"Milionerzy" - poniedziałek-czwartek, godz. 20:55 w TVN

Który program stanowi większą konkurencję dla "Faktów" TVN?

  • "Wydarzenia" Polsatu
  • "Wiadomości" TVP
  • żaden z nich
Bioline - zatrzymaj czas - naturalnie
Manufaktura kosmetyków naturalnych.
DomArtStyl - Piękno Twojego Wnętrza
Producent mebli tapicerowanych
Automatyka do bram
Kompleksowa obsługa instalatorów
Szkolenia - alarmy Satel
Praktyczne warsztaty dla instalatorów!
mapapit.pl
- pomoże rozliczyć podatki za 2016 rok
Mareo
Zakupy i Zabawa
Hotel Ventus Natural & Medical SPA ****
na hasło TVNFAKTY 5% rabatu!
Park Hotel**** KUR & SPA W. Buczyński
Komfortowy Hotel zaprasza do Świeradowa Zdroju
Hotel Buczyński
Medical & SPA

Nowo otwarty 4-gwiazdkowy hotel w górach
Power Love
Intymne zakupy online

Ważne Relacje  »  Wybory 2010

20 czerwca 2010 roku odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich, a dwa tygodnie później - 4 lipca - druga.


Zaledwie dwa miesiące po tragedii w Smoleńsku, Polacy przystąpili do wyborów prezydenckich. Stacje TVN i TVN24 zorganizowały wieczór wyborczy - "Czas Decyzji" - którego gospodarzami byli Justyna Pochanke i Kamil Durczok. Rozmowy z politykami przeprowadzali Bogdan Rymanowski oraz Monika Olejnik. Analiz danych sondażowych dokonywał natomiast Jarosław Kuźniar.

Na okoliczność wieczoru wyborczego TVN przygotowała dwa studia. W pierwszym, które znajdowało się tam, gdzie normalnie realizowane są "Fakty po Faktach", przeprowadzane były rozmowy z gośćmi oraz łączenia ze sztabami. Drugie - wirtualne - wykorzystywane było do prezentowania sondaży i danych o frekwencji.

Wieczór wyborczy rozpoczął się punktualnie o 19:50. Kamil Durczok i Justyna Pochanke przywitali wtedy widzów zarówno TVN, jak i TVN24.

W sztabie Bronisława Komorowskiego była Katarzyna Kolenda-Zaleska. Ze sztabu jego głównego kontrkandydata, Jarosława Kaczyńskiego, relacje nadawał Jakub Sobieniowski. W sztabie Grzegorza Napieralskiego dyżurował Krzysztof Skórzyński, a Paweł Płuska był u Andrzeja Olechowskiego.

O 20:00 pokazano sondażowe wyniki wyborów. Pierwszą turę wygrał Bronisław Komorowski, ale nie zdobył na tyle dużo głosów, by przeprowadzenie drugiej tury było zbędne. Sondaż wyborczy, specjalnie dla TVN i TVN24, przygotowała telefonicznie pracownia MB SMG/KRC.

Jarosław Kuźniar przedstawiał w wirtualnym studiu szczegółowe wyniki wyborów oraz m.in. frekwencję, sondaże i dane statystyczne.

Specjalny program był emitowany na antenie TVN do godziny 21:00, natomiast w informacyjnej TVN24 trwał do późnych godzin wieczornych. Oprócz dokładnych wyników wyborów i danych statystycznych oraz relacji ze sztabów kandydatów, Bogdan Rymanowski rozmawiał z politykami, znanymi z programu "Kawa na ławę", a Monika Olejnik przeprowadziła wywiad z byłym prezydentem, Aleksandrem Kwaśniewskim. Po północy nadano specjalne wydanie magazynu "Polska i Świat", prowadzone przez Łukasza Grassa i Dagmarę Kaczmarek. Było ono szczgólnie gorące, bo z danych, napływających do Państwowej Komisji Wyborczej, wynikało wówczas, że Bronisław Komorowski nie dość, że nie wygrywa zdecydowanie z Jarosławem Kaczyńskim, to z nim... minimalnie przegrywa.

Wśród gości wieczoru wyborczego TVN i TVN24 byli m.in. Bronisław Komorowski, Grzegorz Napieralski, Włodzimierz Cimoszewicz, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Leszek Miller, Kazimierz Marcinkiewicz i Waldemar Pawlak. Monika Olejnik rozmawiala z Aleksandrem Kwaśniewskim.

Podsumowanie z uwzględnieniem innych stacji telewizyjnych:

Widzowie, którzy postanowili obejrzeć 20 czerwca wieczór wyborczy w TVN lub TVN24, dostali wszystko oprócz rzetelnych wyników. Rezultat wyborów, który usiłowała telefoniczne ustalić pracownia badań Millward Brown SMG/KRC, był zupełnie nietrafiony. Różnica między dwoma głównymi kandydatami była znacznie niższa, niż ta podawana w TVN.

Justyna Pochanke porównywała wieczór wyborczy do finału Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Dzień później mogłaby powiedzieć, że TVN odniósł w pierwszym meczu miażdżącą klęskę. Najbardziej zbliżone do rzeczywistych były wyniki podawane przez Telewizję Polską.

Tego samego nie można powiedzieć o wynikach pokazywanych w TVN i TVN24. Według MB SMG/KRC Bronisław Komorowski zdobył 45,7 proc. głosów, a Jarosław Kaczyński 33,2 proc.

Zdaniem TNS OBOP, który robił badania dla TVP, wynik kandydata Platformy Obywatelskiej to 40,7 proc., a rezultat kandydata PiSu to 35,8 proc.

