COVID-19 - wolne głosy

Dyskusje o wszystkim, m.in. radiu, internecie i prasie.

Moderatorzy: Łukasz, matik

Maciek_POZ
Fanatyk :)
Fanatyk :)
Posty: 5402
Rejestracja: niedziela 27 gru 2015, 22:25
Lokalizacja: Kraina Kwitnącej Pyry :)

Re: COVID-19 - wolne głosy

Post autor: Maciek_POZ »

Meteor pisze:
piątek 01 maja 2020, 01:22
Te statystyki są zaniżone w każdym kraju z powodu dużego odsetka zakażonych bezobjawowych. O tym nawet władze mówią oficjalnie i stąd nakaz noszenia maseczek. O zbyt małej liczbie testów nie ma nawet co pisać, cytując klasyka to "oczywista oczywistość". Ja patrzę na odsetek wyników pozytywnych. W Polsce pozytywny jest mniej więcej co 20 test (niecałe 5%), a testuje się głównie osoby, które miały kontakt, są na kwarantannach itp. czyli z grup, w których prawdopodobieństwo znalezienia osoby zakażonej jest wyższe niż całej populacji. To pokazuje że na razie sytuacja jest opanowana. W USA swego czasu wynik pozytywny dawał 1 test na 4 wykonane, teraz spadł do ok. 1 na 5.
Co kilka dni analizuję sporo wykresów - często są to tzw. wykresy kumulacyjne, które pokazują przede wszystkim liczbę zakażonych i ich dzienny wzrost. Wiadomo, że najważniejsi są ci, którzy są aktywni - w przypadku Polski to 75% ogólnej liczby zakażonych, jak pisałem w jednym z poprzednich postów. Kolejną daną jest liczba testów, która w pewien sposób legitymizuje wspomniane wyniki.
Przyznaję, że nie wiem, czy sam nie roznoszę COVID-19, bo pracuje w branży newralgicznej, wczoraj miałem do czynienia z setkami ludzi. Matka, obarczona nadciśnieniem i cukrzycą cały czas boi się, że mogę ją zakazić i ma świadomość, że jeśli trafi Ją COVID-19 to umrze. W pracy mam przyłbicę, którą musiałem załatwić sobie sam. Myję ręce co najmniej kilkanaście razy dziennie, zwłaszcza przed każdym posiłkiem. Pracodawca zapewnia jedynie rękawiczki, co i tak zwłaszcza w pierwszym okresie pandemii było niezłym wyczynem.
Napiszę dalej to, co może być kontrowersyjne, ale noszenie maseczki jest fajne dla osób, które raz po raz wyjdą sobie do sklepu czy na jogging, a poza tym #zostajawdomu. Niestety ci, którzy muszą spędzać w nich osiem godzin pracy są narażone na spory ból w okolicach uszu, problemy mają zwłaszcza osoby z owalnymi, nie okrągłymi twarzami, którym maski po jakimś czasie się zsuwają. To nierówna walka, choć obarczona przepisami, nakazami i oczywiście bezpieczeństwem własnym. Na razie ludzie wytrzymują, choć widzę już frustrację, zwłaszcza wśród osób starszych, które przez swój wiek są często bardziej nieporadne, zarówno fizycznie jak i psychicznie.

Cały czas będę podkreślał, że najważniejsze oprócz WYGODNYCH środków ochrony osobistej dla obywateli, a zwłaszcza pracowników newralgicznych, ważny jest przede wszystkim dystans społeczny, który uniemożliwia grupowania się większej liczby osób na małej przestrzeni zamkniętej - to najważniejsza sprawa dla sektora usługowego, który jest największym w miksie gospodarczym wielu krajów rozwiniętych, w tym Polski.

