"Milionerzy" - poniedziałek-czwartek, godz. 20:55 w TVN

Który program stanowi większą konkurencję dla "Faktów" TVN?

  • "Wydarzenia" Polsatu
  • "Wiadomości" TVP
  • żaden z nich
Bioline - zatrzymaj czas - naturalnie
Manufaktura kosmetyków naturalnych.
DomArtStyl - Piękno Twojego Wnętrza
Producent mebli tapicerowanych
Automatyka do bram
Kompleksowa obsługa instalatorów
Szkolenia - alarmy Satel
Praktyczne warsztaty dla instalatorów!
mapapit.pl
- pomoże rozliczyć podatki za 2016 rok
Mareo
Zakupy i Zabawa
Hotel Ventus Natural & Medical SPA ****
na hasło TVNFAKTY 5% rabatu!
Park Hotel**** KUR & SPA W. Buczyński
Komfortowy Hotel zaprasza do Świeradowa Zdroju
Hotel Buczyński
Medical & SPA

Nowo otwarty 4-gwiazdkowy hotel w górach
Power Love
Intymne zakupy online

"Ludzie Wolności" - ostatnie dni głosowania

Już tylko tydzień został, aby głosować na swoich faworytów w plebiscycie telewizji TVN i Gazety Wyborczej - „Ludzie Wolności”. Głosować można do 31 maja. Laureaci zostaną ogłoszeni podczas uroczystej Gali, która odbędzie się 1 czerwca - transmisję z tego wydarzenia obejrzeć będzie można w telewizji TVN o godzinie 20.00.

Plebiscyt „Ludzie Wolności” ma wyłonić tych, którzy są dla Polaków symbolem niepodległości, rozwoju, demokracji. Wybór należy do  Czytelników i Widzów. Kapituła wyłoniła z nadesłanych propozycji po pięciu finalistów w każdej kategorii. W trakcie Gali ogłoszeni zostaną zwycięzcy Plebiscytu. Na uroczystości wystąpią m.in. Kayah, Kasia Nosowska , Leszek Możdżer , Wojciech Waglewski, Mela Koteluk, Skubas, Dawid Podsiadło, Marcin Wyrostek i Edyta Górniak.

Honorowy patronat nad plebiscytem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Głosować można wysyłając  SMS - a na numer 7122 (koszt 1,23 zł z VAT). Numer przy nazwisku to numer przypisany do danego kandydata.

 

NAUKA

 

01. Henryk Skarżyński

światowej sławy otochirurg i specjalista z otorynolaryngologii, audiologii i foniatrii – stworzył, niemal od zera w Kajetanach pod Warszawą Światowe Centrum Słuchu. W tym ośrodku wykonuje się obecnie najwięcej zabiegów poprawiających słuch na świecie.

02. Space is More oraz Husar Robot Księżycowy

Space is more -  Studenci z Politechniki Wrocławskiej, którzy dostali się do finału prestiżowego konkursu organizowanego przez NASA. Zadaniem studentów było zaprojektowanie misji dwuosobowej załogi, która wykona lot wokół Marsa bez lądowania, a następnie powróci na Ziemię.

oraz

Husar Robot Księżycowy - zespół studentów Politechniki Warszawskiej, który zbudował robota Husar i jako jedyny zespół z Europy w 2013 roku wziął udział w konkursie NASA na Florydzie. Zdobył tam nagrodę „za wytrwałość” (kurier zgubił paczkę z kluczowymi częściami, ale Polacy przez noc odtworzyli robota).

03. Maria Janion

historyczka literatury, przez kilkadziesiąt lat profesor Instytutu Badań Literackich PAN, wykładowczyni Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie prowadziła legendarne seminarium "Transgresje"; najwybitniejsza polska znawczyni literatury romantycznej, współzałożycielka Towarzystwa Kursów Naukowych. Pomnikowa postać polskiej humanistyki. Uważna obserwatorka życia publicznego, skrzętnie wytykająca Polakom osuwanie się w szkodliwe mity, martyrologię i zabobony na własny temat.

04. Adam Maciejewski

transplantolog z Instytutu Onkologii w Gliwicach, szef zespołu, który przeprowadził pierwszy w kraju przeszczep twarzy. Operacja ta została uznana za najlepszy na świecie zabieg rekonstrukcyjny przeprowadzony w 2013 r.

05. Włodzimierz Strupiński

dr inż. Włodzimierz Strupiński, pracownik Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME), opracował nowatorską, przemysłową technologię produkcji grafenu najwyższej jakości. Tym samym ITME znalazł się na elitarnej liście 13 najważniejszych ośrodków zajmujących się grafenem na świecie, obok laboratoriów IBM, MIT, Samsunga, Uniwersytetu Manchesteru.

 

KULTURA

 

06. Rafał Blechacz

pianista, zdobywca wielu nagród i wyróżnień na ogólnopolskich konkursach pianistycznych. W 2006 r. otrzymał Paszport "Polityki".

Występował w największych salach koncertowych całego świata. W 2006 r. podpisał wyłączny, 5-letni kontrakt z wytwórnią Deutsche Grammophon na 3 produkcje nagraniowe. Jest drugim w historii - po Krystianie Zimmermanie - Polakiem, związanym z tą ekskluzywną firmą fonograficzną.

07. Leszek Możdżer

wszechstronny pianista i kompozytor. Będąc członkiem zespołu „Miłość” współtworzył najciekawszy nurt jazzowy ostatnich lat – yass. Nagrywa z największymi gwiazdami jazzu.

08. Janusz Głowacki

polski prozaik, dramaturg, scenarzysta, felietonista. Jego twórczość była tłumaczona na wiele języków (angielski, chiński, czeski, estoński, francuski, hiszpański, koreański, niemiecki, rosyjski, serbski, słowacki, węgierski). Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Autor książek: „Antygona w Nowym Jorku”, „Czwarta siostra”, „Z głowy”, „Jak być kochanym”, „Good night, Dżerzi”, „Przyszłem czyli jak pisałem scenariusz o Lechu Wałęsie dla Andrzeja Wajdy”.

09. Krystyna Janda

aktorka-ikona, a w III RP także założycielka i szefowa najpopularniejszego prywatnego polskiego teatru, na którego scenie doskonale wyważa sztukę wysoką i popularną.

W wolnej Polsce pokazała, jak można wykorzystać wolność dla tworzenia kultury i - nie oglądając się na przeszkody - dać coś ważnego wszystkim, właśnie w dziedzinie kultury. Wyjście jej teatru na ulice Warszawy to pomysł, który przybliża kulturę wszystkim i udowadnia, że mamy zakorzenioną potrzebę uczestniczenia w kulturze.

10. Agnieszka Holland

reżyserka i scenarzystka, która w latach 70. współtworzyła nurt kina moralnego niepokoju, od lat 80. tworzy ważne filmy na Zachodzie, a w ostatniej dekadzie walnie przyczyniła się do odnowy serialu jako ambitnego gatunku telewizyjnego w Ameryce i Europie. Przyczyniła się do promowania polskiej kultury za granicą, a także do zwiększenia świadomości historycznej Polaków, za sprawą wyreżyserowanych przez siebie filmów.

 

BIZNES

 

11. Wiesław Rozłucki

ekonomista, współzałożyciel Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie i jej pierwszy prezes (1991–2006). W latach 1990-91 był doradcą ministra finansów, a następnie dyrektorem departamentu w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych. Od 1994 do 2006 r. pełnił funkcję członka i przewodniczącego Rady Nadzorczej Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. Od 2011 r. jest przewodniczącym Kapituły Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP. W 2007 został laureatem nagrody Galeria Chwały Polskiej Ekonomii, wyróżnienia przyznawanego przez jury wytypowane przez "Manager Magazin", PKPP Lewiatan, SGH i Akademię Leona Koźmińskiego.

