"Milionerzy" - poniedziałek-czwartek, godz. 20:55 w TVN

Który program stanowi większą konkurencję dla "Faktów" TVN?

  • "Wydarzenia" Polsatu
  • "Wiadomości" TVP
  • żaden z nich
Bioline - zatrzymaj czas - naturalnie
Manufaktura kosmetyków naturalnych.
DomArtStyl - Piękno Twojego Wnętrza
Producent mebli tapicerowanych
Automatyka do bram
Kompleksowa obsługa instalatorów
Szkolenia - alarmy Satel
Praktyczne warsztaty dla instalatorów!
mapapit.pl
- pomoże rozliczyć podatki za 2016 rok
Mareo
Zakupy i Zabawa
Hotel Ventus Natural & Medical SPA ****
na hasło TVNFAKTY 5% rabatu!
Park Hotel**** KUR & SPA W. Buczyński
Komfortowy Hotel zaprasza do Świeradowa Zdroju
Hotel Buczyński
Medical & SPA

Nowo otwarty 4-gwiazdkowy hotel w górach
Power Love
Intymne zakupy online

"Uwaga" ujawnia kolejną aferę

Zwierzęta hodowlane w Polsce faszerowane są nielegalnymi lekami. Spożywanie mięsa pochodzącego od takich zwierząt może powodować uodparnianie się ludzi na antybiotyki i sprzyjać nowotworom. Reporterka „Uwagi!” przez pół roku pracowała nad sprawą. Rezultaty dziennikarskiego śledztwa będzie można zobaczyć 19, 20 i 24 czerwca o godzinie 19.50 w TVN.

fot. TVN

Z materiałów i śledztwa „Uwagi” wynika, iż niektórzy hodowcy zwierząt w Polsce oraz pewna grupa lekarzy weterynarii to quasi mafijny system, w którym hodowcy wspólnie z wybranymi przez siebie lekarzami weterynarii faszerują zwierzęta nielegalnymi antybiotykami. Kupowane na czarnym rynku środki, sprowadzane między innymi z Chin, wielokrotnie nie widnieją w żadnej ewidencji leków. Często zwierzętom hodowlanym podawany jest również metronidazol, preparat o udowodnionym działaniu rakotwórczym.

Lekami szpikowane są wszystkie zwierzęta hodowlane – od drobiu po trzodę chlewną. „Cel jest jasny: zwierzę musi osiągnąć maksymalne rozmiary, w jak najkrótszym czasie. Skala zjawiska przerosła moje najśmielsze oczekiwania - mówi Edyta Krześniak, reporterka „Uwagi!”.

W teorii terapię antybiotykami może prowadzić tylko i wyłącznie lekarz weterynarii. Po akcesie do Unii Europejskiej zaczął obowiązywać w Polsce zakaz stosowania antybiotyków, jako stymulatorów wzrostu. Gwarancją przestrzegania prawa mają być regularne kontrole ferm i hodowli przeprowadzane przez lekarzy weterynarii. Wszystkie zwierzęta posiadają karty leczenia. Specjaliści przekonują, że system jest szczelny. – Nie ma takiej możliwości, by hodowca kupił sobie antybiotyki w sklepie i w sposób dowolny podawał zwierzętom – przekonuje prof. Andrzej Rutkowski z wydziału hodowli zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Nagrania wykonane ukrytą kamerą dowodzą jednak, że jest inaczej.

Jeden z hodowców odwiedzonych przez Edytę Krześniak opowiedział jak samodzielnie miesza kupowane leki i uzyskaną w ten sposób mieszankę podaje zwierzętom. – Staram się nie przedobrzyć, żeby nie walić tego na próżno – uściśla w materiale hodowca. I zachwala, że jego kurczaki są smaczniejsze i „zdrowsze”, niż u konkurencji.

Jednym z efektów stosowania antybiotyków u zdrowych zwierząt jest to, że osoby spożywające ich mięso same uodporniają się na te leki. Na zakazie podawania zwierzętom antybiotyków jako stymulatorów wzrostu, zarabiają nie tylko sprzedawcy leków. W przestępczy proceder zamieszani są też najprawdopodobniej lekarze weterynarii.