Meteor pisze:
piątek 01 maja 2020, 01:22
Spływają coraz lepsze informacje nt. skuteczności Remdesiviru, więc może nie będzie aż tak źle. Z resztą problem rozwiąże dopiero szczepionka. Kilka jest już testowanych.
Remdesivir daje nadzieję, ale raczej jest to lek, który łagodzi objawy już zakażonych. Przypomina trochę leki na AIDS, czy Alzheimera - czyli spowolni, ale nie wyleczy. Prace nad szczepionką rzeczywiście trwają - robią to Chińczycy (choć dostępność informacyjna jest u nich jaka jest), także Niemcy (tu pracuje firma Dietmara Hopp'a właściciela niemieckiego klubu piłkarskiego Hoffenheim, byłego szefa koncernu SAP), oczywiście próbują też Amerykanie, a firma produkująca Remdesivir udostępniła próbki testowe także Polakom, poszły one dla kilku wybranych szpitali, wiem że na pewno były tam placówki w Warszawie, Poznaniu.
Wracając jednak to tych ostatnich musimy pamiętać, że sektor zdrowotny w USA jest prywatny, co z jednej strony daje korzyści - bo placówki mają rozbudowane działy badawczo-rozwojowe, zabiegają o nowy sprzęt i pacjenta, ale... leczyć mogą się tylko ci, których stać na prywatne ubezpieczenie. Reszta ląduje w białych trumnach w kolumnach w różnych miejscach amerykańskich miast. Czytaj: jeżeli USA wynajmą szczepionkę, to ją udostępnią, ale cena będzie słona. Kto będzie pierwszy, kto będzie skuteczny zdecyduje, czy będziemy mieli Pax-Americana, Pax-Dzonghuo, czy Russkij Mir (tego ostatniego boje się najbardziej!).

Sytuacja lokalna w Poznaniu i regionie

Pisałem kilka zdań wcześniej, że Wielospecjalistyczny Szpital im. Józefa Strusia w Poznaniu otrzymał próbne dawki Remdesiviru, poza tym należy do covidowej awangardy w kraju. Otrzymał m.in. nowoczesne urządzenie do wykonywania testów. Póki co hospitalizowanych jest 218 osób z których 191 jest zakażonych. W większość (148) i to osoby z DPS-ów z różnych regionów Wielkopolski. Obecnie używanych jest sześć z 88 dostępnych respiratorów, a COVID-19 potwierdzono u 59 mieszkańców miasta (24 ma już status ozdrowieńców) i 53 osób w powiecie (28 ozdrowiało). Z ciekawostek powiem Wam, że powiat poznański jest największym w Polsce pod względem liczby ludności w Polsce - 395 tys. mieszkańców w 17 gminach z tendecją wzrostową. Reasumując: 50 osób aktywnie zakażonych na ponad milionową aglomerację? To wynik co najmniej przyzwoity.
W województwie sytuacja jak wielokrotnie podkreślałem jest gorsza, ale tutaj mamy potężne czarne punkty, choćby Krotoszyn i jego powiat, czy Kalisz i jego powiat. Z tego powodu decyzją ministerstwa utworzono drugi szpital jednoimienny w miejscowości Wolica, który będzie miał docelowo za zadanie "zsysać" pacjentów z południowo-wschodniej Wielkopolski.
wykorzystano informacje z oficjalnej konferencji prasowej Prezydenta Miasta Poznania z dn. 29 kwietnia
Andrew Rayel & Alexandre Bergheau - We Are Not Afraid Of 138 #COVID19HomeParty
Nieoficjalny fanklub Agnieszki Cegielskiej - o pogodzie i nie tylko ;)
http://agnieszkacegielskanfc.wordpress.com ZAPRASZAM!

Maciek_POZ
Fanatyk :)
Fanatyk :)
Posty: 5402
Rejestracja: niedziela 27 gru 2015, 22:25
Lokalizacja: Kraina Kwitnącej Pyry :)

Re: COVID-19 - wolne głosy

Post autor: Maciek_POZ »

Sytuacja w Polsce (3/05/2020, 13:00)