12. Jan Kulczyk

przedsiębiorca, właściciel firmy Kulczyk Holding, oraz międzynarodowej grupy inwestycyjnej. Najbardziej aktywny na arenie międzynarodowej polski biznesmen. Działa w Europie, Afryce, Ameryce Południowej. W Afryce jego wizytówką jest notowany na giełdzie w Londynie Ophir Energy, który specjalizuje się w poszukiwaniach węglowodorów na dnie morza. Najbogatszy Polak w rankingu "Wprost" od 2000 roku, z przerwą na 2007 rok, gdy spadł na 11 pozycję, aby już po roku powrócić na pozycję lidera.

13. Solange i Krzysztof Olszewscy

założyciele Solaris Bus&Coach, liczącego się w Europie producenta m.in autobusów i tramwajów. Są symbolem polskiego sukcesu w motoryzacji i współpracy gospodarczej. Prowadzą działalność społeczną oraz charytatywną. Od uruchomienia produkcji w 1996 r. z fabryki w Bolechowie pod Poznaniem wyjechało blisko 10 tys. pojazdów, które trafiły do 26 krajów. W 1999 r. pojawił się na rynku niskopodłogowy autobus miejski Solaris. Przychody ze sprzedaży Solaris Bus & Coach w 2011 r. wyniosły w 2011 r. 1,5 mld zł, zysk netto – 69 mln złotych.

Krzysztof Olszewski (rocznik 1951) jest absolwentem Politechniki Warszawskiej, kierunku budowa maszyn. Działalność gospodarczą zaczął w 1976 r., w 1981 r. stan wojenny zastał go w Berlinie Zachodnim, gdzie mieszkał z rodziną przez kolejnych 14 lat. Pracował w berlińskiej fabryce Neoplana. W 1994 r. powrócił do Polski.

Solange Olszewska ukończyła studia w Akademii Medycznej w Warszawie, w latach 1986–1994 pracowała naukowo na berlińskim Freie Universität. Obecnie jest prezesem spółki.

14. Tomasz Zaboklicki

prezes i współudziałowiec PESA Bydgoszcz S.A.  Z firmą związany jest od początku swojego życia zawodowego. Startował z pozycji szeregowego pracownika i awansował do funkcji dyrektora generalnego. W 2001 r., kiedy zakłady stanęły na skraju bankructwa, Zaboklicki wraz z kolegami z zarządu, założył spółkę menedżerską, która odkupiła udziały w firmie za kredyt wzięty pod zastaw ich prywatnych majątków. W tym też roku firma zmieniła nazwę oraz zaczęła budować pozycję rynkową, opierając się na produkcji, a nie jak do tej pory – remontach taboru kolejowego. PESA wygrała wiele przetargów na jego dostawę. Tramwaje i pociągi z Bydgoszczy jeżdżą po torach PKP i wielu polskich miast, a także na Białorusi, Litwie, Ukrainie, Węgrzech, w Czechach, Kazachstanie, Niemczech, Rumunii i we Włoszech. Zaboklicki jest laureatem konkursu Przedsiębiorca Roku 2012 organizowanego przez firmę Ernst&Young oraz Laureatem Nagrody Kisiela 2012.

15. Irena Eris

współwłaścicielka (wraz z mężem Henrykiem Orfingerem) przedsiębiorstwa Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris Sp. z o.o, w którym jest dyrektorem ds. badań i rozwoju oraz sieci Hoteli SPA Dr Irena Eris. Od początku działalności firmy zajmuje się kreacją nowych produktów i zarządza procesem ich powstawania. Laureatka wielu prestiżowych nagród m.in. Dama biznesu dziesięciolecia (Business Centre Club, 1999), Biznesmen roku 1999 ( tytuł nadany przez studentów SGH, 2000), Nagroda Kisiela za stworzenie wielkiego, średniego przedsiębiorstwa (tygodnik Wprost, 2000), Perły Biznesu 2003 za stworzenie najcenniejszej polskiej marki z nazwiska (miesięcznik Businessman, 2003). W 2004 r. zajęła wysoką, 20. pozycję na liście najbardziej wpływowych kobiet w dziejach Polski.

 

SPORT

 

16. Adam Małysz

skoczek narciarski z Wisły. Cztery razy stawał na olimpijskim podium, cztery razy zdobywał tytuł indywidualnego mistrza świata, również czterokrotnie sięgnął po Puchar Świata (w tym trzy razy z rzędu). Wielokrotny laureat Turnieju Czterech Skoczni.  Dwadzieścia razy zdobywał tytuł zimowego - i osiemnaście razy letniego Mistrza Polski w skokach narciarskich. Polaków oglądających jego dokonania faktycznie połączyła Solidarność w dopingu dla Niego. Ludzie zbliżyli się do siebie. A dzięki jego sukcesom rozbudowana została baza i zaplecze dla skoków narciarskich w Polsce. Dzięki Niemu też, mamy teraz Kamila Stocha.

17. Justyna Kowalczyk

biegaczka narciarska. Mistrzyni olimpijska w biegu na 10 km stylem klasycznym z Soczi, wice mistrzyni olimpijska i zdobywczyni brązowego medalu na igrzyskach w Vancouver. Posiadaczka kilku tytułów mistrzyni świata oraz dwóch Kryształowych Kul. Startując już kilkanaście lat zdobyła wiele medali na Mistrzostwach Świata i Olimpiadach co przyczyniło się do rozsławienia Polski na Świecie. Wykazała w ostatnich latach niezwykłego harta ducha w sporcie, który uwielbia i kocha. Tym samym dostarczyła wiele emocji i radości wszystkim kibicom.

18. Agnieszka Radwańska

tenisistka, finalistka wielkoszlemowego Wimbledonu 2012 w singlu, wiceliderka i najwyżej notowana zawodniczka reprezentująca Polskę w historii rankingu WTA Tour (obecnie 3. miejsce).  Zwyciężczyni trzynastu turniejów WTA w grze pojedynczej i dwóch w grze podwójnej. Triumfatorka dwóch juniorskich turniejów wielkoszlemowych Wimbledon 2005 i French Open 2006. Reprezentantka kraju w Pucharze Federacji oraz na Igrzyskach Olimpijskich 2008 w Pekinie i Igrzyskach Olimpijskich 2012 w Londynie, na których była chorążym. Jest drugą Polką w historii (po Jadwidze Jędrzejowskiej w 1937), która dotarła do finału turnieju wielkoszlemowego w singlu (Wimbledon 2012) oraz do półfinału turnieju wielkoszlemowego w deblu (Australian Open 2010 oraz US Open 2011). Jest także drugą osobą z Polski w erze open (po Wojciechu Fibaku w 1977), która osiągnęła pierwszą dziesiątkę rankingu.

19. Robert Korzeniowski

lekkoatleta, chodziarz, wielokrotny mistrz olimpijski i świata. Jest pierwszym człowiekiem w historii chodu światowego, który zdobył medale na trzech igrzyskach z rzędu, a także pierwszym, który wygrał rywalizację na 20 i 50 km podczas jednych igrzysk. Czterokrotny mistrz olimpijski (1996; 2000 - dwukrotnie; 2004). Trzykrotnie zdobył też mistrzostwo świata w chodzie na 50 kilometrów (1997, 2001 i 2003), wielokrotnie był mistrzem i rekordzistą Polski w tej dyscyplinie. Dwukrotnie sięgał także po mistrzostwo Europy (1998, 2002). Mistrzowski wynik z Paryża grudnia 2006 rekordem świata.

Za wybitne osiągnięcia sportowe został odznaczony przez prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego kolejno Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 1996 roku, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski w  i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski w 2004 oraz złotym medalem francuskiego ministerstwa Jeunesse et Sport.

20. Renata Mauer-Różańska

specjalistka w strzelaniu z karabinu pneumatycznego i karabinu kulowego z trzech postaw. Dzięki zwycięstwu w Sydney została najbardziej utytułowanym polskim strzelcem w historii. Na koncie oprócz dwóch złotych i jednego brązowego medalu olimpijskiego ma też między innymi dwa srebrne i jeden brązowy medal mistrzostw świata.

 

SPOŁECZEŃSTWO

 

21. siostra Małgorzata Chmielewska

siostra zakonna, przełożona wspólnoty Chleb Życia. Ukończyła Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, przed wstąpieniem do wspólnoty pracowała jako katechetka z dziećmi niewidomymi oraz organizowała pomoc dla pensjonariuszek warszawskiego więzienia przy ul. Rakowieckiej. Zajmuje się pomocą tym, którzy żyją na marginesie społeczeństwa: prowadzi kilka noclegowni, domów dla bezdomnych, chorych oraz dla samotnych matek, utworzyła stypendium naukowe dla dzieci z rodzin o złej sytuacji materialnej. Jest pomysłodawczynią manufaktur zatrudniających osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. Założyła fundację Domy Wspólnoty »Chleb Życia«, która pomaga ludziom zagrożonym wykluczeniem.

22. Janina Ochojska

działaczka humanitarna, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej, astronom. Od końca lat 70. związana z opozycją demokratyczną.

Jest osobą niepełnosprawną od wczesnego dzieciństwa (choroba Heinego-Medina). W 1984 r. wyjechała do Francji na operację. Tam zetknęła się z ideą pomocy humanitarnej. Jako wolontariuszka działała dla fundacji EquiLibre, wyszukując kontakty i koordynując pomoc dla Polski. W 1989 r. była jednym z twórców polskiego oddziału Fundacji EquiLibre. W 1992 r. zorganizowała konwój polskiej pomocy dla byłej Jugosławii. W 1994 r. założyła Polską Akcję Humanitarną, w której objęła funkcję prezesa.

23. Jerzy Owsiak

dziennikarz radiowy i telewizyjny, showman, działacz charytatywny. Założyciel i prezes zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, główny pomysłodawca i realizator corocznego Finału WOŚP, twórca jednej z największych cyklicznych imprez muzycznych - Przystanku Woodstock. Jest także witrażystą i byłym psychoterapeutą. W 1992 r. Owsiak zaprosił lekarzy do swojego programu „Brum” w III programie PR i przypominał słuchaczom w każdej jego edycji o wpłacaniu pieniędzy na podane konto. Akcja była kontynuowana również w czasie festiwalu w Jarocinie w tym samym roku. Pozytywny odzew społeczny i wartość zgromadzonych środków zdecydowały o nadaniu tym działaniom formy prawnej. W marcu 1993 r. z inicjatywy Jerzego Owsiaka i Waltera Chełstowskiego powstała WOŚP, której I Finał odbył się 3 stycznia 1993 r. Od tego czasu Finał WOŚP odbywa się co roku, a Jerzy Owsiak pełni rolę głównego organizatora i konferansjera programu telewizyjnego pod tym samym tytułem, nadawanego w TVP2.

24. Ewa Błaszczyk

aktorka teatralna i filmowa, piosenkarka i pieśniarka. W 2002 r. razem z księdzem Wojciechem Drozdowiczem, twórcą "Ziarna" w TVP, założyła fundację "Akogo?", działającą na rzecz dzieci wymagających rehabilitacji po ciężkich urazach neurologicznych oraz ich rodzin. Jej celem było wybudowanie Kliniki Neurorehabilitacyjnej "Budzik" przy Centrum Zdrowia Dziecka. Oficjalne otwarcie kliniki miało miejsce 7 grudnia 2012 r. Jest to pierwsza w Polsce klinika dla dzieci po ciężkich urazach mózgu. Znajdująca się na skraju lasu w Międzylesiu klinika "Budzik" ma okrągły kształt, który ma kojarzyć się ze stokrotką rysowaną przez Ewę Błaszczyk w swoim podpisie. Klinika "Budzik" połączona jest łącznikiem z sąsiadującym Centrum Zdrowia Dziecka.

25. Jan Ołdakowski

dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.  Jest współautorem koncepcji i programu działalności tego muzeum. Jest członkiem nadzwyczajnym Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Rady Kuratorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Związany ze środowiskiem krakowskiego Ośrodka Myśli Politycznej (należy do Klubu Przyjaciół i Sponsorów OMP). W 2010 r.  odebrał honorowe członkostwo Związku Powstańców Warszawskich oraz dyplom Benemerenti (dobrze zasłużonym), przyznawany przez Ordynariat Polowy Wojska Polskiego.

 

Partnerami akcji są PZU, Totalizator Sportowy i Bank Zachodni WBK.

W górę
Piotr Kraśko

Jak myślę o swoim drugim domu poza domem, to bez wątpienia jest nim...

17.08.2016
Czytaj całość
Katarzyna Werner

Słaby ze mnie celebryta [...] Jestem człowiekiem z lasu....

01.03.2014
Czytaj całość
Katarzyna Zdanowicz

Wyznaję zasadę, że rozwijać można się wtedy, kiedy pracuje się ...

20.07.2013
Czytaj całość
Igor Sokołowski

Myślałem o tym, aby wrócić do radia, ponieważ moją pierwszą dzi...

03.02.2013
Czytaj całość

Rok wyborczy

W 2015 roku odbywały się wybory prezydenckie, wybory parlamentarne oraz ogólnokrajowe referendum.czytaj więcej »

Euro 2012

W 2012 roku odbywały się mistrzostwa Europy organizowane przez Polskę i Ukrainę.czytaj więcej »

Wybory 2010

20 czerwca 2010 roku odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich, a dwa tygodnie później - 4 lipca - druga. czytaj więcej »

Pogrzeb pary prezydenckiej

18 kwietnia 2010 roku w Krakowie odbyły się uroczystości pogrzebowe pary prezydenckiej. Lech i Maria Kaczyńscy spoczęli na Wawelu.czytaj więcej »

Katastrofa smoleńska

10 kwietnia 2010 roku o 8:41 w pobliżu lotniska w Smoleńsku rozbił się samolot prezydencki. Zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński.czytaj więcej »

Mniej istotne relacje

Tragedia w Katowicach, pielgrzymka papieża, wybory samorządowe 2006, tragedia w kopalni Halemba, wypadek pod Grenoble, wybory w Ameryce, konklawe, referendum w Warszawie, zamachy terrorystyczne we Francji.czytaj więcej »

Wybory 2005

Jesienią 2005 roku odbyły się wybory parlamentarne oraz dwie tury wyborów prezydenckich. czytaj więcej »

Konklawe

19 kwietnia 2005 o 17:50 z komina nad Kaplicą Sykstyńską zaczął wydobywać się biały dym. Wybrano papieża.czytaj więcej »

Pogrzeb Jana Pawła II

8 kwietnia 2005 roku pożegnaliśmy papieża Jana Pawła II. Tego dnia padł rekord oglądalności "Faktów".czytaj więcej »

Śmierć papieża

2 kwietnia 2005 roku o 21:37 zmarł papież Jan Paweł II. Wydarzenie to zmieniło ramówki wszystkich stacji telewizyjnych.czytaj więcej »

Dramat w Osetii

3 września 2004 rosyjskie specsłużby rozpoczynają szturm na szkołę w Biesłanie, gdzie terroryści przetrzymują około 1000 zakładników.czytaj więcej »

Wybory do PE

13 czerwca 2004 odbyły się pierwsze w Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego. TVN24 zorganizowała wieczór wyborczy.czytaj więcej »

1 maja 2004

1 maja 2004 roku Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. "Fakty" i TVN24 przygotowały specjalne relacje.czytaj więcej »

Wieczór Wyborczy TVN

23 września 2001 roku po raz pierwszy w historii polskiej telewizji, stacja komercyjna zaproponowała swój Wieczór Wyborczy, który okazał się olbrzymim sukcesem.czytaj więcej »

Atak terrorystyczny na USA

11 września 2001 roku. Nowy Jork, Waszyngton i Pensylwania. Sceny, niczym z katastroficznego filmu albo czarnego snu.czytaj więcej »

Copyright ©  2001 - 2011 by www.tvnfakty.pl | Wszystkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności serwisu i polityka cookies
Design by: vandeurse.xin.pl
Created by: www.tomaszloska.pl

Zapisz się / Wypisz się