Cykl reportaży o czarnym rynku antybiotyków już od środy, 19 czerwca o 19:50.

Środa, 19 czerwca, godzina 19.50 - emisja części 1 w Uwaga! TVN, emisja części 2 w „Uwaga po Uwadze” w TTV o 20.05.

Czwartek, 20 czerwca 19.50 emisja części 2 w Uwadze! w TVN.

Poniedziałek, 24 czerwca  19.50 emisja części 3 w Uwadze! w TVN.

W górę
Piotr Kraśko

Jak myślę o swoim drugim domu poza domem, to bez wątpienia jest nim...

17.08.2016
Czytaj całość
Katarzyna Werner

Słaby ze mnie celebryta [...] Jestem człowiekiem z lasu....

01.03.2014
Czytaj całość
Katarzyna Zdanowicz

Wyznaję zasadę, że rozwijać można się wtedy, kiedy pracuje się ...

20.07.2013
Czytaj całość
Igor Sokołowski

Myślałem o tym, aby wrócić do radia, ponieważ moją pierwszą dzi...

03.02.2013
Czytaj całość

Rok wyborczy

W 2015 roku odbywały się wybory prezydenckie, wybory parlamentarne oraz ogólnokrajowe referendum.czytaj więcej »

Euro 2012

W 2012 roku odbywały się mistrzostwa Europy organizowane przez Polskę i Ukrainę.czytaj więcej »

Wybory 2010

20 czerwca 2010 roku odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich, a dwa tygodnie później - 4 lipca - druga. czytaj więcej »

Pogrzeb pary prezydenckiej

18 kwietnia 2010 roku w Krakowie odbyły się uroczystości pogrzebowe pary prezydenckiej. Lech i Maria Kaczyńscy spoczęli na Wawelu.czytaj więcej »

Katastrofa smoleńska

10 kwietnia 2010 roku o 8:41 w pobliżu lotniska w Smoleńsku rozbił się samolot prezydencki. Zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński.czytaj więcej »

Mniej istotne relacje

Tragedia w Katowicach, pielgrzymka papieża, wybory samorządowe 2006, tragedia w kopalni Halemba, wypadek pod Grenoble, wybory w Ameryce, konklawe, referendum w Warszawie, zamachy terrorystyczne we Francji.czytaj więcej »

Wybory 2005

Jesienią 2005 roku odbyły się wybory parlamentarne oraz dwie tury wyborów prezydenckich. czytaj więcej »

Konklawe

19 kwietnia 2005 o 17:50 z komina nad Kaplicą Sykstyńską zaczął wydobywać się biały dym. Wybrano papieża.czytaj więcej »

Pogrzeb Jana Pawła II

8 kwietnia 2005 roku pożegnaliśmy papieża Jana Pawła II. Tego dnia padł rekord oglądalności "Faktów".czytaj więcej »

Śmierć papieża

2 kwietnia 2005 roku o 21:37 zmarł papież Jan Paweł II. Wydarzenie to zmieniło ramówki wszystkich stacji telewizyjnych.czytaj więcej »

Dramat w Osetii

3 września 2004 rosyjskie specsłużby rozpoczynają szturm na szkołę w Biesłanie, gdzie terroryści przetrzymują około 1000 zakładników.czytaj więcej »

Wybory do PE

13 czerwca 2004 odbyły się pierwsze w Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego. TVN24 zorganizowała wieczór wyborczy.czytaj więcej »

1 maja 2004

1 maja 2004 roku Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. "Fakty" i TVN24 przygotowały specjalne relacje.czytaj więcej »

Wieczór Wyborczy TVN

23 września 2001 roku po raz pierwszy w historii polskiej telewizji, stacja komercyjna zaproponowała swój Wieczór Wyborczy, który okazał się olbrzymim sukcesem.czytaj więcej »

Atak terrorystyczny na USA

11 września 2001 roku. Nowy Jork, Waszyngton i Pensylwania. Sceny, niczym z katastroficznego filmu albo czarnego snu.czytaj więcej »

Copyright ©  2001 - 2011 by www.tvnfakty.pl | Wszystkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności serwisu i polityka cookies
Design by: vandeurse.xin.pl
Created by: www.tomaszloska.pl

Zapisz się / Wypisz się