Ministerstwo Zdrowia podało dziś informację, że przybyło 318 nowych zakażonych, łącznie od początku pandemii mamy 13 693 zakażonych, zmarło 678, wyzdrowiało 3 945 (to 33 miejsce na świecie). Kwarantanną objętych jest 92 612 osób. Wydarzyła się rzecz historyczna, bo pod względem regionów "liderem" zostało województwo śląskie (2576 przypadków zakażenia COVID-19, 127 ofiar śmiertelnych), wyprzedzając mazowieckie (2508/207), na "podium" jest jeszcze dolnośląskie (1645/52). Ponad 1000 zakażonych ma jeszcze Wielkopolska (1518/93) i Łódzkie (1049/34). Najlepsza sytuacja, zresztą od dłuższego już czasu panuje w województwach lubuskim (88/0) i warmińsko-mazurskim (148/1)
Jutro wchodzi kolejny etap łagodzenia restrykcji związany z otwarciem galerii handlowych w reżimie sanitarnym, uruchomieniem gabinetów rehabilitacji, otwarciem niektórych instytucji kultury: bibliotek, muzeów i galerii. Nadal pozostaną zamknięte kina, salony fryzjerskie i kosmetyczne, siłownie i kluby fitness, kawiarnie, restauracje (te ostatnie mogą sprzedawać dania jedynie na wynos). Udostępnione zostaną też obiekty sportowe zewnętrzne np. boiska, jednak nie może przebywać na nich więcej niż sześć osób.

Sytuacja na świecie (3/05/2020, 19:35)

Liczba potwierdzonych zakażonych na świecie wzrosła do 3 476 021, zmarłych do 245 531. Prym wciąż wiedzie USA z 1 143 433 zakażonymi i 67 155 zmarłymi. Światowa dziesiątka przedstawia się następująco:
2/ Hiszpania (liczba zmarłych przekroczyła tam 25 tysięcy)
3/ Włochy (210 717 / 28 284) - dziennie notują wzrost o około 2 tys. osób, czyli znacznie mniej niż w krytycznej dla nich końcówce marca
4/ Wielka Brytania (187 840 / 28 446) - zmarło tam już nieco więcej osób niż we Włoszech, a liczba zakażonych rośnie o ok. 5 tys. osób dziennie!
5/ Francja (168 518 / 24 763) - tam po gwałtownym skoku w połowie kwietnia sytuacja się ustabilizowała
6/ Niemcy (165 183 / 6 812) - tutaj dzienny wzrost zakażonych wynosi ok.1-1,5 tysiąca z tendencją spadkową
7/ Rosja (134 687 / 1 280) - dynamika wzrostu u naszych wschodnich sąsiadów przeraża, w ciągu ostatniej doby przybyło tam 10 tys. zakażonych!
8/ Turcja (126 045 / 3 397)
9/ Iran (97 424 / 6 203 )
10/ Brazylia (97 100 / 6 761)
Tak jak podejrzewałem z dziesiątki wypadły Chiny, stabilnie wygląda sytuacja w Szwecji (nadal 21. miejsce). Niesamowite rzeczy dzieją się w Austrii (29. miejsce), gdzie dobowe wzrosty zakażeń od dwóch tygodni nie przekraczają stu osób!
Andrew Rayel & Alexandre Bergheau - We Are Not Afraid Of 138 #COVID19HomeParty
Nieoficjalny fanklub Agnieszki Cegielskiej - o pogodzie i nie tylko ;)
http://agnieszkacegielskanfc.wordpress.com ZAPRASZAM!

Maciek_POZ
Fanatyk :)
Fanatyk :)
Posty: 5402
Rejestracja: niedziela 27 gru 2015, 22:25
Lokalizacja: Kraina Kwitnącej Pyry :)

Re: COVID-19 - wolne głosy

Post autor: Maciek_POZ »

Sytuacja w Polsce (8/05/2020 - dane popołudniowe)

Mamy łączną liczbę 15 366 zakażonych, 776 osób zmarło, 5 184 wyzdrowiało - mamy 33.miejsce na świecie, z dziennym wzrostem (liczonym od początku maja) na poziomie średnio 310 zakażonych. W ostatnich dniach dowiedzieliśmy się, jak trudna sytuacja jest na Górnym Śląsku, gdzie z łatwością zakażają się pracownicy tamtejszych kopalń. Są plany aby otwierać tam nowe laboratoria, robić więcej testów, choć wielu górników przechodzi COVID-19 niemal bezobjawowo! Nie zmienia to faktu, że to województwo już samodzielnie lideruje z liczbą 3242 zakażonych (to 1/5 wszystkich przypadków!). Tam jest też największa dynamika wzrostu. Na drugim miejscu mazowieckie z 2731 zakażonych, potem Dolny Śląsk (1870) i Wielkopolska (1655). Ponad tysiąc zakażonych ma też woj. łódzkie (1150) i od niedawna Małopolska (1033). W Lubuskim zaś permanentny spokój - dwa łóżka zajęte w jednoimiennym szpitalu w Gorzowie, jedynie 92 przypadki zakażenia! Następne jest nadal warmińsko-mazurskie ze 157 zakażeniami.

Sytuacja na świecie (9/05/2020, 11:35)

Globalna liczba zakażonych wynosi 3 954 246, zmarło 275 160 (to mniej więcej tyle co ludność Gdyni i Sopotu!). Jak prezentuje się czołowa dziesiątka?
1/ USA 1 283 929 zakażonych 77 180 ofiar
2/ Hiszpania 222 857, 26 299
3/ Włochy 217 185. 30 201 (liczba dobowych zakażeń przestała przekraczać tam 1,5 tys. i jest tendencja spadkowa!)
4/ Wielka Brytania 212 629, 31 316 (w sumie bez zmian, tam jest największa śmiertelność w Europie!)
5/ Rosja 198 676, 1 827 (cały czas wzrost po 10 tys. osób dziennie!)
6/ Francja 176 202, 26 233 (tam wirus przyhamował do poziomu około tysiąca osób dziennie)
7/ Niemcy 170 588, 7 510 (wyraźna tendencja spadkowa, również około tysiąc osób, pamiętajmy, że to jednak najludniejszy kraj Unii Europejskiej, zatem robi to wrażenie, podobnie jak stosunkowo niska śmiertelność, która jest efektem ich dobrej służby zdrowia)
8/ Brazylia 146 894, 10 017 (tak jak mówili o tym kraju, jako najbardziej rozwijającym się przed pandemią, tak jest też... w jej czasie - od maja osiągają niemal takie "wyniki" jak Rosja!)
9/ Turcja 135 569, 3 689 (tam najgorzej było w połowie kwietnia, codziennie przybywało 5 tysięcy zakażonych, jednak jest tendencja spadkowa - obecnie wynosi około 2 tysięcy)
10/ Iran 104 691, 6 541 (ostatni kraj z ponad 100 tys. zakażonych, od końca marca "zeszli" z ponad 3 tysięcy do około tysiąca zakażonych dziennie, ale z początkiem maja znów licznik zaczął rosnąć)
Jak wygląda sytuacja wybranych krajów na dalszych miejscach? Szwecja jest 24. (25 265, 3 175), od początku maja przybywa średnio ok. 500-600 nowych zakażonych. Nasz wschodni sąsiad, Białoruś jest na 27.miejscu (21 101, 121) ze średnim wzrostem w okolicy tysiąca osób. Austria wciąż jest fenomenem - spadli na miejsce 31. (15 833, 615) i w zasadzie dziennie zaraża się ledwie około 50 osób! Bezpośrednio za Polską jest Rumunia (14 811, 926), której krzywa przypomina nieco naszą. Na 40. miejscu jest Dania (10 416, 522), która ma bardzo niskie wzrosty zakażeń, wynoszące około 120 osób dziennie. Pozazdrościć możemy naszym południowym sąsiadom, Czechom, którzy z 46. wynikiem na świecie (8 078, 273) mają podobne statystyki jak Austriacy!
Andrew Rayel & Alexandre Bergheau - We Are Not Afraid Of 138 #COVID19HomeParty
Nieoficjalny fanklub Agnieszki Cegielskiej - o pogodzie i nie tylko ;)
http://agnieszkacegielskanfc.wordpress.com ZAPRASZAM!

