Baner - nagłówek
ODZIAŁY LOKALNE
Kraków
Łódź
Warszawa
Poznań
Toruń
Wrocław
Szczecin
Katowice
Gdańsk
Białystok
PARTNERZY
Polski producent mebli ze starego drewna
Meble wykonywane ręcznie
Park Hotel**** KUR & SPA W. Buczyński
Komfortowy Hotel zaprasza do Świeradowa Zdroju
Hotel Buczyński Medical & SPA
Nowo otwarty 4-gwiazdkowy hotel w górach
Piękno Twojego Wnętrza
Producent mebli tapicerowanych
Kompleksowa obsługa instalatorów
Praktyczne warsztaty dla instalatorów!
Sklep Montersi.pl
Zakupy i zabawa
SONDA
Jak Ci się podoba nowa wersja tvnfakty.pl?

Wieczór Wyborczy 2001

23 września 2001 roku po raz pierwszy w historii polskiej telewizji, stacja komercyjna zaproponowała swój Wieczór Wyborczy, który okazał się olbrzymim sukcesem.

23 września 2001 roku po raz pierwszy w historii polskiej telewizji, stacja komercyjna zaproponowała swój Wieczór Wyborczy, który okazał się olbrzymim sukcesem. Wieczór Wyborczy tvn prowadzili: Tomasz Lis i Monika Olejnik. Punktualnie o godzinie 20:00 stacja podała pierwsze sondażowe wyniki, które - jak się później okazało - były bliższe prawdzie niż wyniki prezentowane przez TVP. 

    

Zaraz po podaniu wstępnych wyników Tomasz Lis ze studia TVN24 zaczął łączyć się z reporterami, którzy byli w poszczególnych sztabach: Tomasz Sekielski (SLD-UP), Mikołaj Kunica (PO), Mirosław Roglaski (PSL), Jan Błaszkowski (Samoobrona), Arkadiusz Gdula (PiS), Marcin Pawłowski (AWSP), Andrzej Morozowski (UW), Grzegorz Kajdanowicz (LPR). Na gorąco ze sztabów wyborczych wstępne wyniki komentowali najważniejsi politycy. 

    

    

W studiu TVN24 Monika Olejnik rozmawiała z gośćmi którzy na gorąco komentowali nadchodzące wyniki sondaży. Jako pierwsi wyniki wyborów w TVN omawiali: Janina Paradowska (z "Polityki"), Tomasz Wróblewski (redaktor naczelny tygodnika "Newsweek"), socjolog Radosław Markowski i Janusz Majcherek ("Rzeczpospolita"). Wśród gości Moniki Olejnik (w dalszej cześci programu) byli też: Lech Kaczyńki, Marek Belka, Józef Oleksy, Aleksander Smolar, Jerzy Szmajdziński i Roman Giertych, Andrzej Olechowski i Jerzy Buzek. 

    

   

Do późnej nocy widzowie TVN oglądać mogli wypowiedzi liderów poszczególnych partii politycznych. Tomasz Lis wielokrotnie łączył się z reporterami, którzy na bieżąco relacjonowali to, co działo się w sztabach wyborczych. 

    

    

Po godzinie 23:00 sztab wyborczy AWS był już opustoszały. Wielcy przegrani rozeszli się do domów, o czym informował widzów Marcin Pawłowski. Chwilę później transmitowano przemówienie prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. 

    

Prezydent Kwaśniewski na antenie TVN pojawił się po raz kolejny, podczas rozmowy z Tomaszem Lisem, podczas której komentował wstępne wyniki wyborów. 

    

TVN po raz pierwszy w historii polskiej telewizji zaprezentował też wyniki dla konkretnych posłów z wybranych okręgów. Dowiedzieć się mogliśmy, czy najbardziej znani politycy dostaną się do Sejmu. Wstępne wyniki poszczególnych partii przeliczane były też na miejsca w Sejmie i Senacie, a wszystko to było przedstawiane na specjalnie przygotowanych na tę okazję grafikach, jakimi nie mogła poszczycić się TVP. 

    

    

    

    

Podsumowanie z uwzględnieniem innych stacji telewizyjnych: 

Bez wątpienia Wieczór Wyborczy TVN okazał się olbrzymim sukcesem. O godzinie 20:00 w zasięgu nadawania TVN oglądalność Wieczoru Wyborczego TVN i TVP była niemalże wyrównana. Oznacza to, że udało się przełamać monopol telewizji publicznej i przyzwyczajenia telewidzów.

Adrian Jabłoński
Hotele i SPA na wakacje
Park Hotel KUR & SPA
NASZE WYWIADY
FAKTY TVN