"Milionerzy" - poniedziałek-czwartek, godz. 20:55 w TVN

Który program stanowi większą konkurencję dla "Faktów" TVN?

  • "Wydarzenia" Polsatu
  • "Wiadomości" TVP
  • żaden z nich
Bioline - zatrzymaj czas - naturalnie
Manufaktura kosmetyków naturalnych.
DomArtStyl - Piękno Twojego Wnętrza
Producent mebli tapicerowanych
Automatyka do bram
Kompleksowa obsługa instalatorów
Szkolenia - alarmy Satel
Praktyczne warsztaty dla instalatorów!
mapapit.pl
- pomoże rozliczyć podatki za 2016 rok
Mareo
Zakupy i Zabawa
Hotel Ventus Natural & Medical SPA ****
na hasło TVNFAKTY 5% rabatu!
Park Hotel**** KUR & SPA W. Buczyński
Komfortowy Hotel zaprasza do Świeradowa Zdroju
Hotel Buczyński
Medical & SPA

Nowo otwarty 4-gwiazdkowy hotel w górach
Power Love
Intymne zakupy online

Ważne Relacje  »  Konklawe

19 kwietnia 2005 o 17:50 z komina nad Kaplicą Sykstyńską zaczął wydobywać się biały dym. Wybrano papieża.


18 kwietnia 2005, o 16:30 TVN24 rozpoczęła transmisję z Watykanu, gdzie obrady zapoczątkowało konklawe. Kardynałowie z całego świata przystąpili do składania przysięgi w Kaplicy Sykstyńskiej, aby później móc wybierać następcę Jana Pawła II. Specjalny program prowadził Piotr Marciniak, który rozmawiał z zaproszonymi do studia księżmi, a także z korespondentem TVN24 w Rzymie - Jackiem Pałasińskim. W tym dniu wyjątkowo "Fakty" o 16:45 nadawane były wyłącznie na antenie TVN, natomiast na TVN24 transmitowano obraz z Watykanu. O konklawe dyskutowano także w wieczornym magazynie "24 godziny" prowadzonym przez Bogdana Rymanowskiego.

Dzień później, 19 kwietnia 2005, TVN24 od samego rana informowała o przebiegu konklawe. O godzinie 17:50, gdy Łukasz Grass prowadził magazyn "24 godziny" z komina nad Kaplicą Sykstyńską zaczął wydobywać się dym. Początkowo trudno było określić, jaki ma on kolor. W porannych relacjach TVN24 Maciej Mazur ironizował, że watykańscy chemicy powinny się jeszcze podszkolić, bo za każdym razem dym ten ma kolor szary. Tak też było i tym razem. Depesze agencyjne były różne. AP na początku twierdziła, że jest to czarny dym. AFP, że biały, podobnie PAP, Reuters przez kilkanaście minut był niezdecydowany. Podobnie prezenterzy telewizyjni prowadzący specjalne wydania programów. Włoscy reporterzy na Placu Św. Piotr przekrzykiwali się nazwajem: "Bianco!", "Nero!", Dopiero po kilkunastu minutach dym wydobywający się z komina był już wyraźnie biały. Kilka minut po 18:00 Łukasz Grass połączył się z reporterem TVN24 w Rzymie - Jackiem Pałasińskim. Ludzie zebrani na Placu Św. Piotra oczekiwali bicia dzwonów w bazylice. Po kilkunastu minutach je usłyszeli.

O godzinie 18:30 rozpoczęło się specjalne wydanie "Faktów", które prowadziła Justyna Pochanke. Program rozpoczął się od relacji Katarzyny Kolendy-Zaleskiej, która była w Rzymie. Gościem "Faktów" był dyrektor Radia Plus. Kilkanaście minut przed godziną 19:00 świat zobaczył nowego papieża, którym okazał się być kardynał Joseph Ratzinger. Przyjął imię Bendykt XVI. "Po wielkim papieżu Janie Pawle II panowie kardynałowie wybrali mnie - prostego, skromnego pracownika winnicy Pana. Pociesza mnie fakt, że Pan potrafi posługiwać się i działać za pomocą niedoskonałych narzędzi i przede wszystkim zawierzam się waszym modlitwom." - powiedział do wiernych nowy papież. W "Faktach" łączono się także z Jackiem Pałasińskim oraz z Maciejem Worochem, który był już od kilku dni w Niemczech. Parę dni wcześniej rozmawiał tam z bratem kardynała Ratzingera, a dzisiaj na żywo nadawał relację dla "Faktów". Poza Worochem w Niemczech była także krakowska reporterka TVN24 - Brygida Grysiak.

O 21:00 rozpoczęło się specjalnie wydanie magazynu "24 godziny". Specjalne, bo trwało aż dwie godziny i w całości poświęcone było nowemu papieżowi. Z zaproszonymi gośćmi Piotr Marciniak rozmawiał na temat nowego pontyfikatu i poglądów Ratzingera. W programie łączono się także z Magdaleną Sakowską która była przed ambasadą Niemiec w Polsce), Brygidą Grysiak (informującą o reakcji Niemców na wybór nowego papieża), Arkadiuszem Wierzukiem (obserwującym reakcje Warszawiaków), Piotrem Świerczkiem (który był w Krakowie) i Maciejem Mazurem (Rzym).

W porannym paśmie również wiele czasu poświęcono nowemu papieżowi.