Maciek_POZ
Fanatyk :)
Fanatyk :)
Posty: 5402
Rejestracja: niedziela 27 gru 2015, 22:25
Lokalizacja: Kraina Kwitnącej Pyry :)

Re: COVID-19 - wolne głosy

Post autor: Maciek_POZ »

Sytuacja w Polsce (14/05/2020, popołudnie)

Łączna liczba wszystkich przypadków wynosi 17 615, zmarły 883 osoby, 6 696 osób wyzdrowiało (31. miejsce na świecie). Dzisiaj doszło 411 nowych zakażonych, w tym... 302 na Górnym Śląsku, który jest niekwestionowanym liderem w Polsce (4701 łącznie/166 zgonów). Następne jest Mazowsze (2902/230), potem Dolny Śląsk (2125/82) i Wielkopolska (1735/135). W dalszym ciągu debeściaki są w Lubuskim, gdzie cały czas nie ma ofiar COVID-19, a zakażonych jest tylko 92!
Czy Artur Andrus spełni swe marzenie o długim siedzeniu u fryzjera? Teraz przynajmniej będzie mógł go odwiedzić, jak każdy z nas, jeśli... uda mu się zapisać, bo po 18 maja otworzą salony, pozwolono też na otwarcie restauracji, kawiarni i pubów - oczywiście z rygorami sanitarnymi, nadal musimy mieć w nich maseczki (za wyjątkiem konsumpcji oczywiście), obowiązuje limit 4 metrów kw. na osobę i odstęp 2 metrów między stolikami. Ponadto od 17 maja więcej osób będzie mogło pomodlić się w kościołach i innych miejscach kultu religijnego.

Sytuacja na świecie (14/05/2020, 19:35)

Globalna liczba potwierdzonych zakażonych przekroczyła 4,4 mln, z czego 1,4 mln to Amerykanie, zmarło już niemal 300 tysięcy osób. Zmieniła czołówka światowa - na 2. miejscu jest Rosja z 252 tysiącami zakażonych i 2 305 ofiarami śmiertelnymi, cały czas mają dzienny wzrost wysokości 10-11 tysięcy! Trzeci stopień podium to Wielka Brytania (234 431/33 692), ale widać lekką tendencję spadkową w dziennym przyroście zakażeń. Jak wygląda sytuacja dalej?
4/ Hiszpania (228 691/27 321), poza "pikiem" z 11 maja nie przekraczali już tysiąca dobowych zakażeń
5/ Włochy (223 096/31 368), podobna sytuacja jak wyżej, z tym że "pik" miał tam miejsce dzień później
6/ Brazylia (196 375/ 13 555), tu krzywa jest cały czas rozwojowa - oscyluje od 7 do 10 tysięcy dziennych zakażeń. Sprzyja temu podejście tamtejszej władzy.
7/ Francja (178 184/27 077), tu sytuacja stabilizuje się na poziomie 400-500 osób
8/ Niemcy (174 478/7 868), tutaj 600-700 osób z tendencją malejącą
9/ Turcja (144 749/4 007), stabilny przyrost dzienny na poziomie 1,5 tysiąca
10/ Iran (114 533/6 854), po spadku poniżej tysiąca z początku maja pojawił się wzrost do 2 tys.
...
23/ Szwecja (28 582/3 529), tam w zasadzie bez zmian pod względem przyrostu zakażonych
26/ Białoruś (26 772/151), stabilizacja na poziomie 1 tys.
32/ Ukraina (16 847/456), podobne dobowe wzrosty dobowe jak Polska, są bezpośrednio za nami
35/ Austria (16 058/626), 10 maja - 38, 11 maja - 11(!), 12 maja - 75, 13 maja - 36, tylko pozazdrościć takich wyników z ostatnich dni
44/ Dania (10 911/537), dalej spada tam krzywa zachorowań, już poniżej 100 osób dziennie!
48/ Czechy (8 330/ 292), średnia z kilku dni na poziomie 50 osób
Andrew Rayel & Alexandre Bergheau - We Are Not Afraid Of 138 #COVID19HomeParty
Nieoficjalny fanklub Agnieszki Cegielskiej - o pogodzie i nie tylko ;)
http://agnieszkacegielskanfc.wordpress.com ZAPRASZAM!

