"Milionerzy" - poniedziałek-czwartek, godz. 20:55 w TVN

Który program stanowi większą konkurencję dla "Faktów" TVN?

  • "Wydarzenia" Polsatu
  • "Wiadomości" TVP
  • żaden z nich
Bioline - zatrzymaj czas - naturalnie
Manufaktura kosmetyków naturalnych.
DomArtStyl - Piękno Twojego Wnętrza
Producent mebli tapicerowanych
Automatyka do bram
Kompleksowa obsługa instalatorów
Szkolenia - alarmy Satel
Praktyczne warsztaty dla instalatorów!
mapapit.pl
- pomoże rozliczyć podatki za 2016 rok
Mareo
Zakupy i Zabawa
Hotel Ventus Natural & Medical SPA ****
na hasło TVNFAKTY 5% rabatu!
Park Hotel**** KUR & SPA W. Buczyński
Komfortowy Hotel zaprasza do Świeradowa Zdroju
Hotel Buczyński
Medical & SPA

Nowo otwarty 4-gwiazdkowy hotel w górach
Power Love
Intymne zakupy online

Telewizja TVN  »  Słownik

Anchor - dziennikarz, będący głównym prowadzącym dany program i jednocześnie będący jego "twarzą". Anchor prowadzi zwykle program tydzień w tydzień od poniedziałku do piątku, zazwyczaj anchor jest też wydawcą programu. Za pierwszego polskiego anchora uznawany jest Tomasz Lis, który przez 7 lat był najważniejszą osobą w "Faktach".

Belka (inaczej: wizytówka) - podpis pojawiający się zwykle u dołu ekranu informujący widzów o tym, kto się wypowiada bądź przedstawiający autorów materiału i miejsca w którym był realizowany. W TVN24 obecny także w czasie łączeń na żywo, rozmów z gośćmi, konferencji prasowych. Tam przewijają się najważniejsze cytaty i krótkie zdania opisujące relacjonowany temat.

Bloczek - połączenie kilku (zwykle trzech) informacji w jeden materiał, które potraktowane są headline'owo. Emitowany dawniej w "Faktach" popołudniowych oraz w wydaniach głównych, przedstawiający skrót tematów z zagranicy.

Czołówka - multimedialny materiał, będący połączeniem dźwięku i grafiki, rozpoczynający program.

Depesza - przekazana przez agencję informacyjną wiadomość.

Emisja - wydzielone pomieszczenie, w którym zapadają decyzje dotyczące wypełniania kilku minut przed najbliższą audycją. Emisja odpowiada m.in. za kolejność zapowiedzi, czy reklam. zapowiedzi audycji. Stamtąd "wychodzą" też programy, które zostały wcześniej nagrane.

Forszpan - skrótowa zapowiedź informacji, które zostaną poruszone w programie. Forszpan jest jednym z elementów rozpoczynających audycję. Składa się z kilku ujęć i "setek" oraz krótkiego zdania do każdej informacji, będącego jej zwiastunem. Połączony zwykle z oprawą graficzną programu. Stosowany jest m.in. w "Faktach", niektórych serwisach informacyjnach, "Magazynie 24 Godziny" i "Raporcie wieczornym".

Headline (potocznie: heady) - filmowy skrót informacji emitowany dawniej na antenie TVN24. Obecnie raczej niestosowany. Czasami wyrażenie headline stosowane jest w rozumieniu forszpanu.

Hot - najważniejsza, "gorąca" informacja dnia, której nie można pominąć i należy poświęcić jej najwięcej czasu. Najważniejsze z najważniejszych informacji zmieniają często ramówki stacji (głównie informacyjnych) i dziennikarze skupiają się na tej jednej wiadomości.

Kliper - osoba pracująca w reżyserce, która odpowiada za to, by wpuścić na wizję materiał reporterski.

Kolegium - zebranie dziennikarzy, autorów, wydawców i producentów programu, podczas którego ustala się zawartość najbliższego wydania, debatuje się nad tym jakie tematy powinno się poruszyć i kto powinien się nimi zająć oraz dyskutuje się o przewidywanych wydarzeniach.

Live - łączenie na żywo z reporterem, który jest zazwyczaj na miejscu omawianych wydarzeń bądź z gościem, który nie mógł przybyć do studia.

Maszynista - człowiek obsługujący Video Tape Recorder.

Off - czytany przez reportera tekst w przygotowanym przez niego materiale filmowym.

