Pogoda TVN!!!!

Dyskusje o wszystkim, m.in. radiu, internecie i prasie.

Moderator: Łukasz

sidims76
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: środa 11 lis 2020, 07:29

Pogoda TVN!!!!

Post autor: sidims76 »

Proszę mi wyjaśnić dlaczego pokazujecie takie bzdury o pogodzie. Codziennie widzę na pokazywanym u państwa kanale TVN 24 mapkę pogody że w lubuskim a dokładnie Kostrzyn nad ody pokazujecie opady deszczu ba nawet burze, a tymczasem u nas nie pada deszcz praktycznie od 2 tygodni. Mam wrażenie że patrzycie tylko na centrum Polski bo to jest dla was najważniejsze. Chciałbym się doczekać czasów z przed 20 lat. Bo wtedy była dostateczna wiarygodność opadów. A biorąc pod uwagę 2 dekady to ręce opadają co wy wyprawiacie z taką techniką co macie teraz a kiedyś. No ale przecież żyjemy w czasach propagandy...
Awatar użytkownika
Maciek_POZ
Guru
Guru
Posty: 8126
Rejestracja: niedziela 27 gru 2015, 22:25
Lokalizacja: Kraina Kwitnącej Pyry :)

Re: Pogoda TVN!!!!

Post autor: Maciek_POZ »

Zawsze po niedzielnej prognozie po 19:30 pokazywana jest tzw. skuteczność. Przyznaję, że do teraz nie mam pojęcia jak oni to liczą, ale faktem jest to, że nigdy nie będzie tam 100% bo jest to fizycznie nieosiągalne, bowiem ŻADEN model matematyczny nie jest w stanie idealnie przewidzieć pogody - to tak jak ze składaniem kartki na pół, jesteś w stanie to robić tylko do pewnego momentu i dalej się nie da. Po drugie, skuteczność wykrycia opadów zawsze jest niższa od wytypowania prawidłowej temperatury.

Ciekawą rzeczą jest też pogoda w miastach, zwłaszcza tych leżących nad rzekami. Poznań też do nich należy. Nieraz zapowiadali dla Wielkopolski, opady, nawałnice, sypały się alerty RCB, a w jej stolicy kończyło się na lekkim wietrzyku i lekko zroszonych chodnikach. U nas trawa w parkach ma kolor słomkowy! Co ciekawe w pobliskich Komornikach, czy Kórniku potrafiło solidnie lać (a przynajmniej tak przekazywali mi znajomi). Pokazuje to, że nie wszystko da się przewidzieć, tym bardziej że fronty atmosferyczne charakterystyczne dla lata są punktowe, a na radarach są postrzępione. To nie są kilkuset kilometrowe obszary szarej, ponurej pogody z okresu jesienno-zimowego. Dlatego w Twoim Kostrzynie może nie padać, a w pobliskich Słubicach już owszem.

Przypominam, że prognozę w TVN tworzą zatrudnieni synoptycy na podstawie modeli matematycznych, najczęściej w oparciu o GFS - nie opierają się o gotowe dane z IMGW, z których korzystają choćby w Polsacie. Choć przyznaję, że w przypadku mojego Poznania bywa on niedoszacowywany temperaturowo - mapki pokazywane rano pokazują, że będzie on któryś z kolei po Wrocławiu, Zielonej Górze, a potem okazuje się, że jednak u nas było najcieplej, o czym jest potem wspominane wieczorem.

Jednak coś jest w słowach przedmówcy, że "patrzycie tylko na centrum Polski" w szczególności na jedno miasto. Tylko w jego przypadku, jak np. przechodzi zwyczajna burza robi się z tego nadzwyczajne wydarzenie. I kamerki dziesięć razy na godzinę.
Witajcie moi drodzy po długiej przerwie! Pomyślności w Nowym Roku!
Nieoficjalny fanklub Agnieszki Cegielskiej - o pogodzie i nie tylko ;)
http://agnieszkacegielskanfc.wordpress.com ZAPRASZAM!
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości