"Milionerzy" - poniedziałek-czwartek, godz. 20:55 w TVN

Który program stanowi większą konkurencję dla "Faktów" TVN?

  • "Wydarzenia" Polsatu
  • "Wiadomości" TVP
  • żaden z nich
Bioline - zatrzymaj czas - naturalnie
Manufaktura kosmetyków naturalnych.
DomArtStyl - Piękno Twojego Wnętrza
Producent mebli tapicerowanych
Automatyka do bram
Kompleksowa obsługa instalatorów
Szkolenia - alarmy Satel
Praktyczne warsztaty dla instalatorów!
mapapit.pl
- pomoże rozliczyć podatki za 2016 rok
Mareo
Zakupy i Zabawa
Hotel Ventus Natural & Medical SPA ****
na hasło TVNFAKTY 5% rabatu!
Park Hotel**** KUR & SPA W. Buczyński
Komfortowy Hotel zaprasza do Świeradowa Zdroju
Hotel Buczyński
Medical & SPA

Nowo otwarty 4-gwiazdkowy hotel w górach
Power Love
Intymne zakupy online

Ważne Relacje  »  Katastrofa smoleńska

10 kwietnia 2010 roku o 8:41 w pobliżu lotniska w Smoleńsku rozbił się samolot prezydencki. Zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński.


10 kwietnia 2010 roku pod lotniskiem w Smoleńsku doszło do największej katastrofy lotniczej w historii polskiego lotnictwa. Rozbił się samolot rzadowy Tu-154M, na pokładzie którego było 96 osób - m.in. para prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy, wicemarszałkowie Sejmu Jerzy Szmajdziński i Krzysztof Putra, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz szefowie IPN i NBP. Wśród ofiar byli także: Rzecznik Praw Obywatelskich, Janusz Kochanowski, wicemarszałek Senatu, Krystyna Bochenek oraz posłowie, senatrowie, pracownicy Kancelarii Prezydenta i BORu, przedstawiciele Rodzin Katyńskich i Sił Zbrojnych RP. W katastrofie zginął m.in. BOR-owiec Paweł Janeczek, mąż ówczesnej dziennikarki TVN, Joanny Racewicz.

Pierwszą informację - początkowo tylko o problemach z lądowaniem - podał w TVN24 Jarosław Kuźniar o 9:19. Prowadzący "Poranka TVN24" połaczył się z Rafałem Poniatowskim, który oczekiwał w Katyniu na parę prezydencką i pozostałych zaproszonych gości. O godzinie 9:26 MSZ poinformowało, że samolot rozbił się. 15 minut później agencja Reutera poinformowała, że w katastrofie zginęło 87 osób. Wciąż nie było jednak wiadomo czy ktokolwiek przeżył wypadek. O 9:54 Beata Tadla przekazała widzom, że nikt nie ocalał. 11 minut później pojawiła się wstępna lista ofiar. Tuż przed 11:00 stacja zdecydowała się na pokazanie pierwszych zdjęć wraku samolotu prezydenckiego. Gościem Jacka Pałasińskiego w studiu TVN24 był prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Widzowie, oglądający TVN, o katastrofie dowiedzieli się po 9:20 od Jakuba Porady, prowadzącego tego dnia serwisy informacyjne w programie. Wkrótce potem "Dzień Dobry TVN" zostało przerwane i widzowie TVN oglądali obraz TVN24. Obraz TVN24 wkrótce potem emitowany był także na antenach stacji TVN7, iTVN, TVN Turbo i TVN Style. Własny program poświęcony tragedii, z punktu widzenia śmierci szefa NBP i reakcji rynków, nadawała stacja TVN CNBC Biznes.

10 kwietnia o 19:00 Grzegorz Kajdanowicz poprowadził specjalne wydanie "Faktów". Dziennikarze “Faktów” skupili się na przyczynach katastrofy, a także zastanawiali się co będzie z Polską po śmierci głowy państwa. Relacje z miejsca katastrofy przekazywał Andrzej Zaucha, w Moskwie był Paweł Płuska, a Katarzyna Kolenda-Zaleska nadawała sprzed Pałacu Prezydenckiego.

Anita Werner poprowadziła "Fakty po Faktach". Gościem programu był Aleksander Kwaśniewski.

Dzień później, w niedzielę 11 kwietnia, do Polski wróciły z Rosji ciała Lecha i Marii Kaczyńskich. Kondukt żałobny przejechał z wojskowego lotniska Okęcie do Pałacu Prezydenckiego, gdzie zostały wystawione trumny z ciałami pary prezydenckiej.

Specjalne wydanie "Faktów" TVN ponownie poprowadził Grzegorz Kajdanowicz.

Od 16 kwietnia TVN24 realizowało specjalne wydania "Poranka TVN24" z pleneru. Jarosław Kuźniar prowadził program z Krakowa, a w tym samym czasie Jakub Porada był w Warszawie. Co pół godziny pojawiały się również serwisy informacyjne ze studia TVN24.

17 kwietnia, tydzień po katastrofie, widzowie ponownie mogli oglądać specjalne wydanie "Poranka TVN24", nadawane z Krakowa i z Warszawy. Tego dnia, w południe, na Placu Piłsudskiego w Warszawie, odbyły się centralne uroczystości żałobne.

Tego samego dnia o godzinie 17:30 trumny z ciałami Lecha i Marii Kaczyńskich zostały przewiezione z Pałacu Prezydenckiego do Archikatedry św. Jana. Odbyła się tam uroczysta msza święta żałobna.

o 19:00 specjalne wydanie "Faktów", sprzed placu Zamkowego w Warszawie, poprowadziła Justyna Pochanke. Katarzyna Kolenda-Zaleska relacjonowała centralne uroczystości żałobne. O przygotowaniach do pochówku pary prezydenckiej opowiadała z Krakowa Renata Kijowska.

17 kwietnia ekipa TVN24 przygotowała również specjalne wydanie programu "Polska i świat", prowadzone przez Dagmarę Kaczmarek z Krakowa, Łukasza Grassa z placu Zamkowego i Marcina Żebrowskiego ze studia. Stacja wyemitowała wieczorem również specjalny program, prowadzony przez Anitę Werner.

18 kwietnia w Krakowie odbył się uroczysty pogrzeb Lecha i Marii Kaczyńskich. Więcej informacji o specjalnych relacjach TVN24 i "Faktów" z dnia pogrzebu w specjalnej zakładce Pogrzeb pary prezydenckiej.

Dzień później w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej pochowano ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie, Ryszarda Kaczorowskiego. Pożegnaniu Ryszarda Kaczorowskiego poświęcono w "Faktach" zaledwie półtoraminutowy materiał bez komentarza. Pogrzebów innych ofiar katastrofy smoleńskiej "Fakty" nie pokazywały w ogóle. Zdaniem Grzegorza Kajdanowicza, który prowadził wtedy "Fakty", ważniejsza była chmura pyłu wulkanicznego, która paraliżowała ruch powietrzny.

Podsumowanie z uwzględnieniem innych stacji telewizyjnych:

Jako pierwsi o tym, że w Smoleńsku wydarzyło się coś niedobrego, dowiedzieli się widzowie Polsat News od korespondenta stacji, Wiktora Batera. Bater, podobnie jak inni dziennikarze, był wtedy w lesie katyńskim i czekał na początek uroczystości rocznicowych. Zadzwonił do niego informator, członek polskiej delegacji czekającej na prezydenta na lotnisku w Smoleńsku, i poinformował go, że samolot się rozbił. Bater potwierdził tę wiadomość u funkcjonariusza BOR, a następnie przekazywał ją widzom, pędząc jednocześnie samochodem na miejsce zdarzenia. Za tę relację Batera uhonorowano nagrodą Grand Press 2010 w kategorii News.

Wkrótce potem zareagowała TVN24, a także TVN w swoim porannym programie. Jak zwykle najdłużej z podaniem informacji zwlekała Telewizja Polska.

Wszystkie kanały Polsatu retransmitowały sygnał Polsat News, podobnie było w przypadku kanałów Grupy ITI i TVN24. Tylko TVN CNBC i TVN Meteo nadawały odrębny program. TVP natomiast przeplatała sygnał TVP Info ze specjalnymi programami i wydaniami serwisów informacyjnych.

Gdy dla redakcji "Faktów" chmura pyłu wulkanicznego była najważniejsza i nie pokazano fragmentów pogrzebów ofiar, zupełnie inaczej postąpiły "Wydarzenia" i "Wiadomości". 19 kwietnia w "Wiadomościach" pogrzeb prezydenta Kaczorowskiego był tematem nr 1 (w "Faktach" dopiero czartym), przypomniano też jego życiorys, a w dalszej części programu przekrojowo pokazano migawki ze wszystkich ośmiu pogrzebów ofiar ze Smoleńska, które miały tego dnia miejsce. "Fakty" nie pokazały wtedy żadnych innych pogrzebów, co spotkało się z oburzeniem sporej części widzów. W kolejnych dniach "Fakty" naprawiły swój błąd i postanowiły pokazać pogrzeby ofiar.

W górę
Piotr Kraśko

Jak myślę o swoim drugim domu poza domem, to bez wątpienia jest nim...

17.08.2016
Czytaj całość
Katarzyna Werner

Słaby ze mnie celebryta [...] Jestem człowiekiem z lasu....

01.03.2014
Czytaj całość
Katarzyna Zdanowicz

Wyznaję zasadę, że rozwijać można się wtedy, kiedy pracuje się ...

20.07.2013
Czytaj całość
Igor Sokołowski

Myślałem o tym, aby wrócić do radia, ponieważ moją pierwszą dzi...

03.02.2013
Czytaj całość

Rok wyborczy

W 2015 roku odbywały się wybory prezydenckie, wybory parlamentarne oraz ogólnokrajowe referendum.czytaj więcej »

Euro 2012

W 2012 roku odbywały się mistrzostwa Europy organizowane przez Polskę i Ukrainę.czytaj więcej »

Wybory 2010

20 czerwca 2010 roku odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich, a dwa tygodnie później - 4 lipca - druga. czytaj więcej »

Pogrzeb pary prezydenckiej

18 kwietnia 2010 roku w Krakowie odbyły się uroczystości pogrzebowe pary prezydenckiej. Lech i Maria Kaczyńscy spoczęli na Wawelu.czytaj więcej »

Katastrofa smoleńska

10 kwietnia 2010 roku o 8:41 w pobliżu lotniska w Smoleńsku rozbił się samolot prezydencki. Zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński.czytaj więcej »

Mniej istotne relacje

Tragedia w Katowicach, pielgrzymka papieża, wybory samorządowe 2006, tragedia w kopalni Halemba, wypadek pod Grenoble, wybory w Ameryce, konklawe, referendum w Warszawie, zamachy terrorystyczne we Francji.czytaj więcej »

Wybory 2005

Jesienią 2005 roku odbyły się wybory parlamentarne oraz dwie tury wyborów prezydenckich. czytaj więcej »

Konklawe

19 kwietnia 2005 o 17:50 z komina nad Kaplicą Sykstyńską zaczął wydobywać się biały dym. Wybrano papieża.czytaj więcej »

Pogrzeb Jana Pawła II

8 kwietnia 2005 roku pożegnaliśmy papieża Jana Pawła II. Tego dnia padł rekord oglądalności "Faktów".czytaj więcej »

Śmierć papieża

2 kwietnia 2005 roku o 21:37 zmarł papież Jan Paweł II. Wydarzenie to zmieniło ramówki wszystkich stacji telewizyjnych.czytaj więcej »

Dramat w Osetii

3 września 2004 rosyjskie specsłużby rozpoczynają szturm na szkołę w Biesłanie, gdzie terroryści przetrzymują około 1000 zakładników.czytaj więcej »

Wybory do PE

13 czerwca 2004 odbyły się pierwsze w Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego. TVN24 zorganizowała wieczór wyborczy.czytaj więcej »

1 maja 2004

1 maja 2004 roku Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. "Fakty" i TVN24 przygotowały specjalne relacje.czytaj więcej »

Wieczór Wyborczy TVN

23 września 2001 roku po raz pierwszy w historii polskiej telewizji, stacja komercyjna zaproponowała swój Wieczór Wyborczy, który okazał się olbrzymim sukcesem.czytaj więcej »

Atak terrorystyczny na USA

11 września 2001 roku. Nowy Jork, Waszyngton i Pensylwania. Sceny, niczym z katastroficznego filmu albo czarnego snu.czytaj więcej »

Copyright ©  2001 - 2011 by www.tvnfakty.pl | Wszystkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności serwisu i polityka cookies
Design by: vandeurse.xin.pl
Created by: www.tomaszloska.pl

Zapisz się / Wypisz się