"Milionerzy" - poniedziałek-czwartek, godz. 20:55 w TVN

Który program stanowi większą konkurencję dla "Faktów" TVN?

  • "Wydarzenia" Polsatu
  • "Wiadomości" TVP
  • żaden z nich
Bioline - zatrzymaj czas - naturalnie
Manufaktura kosmetyków naturalnych.
DomArtStyl - Piękno Twojego Wnętrza
Producent mebli tapicerowanych
Automatyka do bram
Kompleksowa obsługa instalatorów
Szkolenia - alarmy Satel
Praktyczne warsztaty dla instalatorów!
mapapit.pl
- pomoże rozliczyć podatki za 2016 rok
Mareo
Zakupy i Zabawa
Hotel Ventus Natural & Medical SPA ****
na hasło TVNFAKTY 5% rabatu!
Park Hotel**** KUR & SPA W. Buczyński
Komfortowy Hotel zaprasza do Świeradowa Zdroju
Hotel Buczyński
Medical & SPA

Nowo otwarty 4-gwiazdkowy hotel w górach
Power Love
Intymne zakupy online

Ważne Relacje  »  Wybory 2005

Jesienią 2005 roku odbyły się wybory parlamentarne oraz dwie tury wyborów prezydenckich.


Rok 2005 to za sprawą wyborów parlamentarnych oraz dwóch tur wyborów prezydenckich okres gorączkowej kampanii wyborczej. Z tej okazji telewizja TVN24 przygotowała szereg programów i debat przedwyborczych oraz trzy wieczory wyborcze, organizowane wspólnie z TVN i "Rzeczpospolitą". Uruchomiono również specjalny wyborczy portal internetowy.

Od 29 sierpnia codziennie po 20:00 emitowany był program publicystyczny "Wybory 2005". Każdy z odcinków poruszał odrębny, konkretny temat. Gospodarze: Grzegorz Miecugow, Katarzyna Kolenda-Zaleska, Andrzej Morozowski, Tomasz Sekielski, Justyna Pochanke, Piotr Marciniak, Anita Werner i Roman Młodkowski, gościli w studiu m.in. osoby ubiegające się o mandat posła, senatora, czy o fotel prezydenta. Pytania do gości zadawać mogli również, za pomocą specjalnej linii SMS, widzowie. Ponadto co piątek w ramach programu emitowano cykl: "Kampania kontrolowana", w którym TVN24 razem z socjologami i publicystami sprawdzała i komentowała jak politycy dotychczas wywiązywali się ze składanych szumnie obietnic przedwyborczych. Później wprowadzono również poranne wydania programu, emitowane o godzinie 9:00.

W trakcie rozmów z gośćmi nie obyło się bez nieoczekiwanych zwrotów akcji. Podczas wieczornego wydania programu, prowadzonego przez Andrzeja Morozowskiego, kandydaci na prezydenta: Stanisław Tymiński, Adam Słomka oraz Jan Pyszko zakończyli przed czasem rozmowę i wyszli ze studia. Zarzucili Andrzejowi Morozowskiemu brak obiektywizmu.

Wśród przedwyborczych przedsięwzięć TVN24 były również zakrojone na szerszą skalę debaty. Pierwsza z nich, zorganizowana pod hasłem: "Między III a IV RP", została nadana 22 sierpnia. Wśród gości byli: Roman Giertych (LPR), Ludwik Dorn (PiS), Jan Rokita (PO), Tadeusz Mazowiecki (PD), Jarosław Kalinowski (PSL), Marek Borowski (SDPL) i Krzysztof Janik (SLD). Poprowadzili ją Grzegorz Miecugow i Andrzej Stankiewicz. Kolejną debatę, tym razem dotyczącą kwestii ekonomicznych wyemitowano 5 września. Szef redakcji biznesowej TVN24, Roman Młodkowski i dziennikarz "Rzeczpospolitej", Krzysztof Bień rozmawiali z: Wojciechem Olejniczakiem (SLD), Markiem Borowskim (SDPL), Jerzym Hausnerem (PD), Januszem Piechocińskim (PSL), Janem Rokitą (PO), Kazimierzem Marcinkiewiczem (PiS) i Romanem Giertychem (LPR). Ostatnia debata dotyczyła natomiast sytuacji międzynarodowej. Zorganizowano ją 12 września, a poprowadzili ją ponownie Grzegorz Miecugow razem z Andrzejem Stankiewiczem. Do studia zaproszono: Macieja Giertycha (LPR), Jacka Saryusz-Wolskiego (PO), Kazimierza Ujazdowskiego (PiS), Tadeusza Mazowieckiego (PD), Jarosława Kalinowskiego (PSL), Marka Borowskiego (SDPL) oraz Wojciecha Olejniczaka (SLD).

Bieżące informacje wyborcze przekazywano również w "Faktach" TVN oraz w programach informacyjnych TVN24.

