Tabletka „dzień po” zapobiega owulacji i zapłodnieniu. Antykoncepcja awaryjna, jak wskazuje nazwa, powinna być stosowana jedynie w nagłych przypadkach. Czy to dlatego, że pigułki mogą wpływać na płodność? Odpowiadamy na to pytanie, rozwiewamy również inne wątpliwości związane ze stosowaniem tabletek "dzień po".
Antykoncepcja awaryjna ma za zadanie uchronić przed niechcianą ciążą. Tabletkę „dzień po”, zawierającą hormony, które wpływają na drogi rodne kobiety tak, aby uniemożliwić zapłodnienie, można przyjąć:
Jak wskazuje nazwa, zażywa się je jednorazowo, w awaryjnych sytuacjach.
Antykoncepcja awaryjna jest w Polsce dostępna za okazaniem ważnej recepty od lekarza (dowolnej specjalizacji, nie tylko ginekologa). W przypadku pilnej potrzeby skorzystania z tabletki „dzień po” najszybszym rozwiązaniem jest recepta wystawiana przez Internet. Takie rozwiązanie oferują liczne podmioty medyczne — umożliwia ono otrzymanie e-recepty bez konieczności udawania się do gabinetu lekarza.
E-recepta na antykoncepcję awaryjną jest przykładowo dostępna tutaj: https://naszarecepta.pl/e-recepta/tabletka-po/. Aby móc z niej skorzystać, wystarczą jedynie aktualne wyniki badań, na podstawie których lekarz upewni się, że pacjentka nie ma przeciwwskazań do stosowania tabletki „dzień po”. Jeśli stan zdrowia pacjentki pozwala na zażycie środków antykoncepcji awaryjnej, recepta online jest wystawiana nawet w ciągu kilku minut, po czym można ją zrealizować w dowolnej aptece.
To, ile kosztuje tabletka „dzień po”, zależy od rodzaju preparatu, jaki zastosowano w pigułce. Cena pigułek zawierających substancję o nazwie octan uliprystalu wynosi około 100-120 zł. Natomiast antykoncepcja awaryjna bazująca na syntetycznym hormonie lewonorgestrelu jest tańsza. Pojedyncza pigułka kosztuje około 50-70 złotych. Do tego należy jeszcze doliczyć koszt prywatnej wizyty u lekarza, w przypadku teleporady, po której wystawiana jest e-recepta, wynosi on około 100 złotych.
Skuteczność tabletek „dzień po” jest dość wysoka, wiele zależy jednak od tego, ile czasu minęło od niezabezpieczonego stosunku:
Antykoncepcja awaryjna polega na zastosowaniu hormonów, które wpływają na kobiecy organizm, uniemożliwiając zapłodnienie. Tabletki „dzień po” wpływają na płodność, zatem, aby nie doszło do rozregulowania gospodarki hormonalnej, należy sięgać po nie jedynie nagłych przypadkach. Jednocześnie należy pamiętać, że nie każda kobieta może stosować tego typu preparaty.
Przeciwwskazania do stosowania tabletek „dzień po” to:
Lista dodanych komentarzy
Aby dodać komentarz, wypełnij poniższe pola. Każdy komentarz musi przejść proces weryfikacji.
Pola oznaczone * są wymagane.