Miesięcznie odwiedza nas 200 000 użytkowników!
Baner - nagłówek
ODZIAŁY LOKALNE
Kraków
Łódź
Warszawa
Poznań
Toruń
Wrocław
Szczecin
Katowice
Gdańsk
Białystok
PARTNERZY
Polski producent mebli ze starego drewna
Meble wykonywane ręcznie
Park Hotel**** KUR & SPA W. Buczyński
Komfortowy Hotel zaprasza do Świeradowa Zdroju
Hotel Buczyński Medical & SPA
Nowo otwarty 4-gwiazdkowy hotel w górach
Piękno Twojego Wnętrza
Producent mebli tapicerowanych
Kompleksowa obsługa instalatorów
Praktyczne warsztaty dla instalatorów!
Sklep Montersi.pl
Pomoże rozliczyć podatki za 2016 rok
Zakupy i zabawa
SONDA
Jak Ci się podoba nowa wersja tvnfakty.pl?

Legalni bukmacherzy w polskim sporcie: wspierają czy przeszkadzają?

Na rynku zakładów bukmacherskich w naszym kraju pozostały tylko firmy posiadające licencje wydawane przez Ministerstwo Finansów (MF). Jak to się przekłada na polski sport? Czy bukmacherzy aktywnie wspierają kluby i organizacje?

Na początku warto zwrócić uwagę na to, iż zakłady bukmacherskie w Polsce nawet do tej pory są małym tematem tabu. Wielu osobom jednoznacznie kojarzą się z hazardem i niebezpieczeństwem. Zakłady wzajemne mogą być też formą dobrej zabawy. Najważniejsze to grać odpowiedzialnie, warto też zapoznać się z poradnikami, które traktują o tym jak uniknąć uzależnienia.

Ustawa hazardowa i jej plony

Jak wiadomo, na mocy nowej ustawy hazardowej, wszystkie firmy, które działały bez licencji MF zostały w Polsce zablokowane. Dlaczego tak się stało? Bukmacherzy bez polskich pozwoleń rozliczali się w rajach podatkowych takich jak Malta. Skarb Państwa był przez to narażony na straty.

Lista zablokowanych bukmacherów online jest długa. Należy dodać, iż niektóre firmy wobec wprowadzenia nowej ustawy same wycofały się z rynku, uprzedzając niechlubny wpis do Rejestru Domen Zakazanych.

Wprowadzenie nowego prawa doprowadziło do znacznego zmniejszenia rynku. Zamiast 15-25 bukmacherów – pozostało ich dokładnie siedmiu.

Infografika 1. Legalni bukmacherzy w Polsce. Źródło: zagranie.com.

Przy czym największym stażem może się pochwalić Totolotek, Fortuna (dawny profesjonał), STS (Start-Typ-Sport) i Milenium. Pozostałych trzech bukmacherów to pochodna zmian. ForBET, LV Bet i E-Toto pozyskali licencje w krótkim czasie, otrzymywali je dokładnie w 2016 roku.

Nowelizacja się opłaciła?

Polski rynek jest teraz bardzo ciasny. Jak ustaliliśmy wyżej, rywalizuje ze sobą tylko siedem firm. Ścisła konkurencja wymusza szereg działań promocyjnych, takich jak sponsorowanie klubów, promocje dla graczy czy po prostu wspieranie polskiego sportu.

Zaskoczenie od forBET

Młoda firma na rynku bukmacherskim została sponsorem głównym Śląska Wrocław na sezon 2017/18 i 2018/19. Wrocławianie to zasłużony klub piłkarski, który ma ogromne doświadczenie w grze w Ekstraklasie. Kilkukrotnie występował również w europejskich pucharach. Logo forBET będzie widniało na koszulkach meczowych. Młody bukmacher i jeden z czołowych klubów w Polsce? To niespodziewane połączenie.

LV Bet przetarł szlak

Ten bukmacher już w marcu bieżącego roku mocno wszedł w piłkarski rynek w Polsce. LV Bet został sponsorem głównym Wisły Kraków. Biała Gwiazda to jeden z najbardziej utytułowanych klubów w Polsce - Wiślacy są 13-krotnymi Mistrzami Polski. Ponadto, przynieśli kibicom wiele emocji na arenie europejskiej. Logo legalnego bukmachera można zobaczyć na koszulkach meczowych drużyny z Krakowa.

Fortuna, STS i Totolotek – znane i doświadczone marki

Trio legalnych bukmacherów będących na polskim rynku od dawna. Od dawna angażują się też we wspieraniu sportu. Fortuna jest sponsorem głównym Legii Warszawa, STS Jagielloni Białystok, a Totolotek został ostatnio oficjalnym partnerem Pucharu Polski w piłce nożnej.

Na koniec należy zastanowić się jak bukmacherzy, którzy opuścili nasz rynek angażowali się we wspieraniu sportu w Polsce? Niestety próżno szukać takich przykładów ponieważ firmy nie były nawet zarejestrowane w kraju. Pozostaje obserwować rynek legalnych bukmacherów i liczyć na kolejne umowy sponsorskie, które będą pomagać polskim klubom, organizacjom i wydarzeniom sportowym.

 

Wiktor Wojtkowski

Autor: Wiktor Wojtkowski

Pomysłodawca i współzałożyciel portalu sportowego Zagranie.com. Pasjonat piłki nożnej i obserwator rynku zakładów bukmacherskich w Polsce. Pragmatyk.

Łukasz Ropczyński
Hotel Buczyński Medical & SPA
Park Hotel KUR & SPA
NASZE WYWIADY
FAKTY TVN