25 września, w dniu wyborów do Parlamentu, TVN i TVN24 o 19:50 rozpoczęły emisję wieczoru wyborczego. Poprowadzili go: Bogdan Rymanowski i Justyna Pochanke. O 20:00 przedstawiono wstępne wyniki wyborów, za które odpowiadała firma badawcza GFK Polonia. Chwilę później pokazano jak na wyborczy rezultat zareagowano w poszczególnych ugrupowaniach. W sztabie triumfującego PiSu był Tomasz Sekielski, który rozmawiał m.in. z prezesem Jarosławem Kaczyńskim. Przegraną Platformy Obywatelskiej obserwował Grzegorz Kajdanowicz, z przedstawicielami SLD rozmawiała Katarzyna Kolenda-Zaleska, natomiast relacje z siedziby Samoobrony nadawał Paweł Płuska. O reakcjach Ligi Polskich Rodzin mówił Maciej Mazur, a w siedzibie PSL był Rafał Poniatowski.

Członkowie poszczególnych partii byli gośćmi wieczoru wyborczego już po godzinie 21:00. Rozmawiała z nimi Justyna Pochanke i Andrzej Stankiewicz z "Rzeczpospolitej". W Pałacu Prezydenckim o opinię Aleksandra Kwaśniewskiego pytał Andrzej Morozowski. W trakcie programu przedstawiono również wyniki przeprowadzony wcześniej sondaż prezydencki. Na ten temat J. Pochanke i A. Stankiewicz rozmawiali z Lechem Kaczyńskim i Donaldem Tuskiem. Wyemitowano też wyborcze wydanie "Szkła kontaktowego". Grzegorz Miecugow gościł w studiu Macieja Rybińskiego z "Rzeczpospolitej" i znanego rysownika, Henryka Sawkę. Anita Werner dyskutowała zaś z ludźmi świata biznesu i z dziennikarzami.

2 tygodnie później, 9 października ponownie przygotowano wieczór wyborczy, a dotyczył on pierwszej, nierozstrzygniętej tury wyborów prezydenckich. Emisja, tak jak poprzednio rozpoczęła się punktualnie o 19:50 i także tym razem program poprowadzili Justyna Pochanke i Bogdan Rymanowski. Wybory wygrał Donald Tusk z Platformy Obywatelskiej, u którego był Grzegorz Kajdanowicz, natomiast drugie miejsce zajął Lech Kaczyński, którego reakcję obserwował Tomasz Sekielski. Paweł Płuska rozmawiał z kolei z dalekim od triumfu Andrzejem Lepperem, a w sztabie Marka Borowskiego był Dariusz Prosiecki. W siedzibie Jarosława Kalinowskiego gościł natomiast Rafał Poniatowski.

Tuż po pierwszych reakcjach kandydatów, przeprowadzono debatę Donalda Tuska z Lechem Kaczyńskim. Na antenie TVN pierwszą część programu zakończono o 20:45, a jego kontynuacja nastąpiła w TVN24. Andrzej Morozowski ponownie poprosił o komentarz prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Justyna Pochanke i Bogdan Rymanowski przeprowadzili także szereg rozmów z przedstawicielami poszczególnych ugrupowań. Ich gośćmi byli m.in.: Andrzej Lepper, Marek Borowski, Jan Rokita, Kazimierz Marcinkiewicz, Roman Giertych i Wojciech Olejniczak. Razem z socjologiem, prof. Ireneuszem Krzemińskim rezultat wyborów omawiał Andrzej Stankiewicz z "Rzeczpospolitej".

Trzeci i ostatni z wieczorów wyborczych odbył się 23 października. Tym razem program rozpoczął się o godzinie 20:15, ponieważ z powodu drobnego incydentu wydłużono do 20:25 ciszę wyborczą. Mimo to widzowie, oglądający TVN lub TVN24 wcześniej poznali efekty wyborów, gdyż jeden z pracowników technicznych o 20:22 uruchomił przypadkowo pasek u dołu ekranu, na którym zaprezentowano wyniki drugiej tury. W tej sytuacji nieco śmieszne było gorączkowe odliczanie prowadzących i stwarzanie pozorów niepewności, ponieważ wszyscy widzowie dobrze znali już ostateczny rezultat.

Tuż po przedstawieniu wyników pokazano wystąpienia zwycięzcy - Lecha Kaczyńskiego oraz wielkiego przegranego - Donalda Tuska. W sztabie kandydata Prawa i Sprawiedliwości był Tomasz Sekielski, natomiast z siedziby jego konkurenta relacjonował Grzegorz Kajdanowicz. Także tym razem Andrzej Morozowski spytał o zdanie Aleksandra Kwaśniewskiego. Po rozmowie tej, zakończono emisję programu na antenie TVN, ale kontynuacja nastąpiła w TVN24.

Dokładnej analizy wyników dokonywali Anita Werner i Andrzej Stankiewicz, którzy byli z kamerami w siedzibie GFK Polonia. Po 21:00 widzowie obejrzeć mogli cykl debat. Gośćmi Justyny Pochanke byli m.in. publicyści, socjologowie oraz politycy. Nadano także konferencję Państwowego Sztabu Wyborczego, a o 23:30 w TVN wyniki przypominał Bogdan Rymanowski.

Ostatni z "Wieczorów Wyborczych", nadanych przez TVN oglądało 3,5 mln widzów, przy udziale 19,9 proc. - wynika z danych AGB Nielsen Media Research. Jest to najlepszy wynik spośród wszystkich programów wyborczych, emitowanych w 2005 roku przez TVN. Poprzednie zgromadziły przed odbiornikami 1,7 i 2,7 mln widzów.

Podsumowanie z uwzględnieniem innych stacji telewizyjnych:

Organizatorzy zorganizowanych z wielkim rozmachem wieczorów wyborczych TVN, TVN24 i "Rzeczpospolitej" znowu udowodnili wyższość w tego typu przedsięwzięciach nad Telewizją Polską. Telewidzowie nie tylko przez cały wieczór, ale i w nocy mogli obserwować reakcje polityków i komentatorów oraz poznać dokładne dane wyborów. Nawet wpadka, do jakiej doszło podczas ostatniego wieczoru, nie była w stanie zmienić tego stanu rzeczy. Choć Państwowa Komisja Wyborcza nie zdecydowała się zająć tą sprawą, to wnioski wobec pracownika, odpowiedzialnego za przedwczesne uruchomienie scrolla wyciągnęły władze TVN.

W górę
Piotr Kraśko

Jak myślę o swoim drugim domu poza domem, to bez wątpienia jest nim...

17.08.2016
Czytaj całość
Katarzyna Werner

Słaby ze mnie celebryta [...] Jestem człowiekiem z lasu....

01.03.2014
Czytaj całość
Katarzyna Zdanowicz

Wyznaję zasadę, że rozwijać można się wtedy, kiedy pracuje się ...

20.07.2013
Czytaj całość
Igor Sokołowski

Myślałem o tym, aby wrócić do radia, ponieważ moją pierwszą dzi...

03.02.2013
Czytaj całość

Rok wyborczy

W 2015 roku odbywały się wybory prezydenckie, wybory parlamentarne oraz ogólnokrajowe referendum.czytaj więcej »

Euro 2012

W 2012 roku odbywały się mistrzostwa Europy organizowane przez Polskę i Ukrainę.czytaj więcej »

Wybory 2010

20 czerwca 2010 roku odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich, a dwa tygodnie później - 4 lipca - druga. czytaj więcej »

Pogrzeb pary prezydenckiej

18 kwietnia 2010 roku w Krakowie odbyły się uroczystości pogrzebowe pary prezydenckiej. Lech i Maria Kaczyńscy spoczęli na Wawelu.czytaj więcej »

Katastrofa smoleńska

10 kwietnia 2010 roku o 8:41 w pobliżu lotniska w Smoleńsku rozbił się samolot prezydencki. Zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński.czytaj więcej »

Mniej istotne relacje

Tragedia w Katowicach, pielgrzymka papieża, wybory samorządowe 2006, tragedia w kopalni Halemba, wypadek pod Grenoble, wybory w Ameryce, konklawe, referendum w Warszawie, zamachy terrorystyczne we Francji.czytaj więcej »

Wybory 2005

Jesienią 2005 roku odbyły się wybory parlamentarne oraz dwie tury wyborów prezydenckich. czytaj więcej »

Konklawe

19 kwietnia 2005 o 17:50 z komina nad Kaplicą Sykstyńską zaczął wydobywać się biały dym. Wybrano papieża.czytaj więcej »

Pogrzeb Jana Pawła II

8 kwietnia 2005 roku pożegnaliśmy papieża Jana Pawła II. Tego dnia padł rekord oglądalności "Faktów".czytaj więcej »

Śmierć papieża

2 kwietnia 2005 roku o 21:37 zmarł papież Jan Paweł II. Wydarzenie to zmieniło ramówki wszystkich stacji telewizyjnych.czytaj więcej »

Dramat w Osetii

3 września 2004 rosyjskie specsłużby rozpoczynają szturm na szkołę w Biesłanie, gdzie terroryści przetrzymują około 1000 zakładników.czytaj więcej »

Wybory do PE

13 czerwca 2004 odbyły się pierwsze w Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego. TVN24 zorganizowała wieczór wyborczy.czytaj więcej »

1 maja 2004

1 maja 2004 roku Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. "Fakty" i TVN24 przygotowały specjalne relacje.czytaj więcej »

Wieczór Wyborczy TVN

23 września 2001 roku po raz pierwszy w historii polskiej telewizji, stacja komercyjna zaproponowała swój Wieczór Wyborczy, który okazał się olbrzymim sukcesem.czytaj więcej »

Atak terrorystyczny na USA

11 września 2001 roku. Nowy Jork, Waszyngton i Pensylwania. Sceny, niczym z katastroficznego filmu albo czarnego snu.czytaj więcej »

Copyright ©  2001 - 2011 by www.tvnfakty.pl | Wszystkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności serwisu i polityka cookies
Design by: vandeurse.xin.pl
Created by: www.tomaszloska.pl

Zapisz się / Wypisz się