego pocz¹tku skierowany by³ do najbardziej atrakcyjnej, z punktu widzenia reklamodawców, widowni. Taka polityka reklamowa natychmiast sta³a siê wzorem dla innych stacji. Konkurencyjny Polsat zacz¹³ produkowaÌ bardziej ambitne programy i poma³u rezygnowa³ z emitowania teledysków "disco polo". Jednak nie tylko biuro reklamy TVN by³o uwa¿nie obserwowane przez konkurentów. Pojawienie siê "Faktów", a potem pierwszej polskiej ca³odobowej telewizji informacyjnej TVN24, w du¿ym stopniu wp³ynê³o na poprawê jakoœci programów informacyjnych w innych stacjach. Koledzy z "Wiadomoœci" zaczêli podpatrywaÌ pracê Tomasza Lisa.
ÂŁukasz pisze:Dlatego wojnĂŞ na programy informacyjne wygraÂł TVN ze swoimi "Faktami" i fenomenalnym Tomaszem Lisem. 29 grudnia 2003 roku "Fakty" oglÂądaÂło 5 mln 124 tys. widzĂłw, co jest olbrzymim sukcesem, gdy weÂźmie siĂŞ pod uwagĂŞ zasiĂŞg TVN.

Kod: Zaznacz cały

red KILKA ZDAÑ ODEMNIE: A w czym objawia³ siê ten jego fenomen? £ama³ wzrokiem ³y¿ki? A mo¿e czyta³ w my¶lach? Przypominam, ¿e Wiadomo¶ci ogl±da³o wówczas blisko 8 milionów widzów, dlatego te¿ proponujê inaczej uj±æ sprawê]} 
Prowadzony prze niego dziennik przyciÂągaÂł przed telewizory coraz wiĂŞkszÂą widowniĂŞ. Pierwszy rekord oglÂądalnoÂści FaktĂłw padÂł 29 grudnia 2003r., kiedy to Fakty oglÂądaÂło 5 mln 124 tyÂś. widzĂłw. BiorÂąc pod uwagĂŞ zasiĂŞg stacji byÂł to prawdziwy sukces.
TVN od poczÂątku swojego istnienia stawiaÂła na gwiazdy. Z TVP do TVN w 1997 roku odszedÂł Tomasza Lis, z wÂłasnym programem pojawiÂła siĂŞ takÂże Monika Olejnik. Jednak myliÂłby siĂŞ ten, kto twierdzi, Âże stacja Mariusza Waltera ograniczyÂła siĂŞ jedynie do podkupywania gwiazd od innych. TVN bardzo szybko „dorobiÂła siĂŞ” wÂłasnych osobowoÂści. SÂą wÂśrĂłd nich m.in. Hubert UrbaĂąski, Roman MÂłodkowski, Patrycja Redo, Martyna Wojciechowska, Marcin Wrona, Tomasz Zubilewicz i wielu, wielu innych. RĂłwnieÂż uruchomienie pierwszej w Polsce stacji informacyjnej TVN24 przyczyniÂło siĂŞ do wykreowania nowych gwiazd. Gwiazdami stali siĂŞ takÂże niektĂłrzy reporterzy "FaktĂłw" TVN – MikoÂłaj Kunica, Marcin PawÂłowski i Tomasz Sianecki. SwĂłj profesjonalizm dziennikarze FaktĂłw oraz TVN24 udowodnili podczas relacji z zamachĂłw 11 wrzeÂśnia 2001r. DuÂżym wydarzeniem w historii stacji byÂło zorganizowania konkurencyjnego dla TVP1 Wieczoru Wyborczego.
W lipcu 2001r. nowym prezesem TVN zostaÂł Piotr Walter.