Maciek_POZ
Fanatyk :)
Fanatyk :)
Posty: 5402
Rejestracja: niedziela 27 gru 2015, 22:25
Lokalizacja: Kraina Kwitnącej Pyry :)

Re: COVID-19 - wolne głosy

Post autor: Maciek_POZ »

Sytuacja na świecie (17/05/2020, 19:35)

Wyniki globalne: 4 686 012 potwierdzonych zakażonych, 313 127 zmarłych

Światowe TOP10:
1/ USA (1 477 815 zakażonych łącznie / 89 023 zmarłych) - to 1/3 przypadków na świecie
2/ Rosja (281 752 / 2 631) - twardo "gruntują" drugą pozycję dziennym wzrostem zakażonych zwiększanym o 10k dziennie
3/ Wielka Brytania (244 603 / 34 716) - stabilizacja na poziomie 3,5k zakażeń dziennie
4/ Brazylia (233 648 / 15 668) - tam idą szeroko - zanotowali "pik" na 17k i mają tendencję wzrostową!
5/ Hiszpania (230 698 / 27 563) - sukces, ich wyniki dobowe spadły poniżej tysiąca!
6/ Włochy (225 435 / 31 908) - podobna sytuacja jak wyżej
7/ Francja (179 630 / 27 532) - tam średni przyrost na poziomie 800 osób
8/ Niemcy (176 369 / 7 958) - tu średni wzrost na przestrzeni 3 dni to 500 osób
9/ Turcja (149 435 / 4 140) - dzienny wzrost na poziomie 1,6 tysiąca
10/ Iran (120 198 / 6 988) - wzrost stabilizuje się na poziomie 2 tysięcy
11/ Indie (95 639 / 3 025) - najludniejszy kraj świata od początku maja jest na krzywie wzrostowej, obecnie przyrost na poziomie 5 tysięcy osób dziennie, wyprzedzili Chiny
... i wybrane kraje, w tym nasi sąsiedzi:
24/ Szwecja (30 143 / 3 679) - stabilny wzrost na poziomie 600 osób dziennie
25/ Białoruś (29 650 / 165) - stabilny wzrost na poziomie tysiąca osób
31/ POLSKA (18 529 / 925) - średni przyrost na poziomie 350 osób
32/ Ukraina (18 291 / 514) - nasi wschodni sąsiedzi notują ostatnio nieco większe wzrosty - ponad 400 osób dziennie
36/ Austria (16 242 / 629) - cały czas poniżej 100 osób
44/ Dania (11 125 / 547) - jak wyżej
48/ Czechy (8 460 / 298) - przyrost na poziomie 50 osób
Andrew Rayel & Alexandre Bergheau - We Are Not Afraid Of 138 #COVID19HomeParty
Nieoficjalny fanklub Agnieszki Cegielskiej - o pogodzie i nie tylko ;)
http://agnieszkacegielskanfc.wordpress.com ZAPRASZAM!

Uranowiec
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: wtorek 19 maja 2020, 09:39

Re: COVID-19 - wolne głosy

Post autor: Uranowiec »

Wczoraj na BBC powiedzieli bardzo ważne nowe słowo. Wirus jest już wszędzie i zostanie z nami. Czyli nie jest to pandemia, akt o charakterze masowym i jednostkowym, a endemia. Do przemyślenia.

Maciek_POZ
Fanatyk :)
Fanatyk :)
Posty: 5402
Rejestracja: niedziela 27 gru 2015, 22:25
Lokalizacja: Kraina Kwitnącej Pyry :)

Re: COVID-19 - wolne głosy

Post autor: Maciek_POZ »

Śmiesznie czy straszno?

W przeciągu ostatnich dni byliśmy świadkami jak żywo przypominającymi poprzedni ustrój polityczny. Zdjęcia z protestu przedsiębiorców żądających zniesienia obostrzeń , którzy zostali otoczeni kilkurzędowym kordonem policji obiegły cały świat. Do tego incydent z senatorem Jackiem Burym, którego ewidentnie wrzucono do policyjnej furgonetki, co było widać na nagraniu, wbrew słowom rzecznika mundurowych.
Pewien dyrektor stacji radiowej przestraszył się nieprawomyślnej piosenki i przed trzecią w nocy wysłał SMS redaktorowi muzycznemu, aby jej już więcej nie puszczać w eter, w dodatku publicznie opowiadał, że było inaczej. Cenzorska decyzja tego pana doprowadziła do potężnego skandalu, który w konsekwencji może doprowadzić do upadku tej stacji.
Kilka osób zorganizowało protest, w którym zgodnie z zasadami szli w odstępach w maskach, niosąc transparent, przypominający list. Uczestnicy zaczęli otrzymywać... kary administracyjne w wysokości 10 tysięcy złotych! Przypominam, że taka kara jest bardziej represyjna od mandatu, bowiem trzeba ją uiścić w ciągu siedmiu dni, a dopiero potem można się odwoływać. Mandat można przyjąć (i opłacić w ciągu 14 dni) lub odmówić i czekać na postępowanie sądowe, gdzie z kolei maksymalny koszt może wynieść 5 tysięcy. Paradoksem jest to, że w podobnym szyku, jak stali ci manifestanci stoją ludzie w sklepowych kolejkach i nikt nie wymierza im kar!
Wszystkie te przykłady pokazują niestety, że nasze państwo zmierza do granic absurdu - władza boi się piosenek i list przebojów, policja dokonuje masowych aresztowań na Placu Zamkowym, "kasuje" niewielką, choć zorganizowaną zgodnie z zasadami sanitarnymi manifestacje.
Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące obostrzeń wokół COVID-19 są pełne sprzeczności - z jednej strony mogę siedzieć bez maski z całą rodziną przy stoliku w restauracji, a maskę mieć muszę, gdy siedzieć samotnie na ławce w parku lub na bulwarze. Poluźnienie obostrzeń sprawia, że w kościele czy w sklepie może być kilkadziesiąt osób przy normatywie odpowiednio 10 i 15 metrów kwadratowych na osobę, natomiast nie wolno spotkać się na żadnym placu żeby manifestować swoje zdanie, a przypominam, że prawo do zgromadzeń daje nam Konstytucja, która jest aktem prawnym wyższego rzędu niż jakieś tam rozporządzenia pana ministra, z całym szacunkiem. Tym bardziej, że manifestacje, zwłaszcza te o charakterze politycznym są możliwe w innych krajach, co pokazywały przykłady z Niemiec, Serbii czy Izraela.
Trzeba chyba jednak brać poprawkę na to że obecny rząd uznaje demokrację tylko wtedy, gdy jest im ona na rękę, choćby w arytmetyce sejmowej, a Konstytucja, jak to powiedział jeden z posłów "nie jest dziewicą, ją już wielokrotnie zgwałcono", zatem czym tu się przejmować? Niestety wielu ludziom spodobało się że przedsiębiorców zamiast chronić, traktuje się pałką, a sami obywatele (często bezwiednie) zostali sprowadzeni do zwykłych zombi, którzy mają jak to stwierdził klasyk "popierać i nie przeszkadzać". Czy naprawdę w takim państwie chcemy żyć?!

Szczęśliwie w innych krajach dzieją się lepsze rzeczy - 100-letni emerytowany kapitan wojsk brytyjskich, który zasłynął zebraniem 33 mln funtów na służbę zdrowia ma uzyskać od królowej tytuł szlachecki. Wniosek o taką nagrodę złożył premier Boris Johnson.
Andrew Rayel & Alexandre Bergheau - We Are Not Afraid Of 138 #COVID19HomeParty
Nieoficjalny fanklub Agnieszki Cegielskiej - o pogodzie i nie tylko ;)
http://agnieszkacegielskanfc.wordpress.com ZAPRASZAM!

