Incydenty związane z zastraszaniem nie ograniczają się już tylko do placu zabaw czy szatni. Cyberprzemoc, najnowsza forma znęcania się nad uczniami w gimnazjach i szkołach średnich, jest wszechobecna.
Ostatnie przypadki samobójstw dzieci, które były bezlitośnie nękane przez cyberprzemoc, z pewnością biją na alarm. Choć nie możesz kontrolować każdego aspektu technologii, poniżej podajemy kilka pomysłów, które mogą pomóc w walce z cyberprzemocą.
Nie zakładaj, że Twoje dziecko nigdy nie będzie brało udziału w cyberprzemocy, ani że nie marzy o przyłączeniu się do "tych wrednych dzieciaków". Prawda jest taka, że wszystkie dzieci, nawet te najżyczliwsze, mogą dać się porwać chwili, kiedy grupa ogląda groźny film na YouTube lub czyta nieprzyjemny wpis na Facebooku. Różnica między cyberprzemocą a tradycyjnym znęcaniem się polega na tym, że dziecko może odczuwać większą empatię lub wstyd, gdy jest świadkiem krzywdzenia kogoś tuż przed nim. W przypadku cyberprzemocy krzywdzące działania mogą nie wydawać się "prawdziwe", ponieważ dziecko jest tak odsunięte od rzeczywistej sytuacji. To, a także impulsywność wszystkich dzieci, sprawia, że nawet najsympatyczniejsze z nich może łatwiej nacisnąć przycisk "wyślij".
Najlepszym sposobem walki z cyberprzemocą jest regularne rozmawianie z dzieckiem na ten temat i omawianie konkretnych przykładów. Zbyt często dzieci myślą, że zamieszczenie kompromitującego zdjęcia lub złośliwej uwagi jest zabawne, nie zastanawiając się nad konsekwencjami i uczuciami rówieśników. Mogą nawet nie zdefiniować tego, co robią, jako formy znęcania się. Jasno formułuj swoje oczekiwania. "Oczekuję, że nie przyłączysz się do sytuacji, w której Twoi przyjaciele zamieszczają w sieci niemiłe rzeczy. Więcej przeczytasz tutaj: https://www.ogloszenia24m.pl/
Wielu rodziców nie dostrzega roli, jaką technologia odgrywa w życiu ich dzieci, ponieważ jej nie rozumieją. Niezależnie od tego, jak trudna jest dla ciebie technologia, nie jest to wymówka, by pozwolić dziecku na swobodne poruszanie się w świecie mediów społecznościowych. Jeśli nie rozumiesz najnowszych urządzeń lub nie znasz mediów społecznościowych, z których korzystają dzieci (Snapchat, Instagram, Twitter itp.), zacznij rozmawiać z kimś, kto może Ci pomóc. Może to być Twoje dziecko, jeden z jego przyjaciół lub ktoś z lokalnej biblioteki, kto uczy technologii.
Jeśli Twoje dziecko jest celem cyberprzemocy, natychmiast podejmij z nim ten temat. Twoje dziecko może się zamknąć w sobie, poczuć zakłopotane lub powiedzieć, że sobie poradzi, ale koniecznie musisz zaangażować się w tę sprawę, dopóki nie znajdzie rozwiązania.
Bądź empatyczny i przyznaj, jak bardzo jest to bolesne. Zapewnij je, że to nie jest jego wina i że je wspierasz. Zapytaj też - i to jest najważniejsze - czy dziecko w jakikolwiek sposób wzięło odwet. Bardzo ważne jest, abyś powiedział mu, że odwet, choć kuszący, wpędzi je w takie same kłopoty jak sprawcę, dlatego zachęcaj do pełnej przejrzystości swoich działań w tym czasie.
Artykuł sponsorowany
Lista dodanych komentarzy
Aby dodać komentarz, wypełnij poniższe pola. Każdy komentarz musi przejść proces weryfikacji.
Pola oznaczone * są wymagane.