GorÂący okres 2003/2004 – Koniec grzecznej telewizji.
Pechowo zapisaÂł siĂŞ w historii TVN sezon 2003/2004. WedÂług wielu telewidzĂłw wÂłaÂśnie w tym czasie zarzÂąd TVN popeÂłniÂł kilka bardzo powaÂżnych b³êdĂłw. JesieniÂą 2003r. w niezbyt przyjemnej atmosferze ze stacjÂą rozstaÂła siĂŞ Monika Olejnik, a wraz z niÂą „Kropka nad i” – jeden z najlepszych programĂłw publicystycznych w Polsce. Jednak prawdziwy skandal wybuchÂł w lutym 2004 roku. Prze kilkanaÂście dni byliÂśmy Âświadkami publicznego sporu, toczÂącego siĂŞ na Âłamach prasy miĂŞdzy T. Lisem a ZarzÂądem stacji TVN. W pewnym momencie doœÌ mocna zdenerwowany P. Walter postanowiÂł zdecydowaĂŚ siĂŞ na doœÌ niebezpieczne zagranie - podziĂŞkowaÂł za wspó³pracĂŞ twĂłrcy i g³ównej twarzy „FaktĂłw”. Rozpocz¹³ siĂŞ wĂłwczas jeden z najpowaÂżniejszych kryzysĂłw stacji – czêœÌ dziennikarzy myÂślaÂła nawet o rezygnacji z pracy. Do dziÂś tak naprawdĂŞ nie wiadomo dlaczego stacja pozbyÂła siĂŞ Lisa. W mediach pojawiaÂły siĂŞ plotki, Âże ZarzÂąd TVN miaÂł juÂż doœÌ niezaleÂżnoÂści Tomasza Lisa, informowano o czĂŞstych sporach miĂŞdzy dziennikarzem a ZarzÂądem, ktĂłry rzekomo obawiaÂł siĂŞ, Âże pokazywane w "Faktach" materiaÂły, mogÂą zaszkodziĂŚ stacji w procesie odnowienia koncesji. Dzisiaj T. Lis jest juÂż czÂłonkiem ds. programowych ZarzÂądu Telewizji Polsat, a Monika Olejnik pracuje w TVP1.
Jakiœ czas po odejœciu Tomasza Lisa z TVN zostali wyrzuceni Janusz Rewiùski i Krzysztof Piasecki, autorzy kontrowersyjnego programu satyrycznego "Ale plama". Równie¿ wówczas w mediach pe³no by³o domys³ów t³umacz¹cych znikniêcie programu z ramówki. Wszystkie powy¿sze sprawy negatywnie odbi³y siê na wizerunku stacji.

Programowo najlepsi – przyszÂłoœÌ…
Mimo ostatnich doœÌ trudnych zmian i maÂłego zamieszania wokó³ T. Lisa, szefowie TVN ufnie patrzÂą w przyszÂłoœÌ. Wbrew czarnym scenariuszom widzowie nie odwrĂłcili siĂŞ od stacji, a jej czoÂłowy program informacyjny - „Fakty” – nadal cieszy siĂŞ doœÌ du¿¹ popularnoÂściÂą. JuÂż za kilka dni zostanie zakoĂączony proces ³¹czenia redakcji FaktĂłw i TVN24, a oba programy otrzymajÂą caÂłkowicie nowe studio oraz oprawĂŞ graficznÂą i muzycznÂą. Jak podkreÂśla prezes stacji – Piotr Walter – bĂŞdzie to najwiĂŞksza zmiana w Faktach od poczÂątku ich istnienia. 6 wrzeÂśnia ruszy rĂłwnieÂż nowa ramĂłwka stacji, w ktĂłrej oprĂłcz „starych” i sprawdzonych programĂłw znajdÂą siĂŞ caÂłkowicie nowe propozycje programowe.
W ciÂągu tych ostatnich siedmiu lat telewizja TVN na trwaÂłe wpisaÂła siĂŞ w krajobraz polskich mediĂłw. Na staÂłe zagoÂściÂła w naszych domach i zyskaÂła znaczne grono wiernych widzĂłw. PrzyciÂąga nowymi formatami telewizyjnymi, informacjÂą, sportem teleturniejami… MoÂżna nie lubiĂŚ serwowanych przez TVN programĂłw, ale chyba trudno pozostaĂŚ obojĂŞtnym, wobec pomys³ów i propozycji jej szefĂłw. ÂŚwiadczÂą o tym min. dwie nieoficjalne strony internetowe poÂświĂŞcone stacji TVN.
Za co można dostać tutaj bana? Za pisanie na innym niż Łukasza forum. Czy to jest wolność, o którą 15 lat temu walczono? Czy to są ideały pomarańczowej rewolucji, której wstążeczkę nasz Admin dał kilka miesięcy temu na swojej stronie? Wątpie....
Łukasz
Administrator
Administrator
Posty: 3036
Rejestracja: piątek 07 maja 2004, 15:37
Kontakt:

Post autor: Łukasz »

Hmm... z mojego tekstu pozostaÂło niewiele. :D Ale chyba wszyscy siĂŞ zgodzÂą, Âże Faustus napisaÂł to bardzo Âładnie i naleÂży daĂŚ tĂŞ wersjĂŞ na stronĂŞ? OczywiÂście po poprawieniu literĂłwek i tego okreÂślenia "gÂłupkowate" przed teleturniejami. MoÂże jakieÂś inne, podobne sÂłowo? :D
doktorfaustus1
Fan Forum
Fan Forum
Posty: 2803
Rejestracja: sobota 29 maja 2004, 18:42
Lokalizacja: południe
Kontakt:

Post autor: doktorfaustus1 »

ÂŁukasz pisze:Hmm... z mojego tekstu pozostaÂło niewiele. :D Ale chyba wszyscy siĂŞ zgodzÂą, Âże Faustus napisaÂł to bardzo Âładnie i naleÂży daĂŚ tĂŞ wersjĂŞ na stronĂŞ? OczywiÂście po poprawieniu literĂłwek i tego okreÂślenia "gÂłupkowate" przed teleturniejami. MoÂże jakieÂś inne, podobne sÂłowo? :D

Ok to zamiast "g³upkowate" mo¿na u¿yÌ s³ów: durne, debilne, idiotyczne, dla kretynów :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Cieszê, siê, ¿e ci siêpodoba £ukaszu. Twój artyku³ pos³u¿y³ mi za szkielet - ca³oœÌ ma ten sam wzór, doda³em tylko wstêp i zakonczenie. Czasami lepeij coœ napisaÌ, zostawiÌ w spokoju na jeden dzieù, a ptem ubraÌ tekest w nowe s³owa. :P
A wiĂŞ szanowny administratorze przeczuwam, Âże moja praca domowa zostaÂła odrobiona?

Mo¿ùa dopisaÌ tam coœ o relacjach z wojny w Iraku, objazdowym studiu Faktów (niczym cyrk :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: , brakuje tylko dzikich zwierz¹t :twisted: ), wieczorze wyborczym, 11 wrzeœnia etc
Za co można dostać tutaj bana? Za pisanie na innym niż Łukasza forum. Czy to jest wolność, o którą 15 lat temu walczono? Czy to są ideały pomarańczowej rewolucji, której wstążeczkę nasz Admin dał kilka miesięcy temu na swojej stronie? Wątpie....
Łukasz
Administrator
Administrator
Posty: 3036
Rejestracja: piątek 07 maja 2004, 15:37
Kontakt:

Post autor: Łukasz »

doktorfaustus1 pisze:Mo¿ùa dopisaÌ tam coœ o relacjach z wojny w Iraku, objazdowym studiu Faktów (niczym cyrk :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: , brakuje tylko dzikich zwierz¹t :twisted: ), wieczorze wyborczym, 11 wrzeœnia etc
Ale moÂże to juÂż nie w tym tekÂście, bo wyszÂłaby z tego historia FaktĂłw, a nie TVN-u. :D
Filip
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 1046
Rejestracja: piątek 07 maja 2004, 16:35
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Filip »

Bardzo ³adne doktorku! Uwa¿am, ¿e ta wersja powinna znaleœÌ siê na stronie jak najbardziej. :idea:
Pozdrawiam, Filip
Kajetan
Czasem tu wpada
Czasem tu wpada
Posty: 462
Rejestracja: sobota 08 maja 2004, 12:18
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Kajetan »

Mi teÂż bradzo siĂŞ podoba siĂŞ wersja Doktora :wink: Gratulacje . Materia ciekawy i aÂż chciaÂło siĂŞ czytaĂŚ :) RĂłwnieÂż jestem za pojawieniem sie materiaÂłu na stronie :D
http://www.tvnfakty.pl - wszystkie fakty o TVN

BrzydUla - poniedziałek-piątek, godz. 17:55
(tvn) programowo najlepsza
arrow
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 1446
Rejestracja: środa 21 lip 2004, 12:43

Re: Przeczytajcie, poprawcie, ocencie ;)

Post autor: arrow »

ÂŁukasz pisze:

Poinformujcie mnie jeœli bêd¹ jakieœ b³êdy merytoryczne i ortograficzne albo interpunkcyjne. Doktorfaustus, który siê uczy w pi¹tkowe wieczory na pewno bêdzie wiedzia³, a wiêc:


Telewizja TVN rozpoczĂŞÂła nadawanie 3 paÂździernika 1997 roku o godzinie 19:00. Pierwszym program wyemitowanym przez stacjĂŞ byÂła transmisja z uroczystego otwarcia, trwajÂąca niecaÂłe 30 minut. Zaraz potem (o 19:30) nadano pierwsze wydanie autorskich FaktĂłw prowadzone przez Tomasza Lisa. I to wÂłaÂśnie ten program staÂł siĂŞ wizytĂłwkÂą TVN. Do dziÂś jest uznawany za najbardziej obiektywny, opiniotwĂłrczy i profesjonalny program informacyjny.

.


jezeli dobrze pamiĂŞtam to przed Faktami juÂż pierwszego dnia nadano PogodowÂą ruletkĂŞ :arrow:
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 90 gości