Oficjalne wyniki przedstawiane przez Państwową Komisję Wyborczą nie pozostawiły złudzeń, że pracownia MB SMG/KRC mocno się pomyliła. Po zebraniu danych e wszystkich Obwodowych Komisji Wyborczych okazało się, że na Komorowskiego głosowało 41,25 proc. wyborców, a na Kaczyńskiego 36,21 proc. Różnica między dwoma głównymi kandydatami wynosi więc zaledwie 5 punktów procentowych, a nie jak informował TVN… aż 12,5.

- Myślę, że to kwestia kasy - zasugerował w Poranku TOK FM Krzysztof Ziemiec, dziennikarz Telewizji Polskiej. - Firmy wyłożyły za mało pieniędzy i zrobiły tylko badania telefoniczne zamiast exit polls - mówił Ziemiec. TVP jako jedyna zleciła badania wyborców pod lokalami wyborczymi. TVN, zamiast zainwestować w sondaże, postawił na efektowną scenografię i wirtualne wodotryski.

Pracownia SMG/KRC już w wyborach w 2007 i w 2009 roku korzystała z metody telefonicznej i wtedy wyniki były bliskie prawdzie. Tym razem się nie udało. - Ten błąd jest za duży. To nie jest wynik, który nas zadowala - przyznał dzień później w TVN24 Wojciech Hołdakowski z SMG/KRC.

Gorzej być nie może? Nieprawda. Jeszcze bardziej pomylił się instytut Homo Homini, który przygotowywał badania na zlecenie Polsat News. Według sondaży telefonicznych dla Polsatu, różnica między Komorowskim a Kaczyńskim wynosiła aż 13,4 punkta procentowego.

Na szczęście TVN wyciągnęła wniosek z porażki w pierwszej turze wyborów i w drugiej przeprowadzono sondaż exit poll na 60-tysięcznej próbie badanych, czyli dziesięciokrotnie wyższej niż podczas pierwszej tury. I, jak się okazało, sondaż z drugiej tury był bardzo bliski oficjalnym wynikom.

W górę
Piotr Kraśko

Jak myślę o swoim drugim domu poza domem, to bez wątpienia jest nim...

17.08.2016
Czytaj całość
Katarzyna Werner

Słaby ze mnie celebryta [...] Jestem człowiekiem z lasu....

01.03.2014
Czytaj całość
Katarzyna Zdanowicz

Wyznaję zasadę, że rozwijać można się wtedy, kiedy pracuje się ...

20.07.2013
Czytaj całość
Igor Sokołowski

Myślałem o tym, aby wrócić do radia, ponieważ moją pierwszą dzi...

03.02.2013
Czytaj całość

Rok wyborczy

W 2015 roku odbywały się wybory prezydenckie, wybory parlamentarne oraz ogólnokrajowe referendum.czytaj więcej »

Euro 2012

W 2012 roku odbywały się mistrzostwa Europy organizowane przez Polskę i Ukrainę.czytaj więcej »

Wybory 2010

20 czerwca 2010 roku odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich, a dwa tygodnie później - 4 lipca - druga. czytaj więcej »

Pogrzeb pary prezydenckiej

18 kwietnia 2010 roku w Krakowie odbyły się uroczystości pogrzebowe pary prezydenckiej. Lech i Maria Kaczyńscy spoczęli na Wawelu.czytaj więcej »

Katastrofa smoleńska

10 kwietnia 2010 roku o 8:41 w pobliżu lotniska w Smoleńsku rozbił się samolot prezydencki. Zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński.czytaj więcej »

Mniej istotne relacje

Tragedia w Katowicach, pielgrzymka papieża, wybory samorządowe 2006, tragedia w kopalni Halemba, wypadek pod Grenoble, wybory w Ameryce, konklawe, referendum w Warszawie, zamachy terrorystyczne we Francji.czytaj więcej »

Wybory 2005

Jesienią 2005 roku odbyły się wybory parlamentarne oraz dwie tury wyborów prezydenckich. czytaj więcej »

Konklawe

19 kwietnia 2005 o 17:50 z komina nad Kaplicą Sykstyńską zaczął wydobywać się biały dym. Wybrano papieża.czytaj więcej »

Pogrzeb Jana Pawła II

8 kwietnia 2005 roku pożegnaliśmy papieża Jana Pawła II. Tego dnia padł rekord oglądalności "Faktów".czytaj więcej »

Śmierć papieża

2 kwietnia 2005 roku o 21:37 zmarł papież Jan Paweł II. Wydarzenie to zmieniło ramówki wszystkich stacji telewizyjnych.czytaj więcej »

Dramat w Osetii

3 września 2004 rosyjskie specsłużby rozpoczynają szturm na szkołę w Biesłanie, gdzie terroryści przetrzymują około 1000 zakładników.czytaj więcej »

Wybory do PE

13 czerwca 2004 odbyły się pierwsze w Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego. TVN24 zorganizowała wieczór wyborczy.czytaj więcej »

1 maja 2004

1 maja 2004 roku Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. "Fakty" i TVN24 przygotowały specjalne relacje.czytaj więcej »

Wieczór Wyborczy TVN

23 września 2001 roku po raz pierwszy w historii polskiej telewizji, stacja komercyjna zaproponowała swój Wieczór Wyborczy, który okazał się olbrzymim sukcesem.czytaj więcej »

Atak terrorystyczny na USA

11 września 2001 roku. Nowy Jork, Waszyngton i Pensylwania. Sceny, niczym z katastroficznego filmu albo czarnego snu.czytaj więcej »

Copyright ©  2001 - 2011 by www.tvnfakty.pl | Wszystkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności serwisu i polityka cookies
Design by: vandeurse.xin.pl
Created by: www.tomaszloska.pl

Zapisz się / Wypisz się