Otwarta linia - pojęcie, stosowane przy realizacji konkursów interaktywnych. Oznacza ono, że jedna z linii telefonicznych przypisanych do numeru zgłoszeniowego - a jest ich kilkaset - jest otwarta dla widzów i trafiając właśnie na nią, można połączyć się bezpośrednio ze studiem. W różnych momentach trwania zabawy, otwierane są inne linie. Czasem otwartych linii jest kilka, czasem żadna.

Ozdobnik - element graficzny obok prezentera, który ma zobrazować zapowiadany właśnie temat. Odpowiednio do tematu dopasowywana jest grafika i podpis pod nią. Często jest to gra słów bądź jakieś skojarzenie. W "Faktach" stosowane są dwa rodzaje ozdobników - zwyczajny, wyświetlany obok prezentera oraz ozdobnik, umieszczany za plecami prowadzącego na ekranie tylnoprojekcyjnym. Dawniej ozdobniki stosowane były m.in. w TVN24 w "Sportowym podsumowaniu dnia".

Producent - osoba odpowiedzialna m.in. za zamawianie materiałów, wysyłaniem dziennikarzy w poszczególne miejsca zdarzeń. Ma on do dyspozycji część budżetu, który przeznaczany jest m.in. na wysyłanie ekip, zamawianie łączy na żywo. Producent po wcześniejszym uzgodnieniu z prowadzącym, zajmuje się także zapraszaniem gości do studia.

Prompter - urządzenie służące do wyświetlania czytanego przez prezentera tekstu. Składa się ono z monitora umieszczonego pod obiektywem kamery pod kątem prostym względem tego obiektywu oraz z lustra fenickiego ustawionego między monitorem i kamerą pod kątem 45°. Powoduje to, że na wysokości obiektywu wyświetla się lustrzany obraz białego tekstu na czarnym tle z promptera, a zatem dziennikarz czyta patrząc w obiektyw.

Researcher - (ang. "badacz") osoba zajmująca się zbieraniem informacji i opinii dla dziennikarza przygotowującego relację.

Reżyser - osoba czuwająca nad artystycznym projektem i przebiegiem programu. Koordynuje działania całej ekipy realizującej przedsięwzięcie. To on odpowiada za całokształt audycji.

Reżyserka - wydzielone pomieszczenie w studiu, w której pracuje ekipa realizująca program od strony technicznej i merytorycznej. Pracownicy reżyserki zajmują się głównie tym co emitowane jest właśnie na wizji. Wśród kilkunastu znajdujących się tam ludzi są m.in. wydawcy, producenci, realizatorzy, dźwiękowcy, graficy, oświetleniowcy i kamerzyści.

Setka - krótka wypowiedź udzielona reporterowi.

Stand up - wygłaszany na końcu bądź w środku materiału komentarz reportera, będący jego komentarzem końcowym do reportażu.

Startówka (inaczej: biała) - czytana przez prezentera zapowiedź tematu, który za chwilę zostanie poruszony w materiale filmowym.

Śródszpan - skrótowa zapowiedź tego co w dalszej części programu. Emitowany zwykle na półmetku audycji. Dawniej stosowany w "Faktach" i czasami w "Raporcie wieczornym".

Talk-show - gatunek telewizyjny, którego zasadniczą częścią jest rozmowa z gośćmi w studiu. Jednymi z najważniejszych cech programów tego typu są osobowość prowadzącego audycję, dobry dobór gości i tematu oraz jego dokumentacja. Bardzo często w audycjach talk-show rozmawia się o problemach społecznych. Do najbardziej popularnych talk-show TVNu z pewnością należą: "Rozmowy w toku" Ewy Drzyzgi, "Kuba Wojewódzki", "Pod napięciem" Marcina Wrony, czy "Kropka nad i" Moniki Olejnik oraz "Teraz my".

Ticker (inaczej scroll bądź crawl) - pasek informacyjny u dołu ekranu, stosowany w TVN24, TVN CNBC Biznes i TVN Meteo. Pasek w TVN24 podzielony jest na kategorie - Kraj, Świat, Biznes, Sport, TVN24. Informacje w nim są statyczne, natomiast wieści na pasku TVN Meteo i TVN CNBC Biznes przesuwają się w kierunku lewej strony ekranu.

Tytułówka (inaczej: antyczołówka) - napisy końcowe audycji, z których możemy się dowiedzieć m.in. kto był wydawcą, gospodarzem, czy producentem programu. Zwykle podane są też informacje o tym kiedy następna audycja oraz dane kontaktowe (zwykle e-mail).

Voice over - krótki, komentarz prowadzącego czytany do pokazywanych właśnie ujęć.

Warm-upper - osoba czuwająca reakcjami widowni w konkretnych momentach nagrywania programu. Warm-upper często zajmuje się zapraszaniem widowni do studia.

Wąska - telefoniczna relacja korespondenta.

Wydawca - osoba współodpowiedzialna za przygotowanie programu od strony merytorycznej. Zajmuje się weryfikacją i ewentualnymi zmianami materiałów dziennikarzy. Posiada też pewien nadzór finansowy nad programem. Odpowiada też za zareklamowanie swojego programu.

Zapowiedź - informacja o tym, co widzowie zobaczą w następnym odcinku programu czy serialu, mająca skutecznie zachęcić ich do jego obejrzenia.

Zielona - relacja reportera, składająca się z setek i offów.

W górę
Piotr Kraśko

Jak myślę o swoim drugim domu poza domem, to bez wątpienia jest nim...

17.08.2016
Czytaj całość
Katarzyna Werner

Słaby ze mnie celebryta [...] Jestem człowiekiem z lasu....

01.03.2014
Czytaj całość
Katarzyna Zdanowicz

Wyznaję zasadę, że rozwijać można się wtedy, kiedy pracuje się ...

20.07.2013
Czytaj całość
Igor Sokołowski

Myślałem o tym, aby wrócić do radia, ponieważ moją pierwszą dzi...

03.02.2013
Czytaj całość

Rok wyborczy

W 2015 roku odbywały się wybory prezydenckie, wybory parlamentarne oraz ogólnokrajowe referendum.czytaj więcej »

Euro 2012

W 2012 roku odbywały się mistrzostwa Europy organizowane przez Polskę i Ukrainę.czytaj więcej »

Wybory 2010

20 czerwca 2010 roku odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich, a dwa tygodnie później - 4 lipca - druga. czytaj więcej »

Pogrzeb pary prezydenckiej

18 kwietnia 2010 roku w Krakowie odbyły się uroczystości pogrzebowe pary prezydenckiej. Lech i Maria Kaczyńscy spoczęli na Wawelu.czytaj więcej »

Katastrofa smoleńska

10 kwietnia 2010 roku o 8:41 w pobliżu lotniska w Smoleńsku rozbił się samolot prezydencki. Zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński.czytaj więcej »

Mniej istotne relacje

Tragedia w Katowicach, pielgrzymka papieża, wybory samorządowe 2006, tragedia w kopalni Halemba, wypadek pod Grenoble, wybory w Ameryce, konklawe, referendum w Warszawie, zamachy terrorystyczne we Francji.czytaj więcej »

Wybory 2005

Jesienią 2005 roku odbyły się wybory parlamentarne oraz dwie tury wyborów prezydenckich. czytaj więcej »

Konklawe

19 kwietnia 2005 o 17:50 z komina nad Kaplicą Sykstyńską zaczął wydobywać się biały dym. Wybrano papieża.czytaj więcej »

Pogrzeb Jana Pawła II

8 kwietnia 2005 roku pożegnaliśmy papieża Jana Pawła II. Tego dnia padł rekord oglądalności "Faktów".czytaj więcej »

Śmierć papieża

2 kwietnia 2005 roku o 21:37 zmarł papież Jan Paweł II. Wydarzenie to zmieniło ramówki wszystkich stacji telewizyjnych.czytaj więcej »

Dramat w Osetii

3 września 2004 rosyjskie specsłużby rozpoczynają szturm na szkołę w Biesłanie, gdzie terroryści przetrzymują około 1000 zakładników.czytaj więcej »

Wybory do PE

13 czerwca 2004 odbyły się pierwsze w Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego. TVN24 zorganizowała wieczór wyborczy.czytaj więcej »

1 maja 2004

1 maja 2004 roku Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. "Fakty" i TVN24 przygotowały specjalne relacje.czytaj więcej »

Wieczór Wyborczy TVN

23 września 2001 roku po raz pierwszy w historii polskiej telewizji, stacja komercyjna zaproponowała swój Wieczór Wyborczy, który okazał się olbrzymim sukcesem.czytaj więcej »

Atak terrorystyczny na USA

11 września 2001 roku. Nowy Jork, Waszyngton i Pensylwania. Sceny, niczym z katastroficznego filmu albo czarnego snu.czytaj więcej »

Copyright ©  2001 - 2011 by www.tvnfakty.pl | Wszystkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności serwisu i polityka cookies
Design by: vandeurse.xin.pl
Created by: www.tomaszloska.pl

Zapisz się / Wypisz się