Podsumowanie z uwzględnieniem innych stacji telewizyjnych:

Można powiedzieć, że TVN w pewnym sensie przewidziała, kto zostanie nowym papieżem. 19 kwietnia kilkanaście minut przed godziną 19:00 świat poznał nowego papieża. Specjalne wydanie "Faktów" prowadziła wówczas Justyna Pochanke. Już kilkanaście minut po tym historycznym wydarzeniu w "Faktach" na żywo oglądaliśmy relację Macieja Worocha, który był w Monachium, czyli w mieście, z którym związany był kardynał Ratzinger. Woroch kilka dni wcześniej rozmawiał z bratem kardynała Ratzingera. Natomiast w Berlinie była reporterka TVN24 - Brygida Grysiak, która nadawała relację w wieczornym wydaniu magazynu "24 godziny", a w "Poranku" przeprowadziła przegląd niemieckiej prasy.

Podczas gdy w TVN widzieliśmy na żywo relację Macieja Worocha z Monachium, publiczna TVP łączyła się telefonicznie ze swoim korespondentem w Berlinie, zamiast zdjęć pokazując planszę z nazwiskiem dziennikarza i rysunkiem telefonu.

TVP nie poradziła sobie z relacjami z Watykanu. Informacje podawała z opóźnieniem w stosunku do pozostałych liczących się stacji telewizyjnych. Nieudolnie naśladowała pomysły konkurencji. Czasami kompromitowała się zaprzeczając informacjom CNN. Nie była przygotowana na wybór Ratzingera. Wszystkie błędy i wpadki TVP uważnie wyłapali widzowie, którzy na forach internetowych domagali się dymisji szefostwa programów informacyjnych. Gazety spekulowały, że odejdzie Dorota Warakomska - współodpowiedzialna za te błędy. Wszystko jednak wskazuje na to, iż w TVP nic się nie zmieni i - tak jak przez ostatnie lata - widzowie chcący się czegoś dowiedzieć wybiorą TVN.

W górę
Piotr Kraśko

Jak myślę o swoim drugim domu poza domem, to bez wątpienia jest nim...

17.08.2016
Czytaj całość
Katarzyna Werner

Słaby ze mnie celebryta [...] Jestem człowiekiem z lasu....

01.03.2014
Czytaj całość
Katarzyna Zdanowicz

Wyznaję zasadę, że rozwijać można się wtedy, kiedy pracuje się ...

20.07.2013
Czytaj całość
Igor Sokołowski

Myślałem o tym, aby wrócić do radia, ponieważ moją pierwszą dzi...

03.02.2013
Czytaj całość

Rok wyborczy

W 2015 roku odbywały się wybory prezydenckie, wybory parlamentarne oraz ogólnokrajowe referendum.czytaj więcej »

Euro 2012

W 2012 roku odbywały się mistrzostwa Europy organizowane przez Polskę i Ukrainę.czytaj więcej »

Wybory 2010

20 czerwca 2010 roku odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich, a dwa tygodnie później - 4 lipca - druga. czytaj więcej »

Pogrzeb pary prezydenckiej

18 kwietnia 2010 roku w Krakowie odbyły się uroczystości pogrzebowe pary prezydenckiej. Lech i Maria Kaczyńscy spoczęli na Wawelu.czytaj więcej »

Katastrofa smoleńska

10 kwietnia 2010 roku o 8:41 w pobliżu lotniska w Smoleńsku rozbił się samolot prezydencki. Zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński.czytaj więcej »

Mniej istotne relacje

Tragedia w Katowicach, pielgrzymka papieża, wybory samorządowe 2006, tragedia w kopalni Halemba, wypadek pod Grenoble, wybory w Ameryce, konklawe, referendum w Warszawie, zamachy terrorystyczne we Francji.czytaj więcej »

Wybory 2005

Jesienią 2005 roku odbyły się wybory parlamentarne oraz dwie tury wyborów prezydenckich. czytaj więcej »

Konklawe

19 kwietnia 2005 o 17:50 z komina nad Kaplicą Sykstyńską zaczął wydobywać się biały dym. Wybrano papieża.czytaj więcej »

Pogrzeb Jana Pawła II

8 kwietnia 2005 roku pożegnaliśmy papieża Jana Pawła II. Tego dnia padł rekord oglądalności "Faktów".czytaj więcej »

Śmierć papieża

2 kwietnia 2005 roku o 21:37 zmarł papież Jan Paweł II. Wydarzenie to zmieniło ramówki wszystkich stacji telewizyjnych.czytaj więcej »

Dramat w Osetii

3 września 2004 rosyjskie specsłużby rozpoczynają szturm na szkołę w Biesłanie, gdzie terroryści przetrzymują około 1000 zakładników.czytaj więcej »

Wybory do PE

13 czerwca 2004 odbyły się pierwsze w Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego. TVN24 zorganizowała wieczór wyborczy.czytaj więcej »

1 maja 2004

1 maja 2004 roku Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. "Fakty" i TVN24 przygotowały specjalne relacje.czytaj więcej »

Wieczór Wyborczy TVN

23 września 2001 roku po raz pierwszy w historii polskiej telewizji, stacja komercyjna zaproponowała swój Wieczór Wyborczy, który okazał się olbrzymim sukcesem.czytaj więcej »

Atak terrorystyczny na USA

11 września 2001 roku. Nowy Jork, Waszyngton i Pensylwania. Sceny, niczym z katastroficznego filmu albo czarnego snu.czytaj więcej »

Copyright ©  2001 - 2011 by www.tvnfakty.pl | Wszystkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności serwisu i polityka cookies
Design by: vandeurse.xin.pl
Created by: www.tomaszloska.pl

Zapisz się / Wypisz się