Maciek_POZ
Fanatyk :)
Fanatyk :)
Posty: 5402
Rejestracja: niedziela 27 gru 2015, 22:25
Lokalizacja: Kraina Kwitnącej Pyry :)

Re: COVID-19 - wolne głosy

Post autor: Maciek_POZ »

Sytuacja w Polsce (21/05/2020, popołudnie)

Przekroczyliśmy liczbę 20 tys. zakażonych (20 143), dziś wykryto 405 przypadków, od początku epidemii zmarły 972 osoby. Liderem oczywiście Górny Śląsk (6 333), potem Mazowsze (3 128), potem Dolny Śląsk (2 295), powoli do liczby 2 tys. zbliża się Wielkopolska, przez kolejne ognisko COVID-19 w Kępnie (póki co 1 925). Uwaga - doszły 3 (słownie trzy) przypadki w Lubuskim (łącznie 95), bez zmian na Warmii i Mazurach (175). Polska jest na 32. miejscu na świecie, ale o ile w weekend odnotowaliśmy spadek zakażeń poniżej 300 osób, o tyle w tygodniu nastąpił wzrost powyżej 400 osób dziennie.

Sytuacja na świecie (21/05/2020, 19:35)

Pękła liczba 5 mln zakażonych, zmarło 329 816 osób. Pierwszym krajem w Europie, który ogłosił koniec epidemii na swoim terytorium została Słowenia. Z kolei kraje nadbałtyckie otworzyły między sobą granice dla przepływu osób. Mówi się że podobną decyzję podejmą niedługo kraje nordyckie (choć tu problemem jest Szwecja), granice otworzyli też Czesi (za wyjątkiem tej z Polską).

Światowe TOP10:
1/ USA (1 562 714 zakażonych łącznie / 93 863 zmarłych) - dzienny wzrost na poziomie 20 tys.
2/ Rosja (317 544 / 3 099) - lekki spadek do poziomu 9 tys. osób dziennie (to i tak sporo)
3/ Brazylia (291 579 / 18 859) - wczoraj "zrobili" 20 tys., zbliżają się do 2.miejsca, w czym ułatwia... opieszałość tamtejszych władz
4/ Wielka Brytania (252 234 / 36 124) - spadek poniżej 3 tys. dziennie, mimo to są liderem pod względem umieralności w Europie
5/ Hiszpania (233 037 / 27 940) - średnia z trzech dni spadła do 500 osób!
6/ Włochy (228 006 / 32 486) - tutaj średnio 700 przypadków dziennie
7/ Francja (181 700 / 28 135) - podobnie jak u włoskich sąsiadów
8/ Niemcy (178 748 / 8 195) - również trzydniowa średnia to 700 osób
9/ Turcja (153 548 / 4 249) - nastąpił spadek do poziomu 1 tys. dziennie
10/ Iran (129 341 / 7 249) - wzrost stabilizuje się na poziomie 2 tysięcy
11/ Indie (115 572 / 3 502) - krzywa wzrostowa, wzrost o 6 tys. dziennie
... i wybrane kraje, w tym nasi sąsiedzi:
23/ Białoruś (33 371 / 185) - w zasadzie stały wzrost na poziomie 1 tys. dziennie
24/ Szwecja (32 172 / 3 871) - po spadku poniżej 500 przypadków, nastąpił "pik" na 700
33/ Ukraina (19 706 / 579) - odwrotnie niż u nas oni mieli w weekend wzrost, a teraz u nich spadło poniżej 400 osób dziennie
39/ Austria (16 404 / 633) - poniżej 50 osób dziennie
44/ Dania (11 380 / 561) - średnia dzienna w okolicy 60 osób
49/ Czechy (8 743 / 306) - nastąpił lekki wzrost do poziomu 80 osób dziennie
Andrew Rayel & Alexandre Bergheau - We Are Not Afraid Of 138 #COVID19HomeParty
Nieoficjalny fanklub Agnieszki Cegielskiej - o pogodzie i nie tylko ;)
http://agnieszkacegielskanfc.wordpress.com ZAPRASZAM!

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot]